مناسب‌ترین گیاهان و درختان روف گاردن

باغ‌های پشت بام یا روف گاردن‌ یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین قسمت ساختمان‌های مدرن هستند. این ترکیب به ویژه زمانی که در مورد مناطق توسعه یافته شهری صحبت می‌شود، می‌تواند روح شما را نوازش کند. روف گاردن در سقف دفاتر یا مدارس می‌تواند برای صرف ناهار کارمندان یا دانش آموزان مناسب‌ترین ایده باشد. در نگاه اول ممکن است مثل هر باغ معمولی به نظر برسد، با این تفاوت که بالاتر از سطح یک پارکینگ زیرزمینی یا لوله کشی ساختمان قرار می‌گیرد. این ساختار تنها برخی از گیاهان و درختان روف گاردن را در بر می‌گیرد زیرا فضای ریشه محدود است. به همین دلیل درختان که ارتفاع و شاخه و برگ کمتر دارند و دارای سیستم ریشه‌ای متراکم هستند، مناسب‌ترین گیاهان و درختان روف گاردن هستند. در اینجا قصد داریم به برخی از گیاهان و درختان روف گاردن بپردازیم.

مناسب‌ترین گیاهان و درختان روف گاردن

گیاهان و درختان روف گاردن

طراحی باغچه برای روف گاردن، تراس‌های مسقف، بالکن و پاسیو می‌تواند یکی از چالش برانگیز باشد. مشکلی که در این نواحی وجود خواهد داشت این است که گیاهان و درختان روف گاردن همواره در معرض باد و خورشید و سایه بسیار اندکی قرار دارند و باید بطور مرتب از گیاهان نگهداری و مراقبت کرد.

گیاهان و درختان روف گاردن

نکاتی درباره انتخاب گیاهان و درختان روف گاردن

گیاهان مفید برای این کار احتمالاً باید نسبت به خشکی و گرما و باد میزان تحمل بالاتری داشته باشند. بنابراین این گیاهان باید بتوانند بطور دائم در کنار گیاهان زراعی زندگی کنند. همچنین باید نسبت به نگهداری در گلدان نسبتاً مقاوم‌تر باشند.

درخت زیتون یکی از عالی‌ترین گیاهان و درختان روف گاردن

درختانی که رشد آهسته دارند، مانند درخت زیتون، مناسب‌ترین درخت برای روف گاردن است. علاوه بر این، شکل ظریف و ارتفاع متناسب آن در ساختار طراحی زیبایی را به ارمغان می‌آورد. درختان زیتون نسبت به سرما و خشکی بسیار مقاوم هستند. این درخت یکی از خاص‌ترین درختان است که می‌توان آن را در روف گاردن اجرا کرد. چرا که درختان زیتون بالغ و رشد کمتری به سبک بونسای دارد. این درخت نسبت به درخت بونسای سبک بوده و دارای 1.5 متر طول است. عمر این درخت به 20 سال میرسد که تنه درخت را پوسته و برگ‌هایی ضخیم می‌پوشاند. مطمئناً زیبایی این درخت بر روف گاردن شما تأثیر می‌گذارد. این درخت علاوه بر ظاهر بسیار زیبایی که دارد، می‌تواند به شما ثمره خوبی بدهد که از خوردن آن لذت ببرید.

گیاهان زینتی روف گاردن

درختان و گیاهان روف گاردن زینتی

درختچه زینتی از جمله مدرن‌ترین و محبوب‌ترین گیاهان مورد استفاده هستند که رشد خوبی در زمین‌های کشاورزی دارند. بوته‌‌هایی را می‌توان برای روف گاردن انتخاب کرد که بتوانند هرس را تحمل کنند، اما ترجیحاً باید همیشه ‌سبز باشند تا در طول سال از تماشای آنها لذت ببرید. درختان برگریز و بوته‌ها در فصول سرما و گرما و باد بیشتر در معرض سوختن و برگریزان قرار دارند که از میان این درختان می‌توان به درخت همیشه ‌بهار اشاره کرد.

