در طراحی و معماری موزه ها نیاز است که اهداف اصلی رعایت شود در این راستا می بایست شرایط خوبی برای آثار هنری و جمع آوری و ثبت و تحقیق ایجاد شود همینطور نیاز است که موقعیت موزه نیز با روحیات مراجعه کنندگان سازگار باشد. در قوانین معماری موزه ها معمولاً دو بخش به صورت موقعیت اشیای در حال بررسی و اشیا نمایشی تقسیم می شود. در این مقاله قصد داریم به زبانی ساده در خصوص مراحل و قوانین معماری موزه ها صحبت کنیم.

اجرای معماری موزه ها

نیاز است که در ابتدای امر یک برنامه دقیق و منظم تنظیم شود به طور یکه فضاهایی با شکل مناسب انتخاب شود و تزیین به صورت منطقی صورت بگیرد به شکلی که درنهایت موزه جذاب به نظر برسد. در موزه ها برای هر اشیایی که در یک خانواده هستند نیاز است که اتاق یا محوطه ای جداگانه در نظر گرفته شود بنابراین اتاق بندی در موزه ها از اصول اولیه و مهم معماری محسوب می شود. مشخص است که این شیوه نسبت به فضای بزرگ می تواند رشد و اهمیت بیشتری داشته باشد. در اصول استاندارد معماری موزه ها زاویه دیده بسیار مهم است. در واقع نیاز است این موضوع در نظر گرفته شود که زاویه دید انسان بیش از 27 درجه بالاتر از سطح بنا است و این شرایط در خصوص یک فرد ایستاده در نظر گرفته می شود به طوری که نیاز است نورپردازی در شرایطی صورت بگیرد که 10 متر دورتر از فرد باشد و برای بخش فوقانی نیز بیش از 4.90 متر بالاتر از سطح چشم نباشد. بررسی سطح افق در این راستا از یک نقطه ثابت بسیار مورد قبول است. مشخص است که هدف از موزه باید در ابتدا تعیین شود. مثلاً موزه هایی که قرار است یک پدیده مربوط به گالری های هنری مانند نقاشی و تابلوهای قدیمی را در معرض نمایش بگذارند نیاز به فضای آویز خوبی دارند به طوری که می بایست قفسه بندی صورت بگیرد از سوی دیگر اگر نیاز باشد موزه در فضای مجسمه فعالیت داشته باشد هر مجسمه باید در بخش دقیق خود جانمایی شود. مباحثی که مربوط به نورپردازی در معماری موزه ها است بسیار مهم است و باید کیفیت نورپردازی کمی غیر واقعی به نظر برسد تا جذب مخاطب سریع تر صورت بگیرد.

اصول استاندارد معماری موزه ها

اجزای اصلی معماری موزه ها

در معماری موزه ها نیاز است که اجزای اصلی در ابتدا مشخص شود. مثلاً می بایست فضای کافی برای نمایشگاه های موقت و دائمی شکل بگیرد نیاز است که موقعیت کتابخانه ها و اتاق های رسانه مشخص شود و در نهایت می بایست تالار سخنرانی در صورت نیاز بررسی شود. موزه های مدرن نیاز به بخشی به عنوان محل استراحن دارند و همینطور بخش های مربوط به حمل و نقل و نگهداری اشیا نیز می بایست به صورت دقیق طرح زده شود.

معماری موزه های مشهور در دنیا

موزه لوور پاریس را در نظر بگیرید قطعاً معماری بی نظیر آن در شما تاثیر می گذارد. در این موزه از ساختمان های یکپارچه ای استفاده شده است که هدف از طراحی آنها یک جایگاه ارزشمند از هنر بوده و همینطور یک قلعه ای بی نظیر به عنوان نماد رشد در پاریس باشد. ورودی این موزه بی نظیر طراحی شده است به طوری که هرمی متشکل از 637 پنل شیشه ای است که ورود به حیاط بوده و در مقیاس و تناسبی بزرگ طراحی شده است. این معماری بسیار جذاب بوده و دارای شرایط مخصوصی است.

برخی از موزه ها بر اساس سبک معماری مدرن طراحی شده اند مثلاً موزه هنرهای معاصر الهام گرفته از بادگیرهای کویری ایران است به طوری که به واسطه فضاهای بسته طراحی شده است و یک حیاط میانی را شامل می شود. این موزه دارای مسیرهای مارپیچی است. مسیر های مارپیچی به صورت چرخشی طراحی شده اند و به سمت پایین حرکت می کنند. در این راستا معماری فضاهای بسته بر اساس قاعده های هشت ضلعی طراحی شده و به صورت نیمه منظرم هستند و همینطور دارای طاق های بلندی بوده و بر فراز نورگیر های سقفی قرار دارند. مشخص است که چینش های منظم گالری در این زمینه بر اساس اختلاف سطح صورت بگیرد و تناسب موجود در تک تک این بخش ها رویت می شود. نور غیر مستقیمی که در این موزه حاکم است یک رویکرد ارزشمند محسوب می شود و به عنوان یک عنصرت لذت بخش محسوب می شود.

معماری موزه

معماری موزه های مربوط به فرایند های ذهنی نیز از دیگر بخش های مهم محسوب می شود به طوری که معیارهای اصلی در اندازه گیری های مداوم بوده و سبب می شود که ایده و تخیل طراح در این زمینه بررسی شود. 4 خط فکری در این پروژه ها وجود دارد به طوری که جنبه های اولیه آن مرتبط به بخش های نامرئی است و قرار است که فضا در نگاه اول غیر منطقی به نظر برسد در این زمینه بسیار مهم است که کلام بدون موسیقی در نظر گرفته شود این بخش از معماری دقیق است و زیر نظر بهترین معماران دنیا ارزیابی می شود.

اصول معماری موزه های هنری

طراحی که برای معماری موزه های هنری در نظر گرفته می شود. ساخت گالری های هنری و رستوران ها و همینطور بافت های جدید در این زمینه اهمیت زیادی دارد. به طور کلی موارد حجمی در این موزه ها بررسی شده است و قرار است که قسمت های الهام بخش بیشتری در نظر گرفته شود. مشخص است که عناصر عمودی در این موزه ها سطح مشخصی دارند و یک فضای ایده آل را تشکیل می دهند.

محوریت فضای نمایش در معماری موزه ها بسیار مهم است و از سطوح منحنی در آن استفاده می شود به این ترتیب ساختمان به صورت ظاهری تصادفی نمایش داده می شود و از بازتاب نور در بهترین موقعیت استفاده می شود. این سبک طراحی می تواند بنا به کشتی و شرایط شیشه های وارد شده بررسی شود و درخشندگی مخصوصی دارد.

پیشرفتی که در فضای معماری موزه ها دیده می شود بر اساس زمینه های علمی و هنری است به طوری که سبب می شود فضای فرهنگی به خصوص برای موزه های مربوط به کودکان نیز حذف شود.

نظر بدهید