در این بخش می‌خواهیم شما را با یکی از مهم‌ترین المان‌های آرامش بخش در دکوراسیون آشنا کنیم که به آن آبنمای صخره‌ای گفته می شود. همانطور که می‌دانید، همواره صدای آب یکی از آرامش بخش‌ترین صداهایی است که شما می‌توانید بشنوید و به همین دلیل هم در سال‌های اخیر استفاده از آبنماها در دکوراسیون خانه افزایش یافته است. در این بخش تمرکز روی آبنمای صخره‌ای است پس اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات دریافت کنید با ما همراه باشید.

 آبنمای صخره‌ای و هرآنچه باید بدانید

آبنمای صخره‌ای چیست؟

همانطور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در معمای و همچنین طراحی‌های ایرانی آبنماست. آبنمای صخره‌ای یکی از نماد‌های زیبایی‌هایی است که خداوند به صورت طبیعی در طبیعت قرار داده است و چشم‌اندازی است از آنچه که خداوند خلق کرده است. آبنمای صخره‌ای ترکیبی زیبا از آب متحرک و همچنین راکد که حالت فواره ای دارد و در کنار سنگ‌های طبیعی و یا مصنوعی جلوه‌ای خاص و زیبا خواهد داشت.

اگر شما هم به دنبال خرید یک آبنما هستید، پیشنهاد ما به شما این است که از آبنمای صخره‌ای استفاده کنید که در واقع یکی از زیباترین انواع آبنما‌هاست که شما می‌توانید از آن در طراحی فضاهای داخلی و همچنین خارجی به خصوص در باغ‌ها، روف گاردن‌ها، محوطه‌های ویلایی و همچنین در فضای داخلی خانه‌ها استفاده کنید. البته در این نوع اجرا معمولاً تنها یک مخزن آب وجود دارد که البته وجود همان یک مخزن هم الزامی است. شما قبل از انتخاب آبنمای صخره‌ای به نکات بسیار باید دقت کنید که از جمله مهمترین آنها این است که فضای مدنظر شما چقدر است. شما باید آب را با استفاده از یک پمپ که داخل مخزن قرار گرفته است از بالاترین نقطه به پایین‌ترین نقطه بریزید و دقت داشته باشید که این کار برای فضاهای بزرگتر سخت‌تر خواهد بود.

آبنمای صخره‌ای چیست؟

البته آنچه که باید در مورد آبنمای صخره‌ای بدانید این است که معمولاً این نوع آبنما برای فضاهای بزرگتر زیبایی بیشتری را به همراه دارند و در فضاهای کوچک‌تر زیبایی آن‌ها به چشم نخواهد آمد. در ساخت و همچنین اجرای این آبنما‌ها گفته می‌شود که سعی بر این است که آبنمای صخره‌ای در واقع دقیقا شکلی شبیه به صخره‌ای را داشته باشد که آبشاری را در دل خود جای داده است. برای ساخت و همچنین اجرای آبنمای صخره‌ای می‌توان گفت که اولین قدم این است که محل مورد نظر را عایق کاری و لوله‌کشی کنیم و سپس سنگ‌ها را روی یکدیگر قرار دهید و یک حالت صخره مانند را ایجاد کنید.

مزایای استفاده از آبنمای صخره‌ای چیست؟

شما می‌توانید با استفاده از آبنمای صخره‌ای که به عنوان یکی از زینت‌های ساختمان استفاده کنید که در واقع دکور داخلی و خارجی خانه شما را زیباتر می‌کند. در درجه اول این آبنمای صخره‌ای به پاکیزگی و همچنین لطافت هوای اطراف شما کمک خواهد کرد و در درجه بعد، با زیبایی فوق العاده‌ای که ایجاد می‌کند، آرامش را به محیط اطراف خود خواهد داد. همانطور که می‌دانید، استفاده از آبنما‌ها و به ویژه آبنمای صخره‌ای در اماکن عمومی مانند پارک‌ها رو به افزایش است. استفاده از آبنمای صخره‌ای در اماکنی مانند پارک‌ها به متعادل کردن هوا کمک خواهد کرد و در درجه بعد با زیبایی‌ای که ایجاد می‌کند باعث می‌شود تا درجه هوا به صورت نسبی برای گیاهان متعادل شود. همچنین خشکی، یکنواختی و همچنین آلودگی هوا را کاهش خواهد داد. ضمنا صدای فروپاشی آب و همچنین برخورد آن‌ها به صخره‌های طبیعی برای شما یادآور یک طبیعت بی‌همتاست که در واقع در عین اینکه دمای هوا را متعادل می‌کند برای شما یادآور طبیعت نیز خواهد بود. البته آنچه که باید دقت داشته باشید این است که معمولاً در آبنماها، آب در یک مدار بسته جریان دارد و همین هم باعث می‌شود که مصرف آب در حد تبخیری نباشد و اگر هم این مشکل پیش بیاید باید جبران شود تا هدررفت دیگری نداشته باشید.