شاخ و برگ گیاهان و درختان باغ بام

گیاهانی که رشد کمتری دارند مانند ماگو، سرو با برگ‌های سوزنی شکل مانند برگ‌های سوزنی در برابر باد بسیار مقاوم هستند. گیاهانی که رشد آهسته و رو به رشد دارند مانند هامیلز، فستوکا گلوکا، لاوندر و یونیونوس که به راحتی در گلدان ها نگهداری می‌شوند، مناسب کاشب و بهره برداری در روف گاردن را دارند. قرار گرفتن این درختان و گیاهان روف گاردن در معرض باد و گرما یکی از مشکلات کاشت گیاهان در روف گاردن است، البته این مشکل با ایجاد یک داربست رفع می‌شود که به عنوان یک موضع شکست باد عمل می‌کند. رابین و فوتینیا قرمز در کنار هم به خوبی جلوه زیبایی خلق می‌کنند.

روف گاردن آرنی لند

به خاطر داشته باشید که نوردهی کمتر یا بیشتر برای انواع گیاهان می‌تواند رشد آنها را کُند کند. بسیاری از باغ بام‌ها در اطراف و مرکز شهر قرار دارند که شرایط جوی ملایم‌تر است که به رشد گیاهان کمک می‌کند. به عنوان یک قاعده کلی گیاهانی با برگ‌های کوچک‌تر بیشتر قادر به تحمل باد هستند. بنابراین گیاهانی با شاخ و  برگ‌‌های بزرگ توصیه نمی‌شود، چون بسیار مستعد آسیب در مقابل باد هستند. علاوه بر این درختان خیلی بلند ممکن است همیشه مناسب نباشند، چون آن‌ها در شرایط باد شدید کمتر می‌توانند به ثبات برسند. این درختان در زمین‌های کشاورزی می توانند موثرتر واقع شوند.

روف گاردن آرنی لند

از کدام گیاهان روف گاردن باید اجتناب کرد؟

شما برای راه اندازی یک روف گاردن باید مطالعه دقیق در مورد گیاهان داشته باشید. تمام جوانب را بررسی کنید و سپس نسبت به گاشت و نگهداری از آنها در باغ بام اقدام نمایید. از میان گیاهانی که باید از آنها اجتناب کرد می‌توان به آیسر ژاپنی و سرخش اشاره کرد. برگ‌های این گیاهان بسیار مستعد سوختن و شکستن در مقابل باد و گرما هستند. سرخس‌ها و بامبو از جمله گیاهانی هستند که به آبیاری زیاد نیاز دارند؛ در صورتی که از آنها مراقبت نشود، خیلی سریع خشک می‌شوند. برخی از گل‌های آپارتمانی که در تراس‌ها استفاده می‌شوند و نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی ندارند، نیز می‌توانند در روف گاردن مورد استفاده قرار گیرند.

نکات کاشت گیاهان و درختان روف گاردن

گیاهانی که به طور مداوم در گلدان رشد می‌کنند، به وضوح سریع‌تر از زمانی که در زمین کاشته می‌شوند خشک می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود که یک سیستم آبیاری ساده را در هنگام ایجاد یک محوطه برای گیاهان و درختان روف گاردن با یک تایمر در جایی که امکان پذیر است راه اندازی کنید. از کمپوست در پایه خاک استفاده کنید. کمپوست یا کودهای گیاهی را به هنگام کاشت در گلدان استفاده کنید، به طوری که خاک خیلی سریع خشک نشود. در نهایت تا جایی که ممکن است نوک درختان را با مالچ بپوشاند.

شرکت معماری سبز و پایدار آرنی ‌لند با همفکری و همکاری تیمی مجرب در حوزه‌های تحقیق و توسعه، طراحی سه بعدی، بهترین متریال ساخت فضاسازی و روف گاردن اجرای آن را برای شما انجام می‌دهد. ضمناً در برخی حوزه‌ها به عنوان مسئولیت اجتماعی در نظر دارد تا برای مدارس و بیمارستان‌ها تنها با دریافت هزینه مواد اولیه و بدون اجرت اجرا فعالیت‌های خود را انجام دهد تا ضمن کمک به حفظ سلامت جامعه جوان و پیر نقشی هر چند کوچک در بهبود حال انسان‌ها و حرکت به سمت سبک زندگی سالم در حوزه معماری بتواند نظر مخاطب خاص خود را جلب نماید.

