شاید شما از آن دسته افرادی باشید که اوقات فراغت خود را در خارج از خانه، در فضای باز یا حیاط خلوت می‌گذرانید. درست جایی که از گذراندن اوقات خوش با عزیزان در تمام طول سال لذت می‌برید. این مکان می تواند فضای باز خانه و ویلای شما باشد که از فضایی آرامش بخش و بسیار زیبا تشکیل شده است. مطمئناً روزهایی از سال هستند که نشستن یا ایستادن در بیرون خیلی گرم و یا خیلی سرد است و ممکن است نیاز به عناصر گرم کننده داشته باشید. شما می‌توانید با یک به‌روزرسانی کوچک در فضای باز خانه یا ویلای خود که شامل المان آتشدان است، یک فضای دوست داشتنی را در این فضا ایجاد کنید. با استفاده از المان آتشدان در جای جای فضای سبز و فضاهای باز، می‌توانید در حالی که از سوز زمستانی لذت می برید، خود را گرم کنید و از فضای باز زیبای خانه خود لذت ببرید. در اینجا قصد داریم سه المان آتشدان که می‌تواند این تحول را در فضای باز خانه شما ایجاد کند به شما معرفی کنیم.

جام آتشدان (آرنی لند)

جام آتشدان

جام‌های آتشدان به دلایل مختلف عالی به نظر می‌رسند. آنها در انواع مختلفی از سبک و رنگ دسته‌بندی می‌شوند، به نگهداری و تعمیر کمتری نیاز دارند و همیشه زیبا به نظر می‌رسند. شاید تا به حال به خانه دوستان و خویشاوندان خود دعوت شده باشید و در فضای باز خانه آنها متوجه یک جام آتشدان شده باشید و به احتمال زیاد، بسیار تحت تأثیر این منظره زیبا قرار گرفته باشید. این جلوه ظاهراً معمولی، می‌تواند حس زیبایی را به شما القا کند، به ویژه هنگامی که با یک طراحی خوب پاسیو روبه‌رو می‌شوید. همچنین یک جام یا کاسه آتشدان می‌تواند به عنوان مرکز کانونی مناسب برای گردهمایی مهمانان در مبلمان فضای باز نظر گرفته شود، درست در وسط صندلی‌ها، چنین منظره‌ای می‌تواند موجب لذت بردن از این فضا و داشتن گپ و گفتگوهای با کیفیت شود.

گودال‌های آتشدان

استفاده از گودال آتشدان مفهوم مشابه کاسه آتش را دارد، با این تفاوت که یک گودال آتشدان می‌تواند بالاتر از سطح زمین قرار گیرد. برخی از گودال‌های آتشدان به صورت دایره‌ای شکل هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مستطیل یا حتی به شکل L باشند. بعضی از شکل‌ها انتزاعی‌تر از المان آتشدان نیز ساخته می‌شوند، با این وجود طرح نهایی به این بستگی دارد که شما چه نوع ظاهری را در فضای باز خانه خود ترجیح می‌دهید. پس از مشورت با یک طراح فضای داخلی و خارجی برای انتخاب سبک و مدل گودال آتشدان و نصب آن، زمان آن رسیده است که از آن به خوبی استفاده کنید. دوستان خود را برای یک دورهمی و شب فیلم در حیاط دعوت کنید و در اطراف گودال آتشدان جمع شوید. قطعاً این یک دورهمی لذت بخش را برای شما در تاریخ ثبت خواهد کرد.

گودال‌های آتشدان (آرنی لند)

شومینه یا آتشدان بزرگ

شومینه هم برای فضای داخلی و هم برای فضای خارجی خانه مناسب است. اگر به فکر روشی برای گرم کردن فضای باز ویلا و یا خانه خود در حین لذت بردن از فضا هستید، استفاده از شومینه می‌تواند ایده خوبی باشد. یک شومینه یا آتشدان شیشه‌ای باعث ایجاد احساس بهتر نسبت به فضای بیرونی می‌شود، زیرا این سازه‌ها برای محوطه داخلی ساخته شده‌اند و غالباً به عنوان محوری هستند که برای تمام پروژه‌های فضای سبز و فضای خارجی مورد استفاده می‌شوند.

همچنین به طور کلی توصیه می‌شود که یک شومینه در فضای باز قرار گیرد تا فضا را بزرگتر نشان دهد. به عنوان مثال اگر فضای سبز خانه شما کوچک‌‌تر است و دوست دارید از ورزش و تفریح در فضای باز لذت ببرید، می‌توانید درباره وجود یک شومینه بزرگ برای فضای باز خانه خود بیشتر فکر کنید. در مقابل اگر یک حیاط خلوت و فضای باز نسبتاً بزرگ داشتید، یک آتشدان بزرگ مانند شومینه به عنوان یک کانون خیره کننده در آن عمل خواهد کرد و گرمای زیادی را برای لذت بردن از فضای باز به شما خواهد بخشید. نصب یک المان آتشدان  می‌تواند فضای باز خانه شما را به طور کامل تغییر دهد.

نورپردازی با آتشدان

آتشدان علاوه بر ایجاد نورپردازی و روشنایی چشم نواز، المان دیگری است که به شما این امکان را می‌دهد که تا امنیت را در ساعات آخر عصر به بعد در فضای بیرونی خانه خود افزایش دهید. شما می توانید در کنار آتشدان‌ها از  نورپردازی منظره با استفاده از LED و با ولتاژ کم استفاده کنید. این کار باعث می شود در طول ساعات شبانه روز فضای باز خانه شما زیباتر و روشن‌تر به نظر برسد.

نورپردازی با آتشدان

مزایای استفاده از آتشدان در فضای باز

المان‌های مختلف آتشدان در فضای باز، مانند گودال‌ها یا شومینه‌ها، احساسات مختلفی را برای مالکین و خریداران خانه به‌وجود می‌آورد. استفاده از آتشدان می‌تواند فرصت‌های سرگرمی شما را متنوع کند. در این قسمت قصد داریم به مزایای استفاده از آتشدان که می‌تواند شما و خانواده شما را منتفع کند بپردازیم.

ارزش خانه را افزایش می‌دهد

فضای باز خانه به عنوان جزیی از فضای خانه‌های ویلایی، برای هر کسی از جمله مالک یا خریداران یکی از مهمترین ملاک‌های انتخاب خانه و ویلا است. در صورتی که شما به عنوان یک مالک، قصد فروش ملک خود را داشته باشید، می‌توانید از آتشدان برای ایجاد جذابیت در فضای باز خانه خود استفاده کنید. این کار علاوه بر ایجاد حس زیبایی شناسی در افراد موجب افزایش ارزش ملک نیز می‌شود. درست مثل استخر یا گرین فود در فضای باز، نه تنها فضای بیرونی خانه شما را به‌روز می‌کنند، بلکه بهانه‌ای برای سرگرمی و گذراندن زمان بیشتر در خارج از خانه به شما می‌دهند و خانه شما را برای خریداران بالقوه جذاب‌تر می‌کند.

یک نقطه کانونی ایجاد می‌کند

یک ویژگی آتشدان در فضای باز این است که به عنوان یک نقطه کانونی در طراحی کل منظره فضای باز عمل می‌کند. علاوه بر این داشتن یک نقطه کانونی می‌تواند به طراحی کل فضای بیرونی شما کمک کند و آن را یک‌دست‌تر کند. همچنین جذابیت محدود کننده را افزایش می‌دهد که ارزش خانه را بیشتر می‌کند.