مزایای استفاده از آبنمای صخره‌ای چیست؟

طراحی آبنمای صخره‌ای

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که طراحی آبنمای صخره‌ای به هیچ وجه کار ساده‌ای نخواهد بود، چرا که شما باید اجزای مهم و پرکاربرد آن‌ها را شناسایی کنید و در نهایت هم از آبنماها در طراحی فضاهایی استفاده کنید که سایز آن‌ها متعادل باشد. در واقع می‌توان گفت که استفاده از آبنما در استخر و یا ویلا از جمله ضروری‌ترین عناصر است. در گذشته اما آبنما‌ها محدود به همان حوض‌ها و فواره‌ها بودند و نمی‌توان گفت که آن‌ها استفاده‌های دقیقی مانند امروز داشته‌اند، اما امروزه آبنماهای بیشتری تولید و طراحی شده‌اند و به همین دلیل هم استفاده از آن‌ها بیشتر شده است.

در طراحی آبنمای صخره‌ای معمولاً اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که ابعاد فضای در نظر گرفته شده برای اجرای این نوع آبنما چقدر است. این طرح اگر در فضای بسیار کوچک باشد زیبایی خود را نشان نخواهد داد. یکی دیگر از مهم‌ترین نکات هم در این زمینه عایق کاری‌های مربوط به استخر و یا مخزن آبنما‌ست که بسیار مهم است، چرا که در آن‌ها آب در یک چرخه بسته قرار دارد و اگر این کار به صورت دقیق انجام نشود شما را دچار مشکل خواهد کرد. پمپاژ آب در آبنما باید به گونه‌ای باشد که بتواند آب را به بالاترین نقاط آبنما هم ارسال کند و همچنین از نشت آب هم جلوگیری شود. لوله کشی باید به گونه‌ای باشد که نمای بیرونی کار هم حفظ شود به ویژه در انواع آبنمای صخره‌ای که لوله‌کشی‌ها باید با کابل‌های درون حوض هم هماهنگ باشند، چرا که این امر در ایجاد امنیت برای مکان‌های عمومی بسیار مؤثر خواهد بود. همچنین گفته می شود که حشرات، فضولات پرندگان و همچنین به طور کلی ذراتی که از درخت‌ها می‌ریزند باعث آلودگی‌هایی در این بخش خواهند شد پس باید تمیزی آن‌ها نیز مورد بررسی باشد.

محیط اجرای آبنمای شیشه ای در روف گاردن

آبنمای شیشه ای در روف گاردن با حرکات آب بر روی شیشه همراه است به طوری که گاه با نورپردازی بی نظیر خود می تواند جذاب باشد. این سیستم به صورتی طراحی می شود که اجرای زیبایی داشته و می تواند برای بام سبز های آپارتمانی گزینه خوبی محسوب شود.

اگر سری به گذشته بزنیم، خانه های قدیمی فی نفسه زیبا بودند، در حیاط خانه مادر بزرگ ها آب و گلدان های گل زیادی دیده می شد به طوری که فضای بی نظیری را شامل می شد. این روزها زندگی در فضای آپارتمانی رشد کرده است و تلاش می شود تا حال و هوای گذشته باز هم وارد زندگی مان شود. طراحی روف گاردن ها و اجرای آبنما در آن یکی از روش های همه گیر و پر متقاضی محسوب می شود. نام دیگری که برای آبنمای شیشه ای در روف گاردن در نظر گرفته می شود آبنمای حبابی است. آبنمای حبابی به طور کلی از مدل هایی است که در منزل کاربرد دارد و بسیار شیک و مدرن طراحی شده است. آبنمای شیشه ای در روف گاردن بر مبنای شیشه و آب ساخته می شود و حرکت بی نظیر آب بر روی شیشه به کیفیت این محصول می افزاید. طراحی آبنمای شیشه ای در روف گاردن متنوع است و در رنگ بندی های مختلفی ساخت و استفاده می شود.

ویژگی های مهم آبنمای شیشه ای در روف گاردن

آبنمای شیشه ای در روف گاردن در ابعاد کوچک و بزرگ ساخته می شود و یکی از بهترین گزینه هایی است که می تواند استفاده شود. این مدل از آبنما به طور کلی قابلیت حمل خوبی دارند و برای همگان مناسب است. از این مدل آبنما در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده می شود. مدل های از پیش ساخته ای وجود دارد که قابلیت نصب و اجرا در روف گاردن های کوچک و بزرگ را داشته و برای مجتمع مسکونی و مطب ها نیز استفاده می شود.

رنگ های آبنمای شیشه ای در روف گاردن اغلب سبز و قرمز و آبی روشن و تیره و همینطور طلایی است این رنگ ها بر اساس سلیقه مشتری متفاوت هستند و ترکیب نور و آب و حباب ویژه ای را شامل می شود.این رنگ ها بر اساس سلیقه مشتری انتخاب می شود و مدل های متنوعی دارد و ترکیب نور و آب و حباب در آن ویژه بوده و متناسب با رنگ زمینه در نظر گرفته می شود و دارای هارمونی مخصوصی است به طور کلی در دکوراسیون های داخلی هم از آن استفاده می شود.