اهمیت انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن

 در انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن می‌توان از انواع گل‌های وحشی نیز استفاده کرد، به طوری که پوشش گیاهی نسبتاً عمیقی ایجاد شود و فضای نیمه انبوه ایجاد کند. این مدل از روف گاردن‌ها دارای لایه‌های ضخیم‌تری هستند که روی سقف قرار می‌گیرند و می‌توانند تنوع خوبی داشته باشند

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن در کمترین زمان

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن همیشه کار سختی محسوب می‌شود و نیاز به تخصص بالایی دارد. اینکه فقط محیط روف گاردن شما زیبا باشد و از وسایل لوکس استفاده شود کفایت نمی‌کند و انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن اصل مهمی است به طوری که پوشش گیاهی قلب تپنده روف گاردن محسوب می‌شود. در انتخاب گیاهان باید گروه بندی لازم صورت بگیرد.

فاکتورهای انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن نیاز به دانش و تجربه دارد و فاکتورهای زیادی در این راستا دخالت دارند. در ابتدای امر می‌بایست نور محیط کشت درختان در پشت بام بررسی شود گیاهانی که در محیط کم نور رشد می‌کنند نسبت به گیاهانی که در محیط پر نور هستند تفاوت زیادی دارند.

نیازهای آبی گیاه و زمان بندی مورد نظر برای آن بسیار مهم است. برخی از گیاهان نیاز به آب کمتری دارند و این موضوع نسبت به گیاهان دیگر که آب بیشتر می‌خواهند مشکل ایجاد می‌کند.

اقلیم محل پروژه بسیار مهم است. مناطق گرمسیر و سردسیر در این زمینه می‌تواند گزینه خوبی باشد. به طور کلی موقعیت سردسیر به واسطه فضای زندگی دقت بیشتری نیاز دارد.

نوع ریشه گیاه، جنس و ریشه دوانی گیاه اهمیت زیادی دارد. بهتر است که گیاهانی مورد استفاده قرار بگیرند که از نظر ریشه دارای شرایط ضخیم‌تری هستند. عمق خاک مورد نیاز برای هر گیاه نیز مهم است به طور کلی برخی از خاک‌ها نمی‌توانند جوابگوی رشد ریشه گیاهان باشند. دوام گیاه در دماهای مختلف بررسی می‌شود و همینطور طیف رنگی گیاهان نیز مشخص است. برخی از گیاهان نیاز به نگهداری منظم دارند به طوری که موقعیت هرس کاری برای آنها باید به درستی رعایت شود. میزان حساسیت باد و زاویه وزش آن نیز مهم است. البته که انتخاب گیاه و پوشش گیاهی مصنوعی در این راستا اهمیت زیادی دارد و باید به دقت بررسی شود.

نور و آبیاری دو اصل بسیار مهم در انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن هستند و اولویت بیشتری نسبت به سایر موارد دارند.

فاکتوریهای انتخاب گیاهان برای روف گاردن

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن از نوع درخت

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن  را جدی بگیرید. در همین ابتدای کار اشاره می کنیم که کاشت درخت برای هر نوع روف گاردن مناسب نیست و باید فضای خوبی در اختیار باشد و زیرسازی نیز در موقعیت خوبی قرار داشته باشد، در غیر این صورت آسیب زیادی به سقف وارد می‌شود. درختان ریشه‌های ضخیم و عمیق دارند. فاکتورهایی که برای انتخاب گیاهان در نظر گرفته می‌شود بر اساس موقعیت ریشه آنها است. در ابتدا میزان تحمل سقف باید مشخص شود. این عامل در اجرای بام سبز بسیار مهم است، به طوری که سازه‌هایی که محل کاشت برای درخت دارند می‌توانند تحمل زیادی در برابر وزن زیاد داشته باشند. محاسباتی که در خصوص وزن درختان در نظر گرفته می‌شود بسیار قابل قبول است.

اندازه و میزان حساسیت درخت به باد باید بررسی شود. درختان که شاخ و برگ زیادی دارند و همینطور دارای ریشه‌های بهم پیوسته هستند، بهترین انتخاب برای روف گاردن هستند. هر میزان که وسعت بام بیشتر باشد، عامل باد اهمیت زیادی دارد. مثلاً اگر بام دارای ارتفاع زیادی باشد، می‌بایست زاویه باد نسبت به چرخش شاخ و برگ ارزیابی شود و موقعیت حساس‌تری بررسی شود.

نیاز است که انتخاب درخت نسبت به شکست شاخه بررسی شود و به طور کلی درختانی که در خشکی و کم آبی دچار خزه می‌شود باید در روف گاردن‌ها استفاده شوند. درختان زیادی برای کاشت روی بام‌ها استفاده می‌شود که نیاز به تزیینات قیچی خورده دارند. این مدل‌ها اگر به صورت مداوم هرس شوند و یک شکل باشند گزینه خوبی خواهند بود.

در پشت بام‌هایی که سازه با توان تحمل وزن زیاد نیست، امکان ساخت روف گاردن به صورت مسطح وجود دارد و لایه‌های زیرین از مواد معدنی خاصی تشکیل شده‌اند و رشد گیاهان کمتر بوده و عمق لایه‌ها نیز زیاد نخواهد بود. ساقه‌های کوچکی در این مدل از روف گاردن استفاده می‌شود که بدون آب و خاک هستند و می‌توانند گزینه خوبی باشند.

 طراحی روف گاردن

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن از نوع چمن

انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن مسطح نیاز به دقت دارد. در صورتی که روف گاردن مسطح باشد، می‌بایست از انواع چمن‌های مخصوص استفاده شود. چمن‌های طبیعی که بر روی سقف قرار می‌گیرند نیاز به آبیاری مداوم دارند و در فصل تابستان از بین می‌روند؛ به این ترتیب شرایط نامناسب خواهد بود. اما چمن‌های مصنوعی گزینه خوبی است. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم انتخاب از چمن طبیعی برای روف گاردن نه انتخاب خوبی است نه هزینه مناسبی دارد.

یک نوع چمن وجود دارد که مشهور به عود قرمز است. این چمن‌ها در علفزار رشد نمی‌کند، اما دارای شاخ و برگ‌هایی شبیه به درخت است، به طوری که فضای انبوه و منظم ایجاد می‌کند. این نوع چمن‌ها در صخره‌ها و ریگ‌های روان رشد می‌کنند و با محیط پشت بام بسیار سازگار هستند. یک نوع چمن نیز با عنوان گونه دریایی وجود دارد که در فصل تابستان گل می‌دهد. گل‌های این چمن اغلب به رنگ بنفش و صورتی هستند و موقعیت خوبی را شکل می‌دهد.

نوع دیگری از چمن نیز وجود دارد که کارکس نیگرا نامیده می‌شود و مشابه با گیاهان آبزی است و در سقف‌ها رشد می‌کند و نیاز به خاک کمتری دارد و مشخص است که از نظر هزینه نیز گزینه خوبی محسوب می‌شود.

در انتخاب گیاهان در طراحی روف گاردن می‌توان از انواع گل‌های وحشی نیز استفاده کرد به طوری که پوشش گیاهی نسبتاً عمیقی ایجاد شود و فضای نیمه انبوه ایجاد می‌کند. این مدل از روف گاردن‌ها دارای لایه‌های ضخیم‌تری هستند که روی سقف قرار می‌گیرند و می‌توانند تنوع خوبی داشته باشند.

منابع: vdberk Plants suitable for Roof Terraces, Balconies and Patios

نظر بدهید