آبنمای شیشه ای خانگی | آبنمای دیواری | قیمت آبنمای شیشه ای و دیواری
آبنمای شیشه ای در روف گاردن

متریال آبنمای شیشه ای در روف گاردن

جنس آبنمای شیشه ای در روف گاردن از استیل عالی نگیر است. این استیل دارای خاصیت ضد لک بوده و تیره شدن آن با مرور زمان صورت می گیرد البته که عمر طولانی دارد و کیفیت آن نسبت به استیل های مشابه بیشتر است. آبنمای استیل یکی از ایده آل ترین مواردی است که می تواند با بیشترین طول عمر همراه باشد. از سوی دیگر در طراحی این مدل بر اساس کارکرد سبک های متنوعی دیده می شود. گاه آبنمای شیشه ای در روف گاردن با چوب نیز ترکیب می شود و با محیط آپارتمان ها هماهنگ است به طوری که در ابعاد و انواع مختلفی ساخته می شود. جنس بخش های مختلف این آبنما شفاف بوده و از پلکسی درجه یک ساخته شده است به طوری که نشکن هستند و آسیبی به افراد نمی زند.

پلکسی به کار رفته در آبنمای شیشه ای در روف گاردن درجه یک است و از شفافیت خوبی برخوردار است. کیفیت این صفحات به اندازه ای است که میزان شیشه ای بودن آن گاه از نظر تشخیص دشوار است.

آبنمای شیشه ای در روف گاردن در مدل های کوچک طراحی می شود و برای روف گاردن های منزل و آپارتمان ها در نظر گرفته می شود و قیمت ارزان و مناسبی دارد به طوری که برای طراحان دکوراسیون داخلی نیز یک انتخاب عالی است. این مدل از آبنما بر اساس طراحی و معماری مشخص در نقطه خاصی از فضای روف گاردن قرار می گیرد.

آبنمای شیشه ای خانگی | آبنمای دیواری | قیمت آبنمای شیشه ای و دیواری
آبنمای شیشه ای در روف گاردن

کاربرد آبنمای شیشه ای در روف گاردن

آبنمای شیشه ای در روف گاردن برای ایجاد یک فضای مدرن بسیار عالی است به طوری که می تواند شرایط نورپردازی خوبی را نیز در نظر بگیرد. مشخص است که آبنمای شیشه ای در روف گاردن در شکل ایستاده و دیواری طراحی شده است و توسط پمپ های مخصوص کار می کند. پمپ ها در بخش های مشخصی از آبنمای شیشه ای به کار می روند و اغلب پنهان هستند. مشخص است که این آبنما سبب می شود که سرازیری آب جلوی زیبایی این آب نما را بگیرد. فرو ریختن آب بر اساس شدت اب و حجم آن و همینطور ارتفاع آبشار در نظر گرفته می شود و حجم آب به صورتی است که سبب می شود جریان آب منظم تر باشد. از سوی دیگر آبنمای شیشه ای در روف گاردن جای کمی اشغال می کند و نیاز به فضای گسترده برای اجرا و استفاده از این محصول نخواهد بود. رسیدگی به آبنمای شیشه ای در روف گاردن بسیار کم است و هزینه نگهداری آن نیز ارزان است به طوری که قابلیت جابجایی کمی دارد و در قیمت های پایینی به فروش می رسد. شما می توانید آب نمای شیشه ای را در کنار پله قرار دهید و همینطور بر روی پشت بام خود در یک بخش مخصوص از آن استفاده کنید.

از موارد کاربرد آبنمای شیشه ای در روف گاردن به این صورت است که بخش مشخصی از آن در موقعیت دقیقی کاربرد دارد. استفاده از این آبنما سبب می شود که شکل و اندازه مخصوصی در روف گاردن ایجاد شود و فضای ایجاد شده بسیار ارزشمند باشد.

استفاده از آبنمای شیشه ای در روف گاردن یک گاه تازه در راستای زیباسازی منزل و ویلا است به طوری که افراد با هزینه مناسب می توانند یک فضای بی نظیر ایجاد کنند. محوریت آبنمای شیشه ای در بام سبز سنگ و شیشه است به طوری که دیواره آبنما در جلوی چشمانمان زیبایی را به تصویر می کشد و ترکیبی از سنگ و شیشه است. در ساخت آبنماهای شیشه ای از حوضچه های مخصوصی نیز استفاده می شود به طوری که در آن موتورهای مکشی نیز وجود دارد که حلقه زیبایی و دیدنی را به صورت جدی تکرار می کند. آبنمای شیشه ای در روف گاردن به طور کلی بر اساس سرازیر شدن آب از نقطه فراز به سمت پایین هستند و دارای موقعیت بسیار ایده آلی بوده و می تواند بسیار دل انگیز باشد.

نظر بدهید