قبل از اینکه به پیاده‌سازی سقف کاذب در خانه یا محل کار خود بیفتید، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. با توجه به اینکه طرح‌های سقف کاذب برای هر مکان و موقعیتی از ساختمان متفاوت است، باید در ابتدا موقعیت آن را مشخص کنید. شما ممکن است به فکر پیاده‌سازی سقف کاذب برای سالن همایش، اتاق نشیمن، آشپزخانه و یا هر فضای روباز باشید. پس از انتخاب موقعیت باید طرح‌های منحصر به فرد را متناسب هر موقعیت انتخاب کنید، چرا که انتخاب شما می‌تواند حس زیبایی شناسی را به آن ببخشد و از آن اثری زیبا و لذت بخش بیافریند. گذشته از طرح‌های منحصر به فرد سقف کاذب، فراموش نکنید که سقف کاذب یا سقف‌های معلق می‌توانند ظاهر خانه شما را آرام‌تر نشان دهد. امروزه سقف کاذب در انواع مختلف گچی، پی وی سی، چوب پلاست و ترموود اجرا می‌شود، به ویژه دو نوع آخر به دلیل مقاومت بالایی که دارند محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند.

سقف کاذب چوب پلاست و ترموود

سقف کاذب چوب پلاست و ترموود

چوب پلاست و ترموود دو ماده جدید در ساختمان سازی هستند که جلوه خاصی از نماها را بوجود می‌آورند. در گذشته در طراحی بسیاری از ساختمان‌ها از چوب برای ایجاد طرح‌های کلاسیک در طراحی ساختمان استفاده می‌شد و این امر تا امروز نیز ادامه پیدا کرده است. طرح چوب نمایی زیبا دارد و در کنار دیگر سازه‌ها می‌تواند به معمار در طراحی سبک‌های متفاوت کمک کند، اما چوب در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مختلف مقاوم نیست و به مرور دچار پوسیدگی و خوردگی توسط حشرات می‌شود، بنابراین نیاز به رسیدگی و نگهداری مداوم دارد که امری کاملاً هزینه بردار است. چوب پلاست با ترکیبی از چوب و پلاستیک طراحی شده است که توانست جایگزین مناسبی برای چوب باشد. نیاز به رنگ آمیزی ندارد، تنوع رنگی خوبی دارد و در شرایط مختلف آب و هوایی، برای پیاده‌سازی سقف کاذب داخلی و روباز در فضای باز مناسب است. علاوه بر چوب پلاست، ترموود به عنوان یک فناوری جدید، در پیاده سازی سقف کاذب روباز کاربرد دارد و عمر مفید آن می‌تواند چیزی در حدود 70 الی100 سال باشد، چرا که در برابر همه شرایط آب و هوایی مقاوم است. به دلیل عملیات حرارتی در دمای بسیار بالا هنگام ساخت، آنها در برابر گرما، برف، باران، رطوبت، پوسیدگی، کرم، قارچ، حمله حشرات و غیره به خوبی مقاومت می‌کنند و از هیچگونه ماده شیمیایی یا مواد دیگری در طول تولید آنها استفاده نمی‌شود، بنابراین سازگاری خوبی با محیط زیست دارند.

سقف کاذب چوب پلاست و ترموود

نکات مورد توجه در انتخاب سقف کاذب

  • نصب آسان

شکی نیست که گچ یکی از بهترین مصالحی است که برای سقف کاذب بکار می‌رود، به خصوص که می‌توان با استفاده از آن طرح‌های زیبا و پیچیده در سقف ایجاد کرد و یک ماده خوب برای استفاده در خانه‌های جدید است. با این حال، استفاده از آن برای نوسازی‌ها می‌تواند یک کار دشوار باشد، زیرا هنگام کار با آن محیط را فوق العاده کثیف می‌کند. این در حالی است که نصب سقف کاذب چوب پلاست و ترموود کار بسیار راحتی است، نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و اتصالات آن ماژولار به همراه آن ارائه می‌شوند. از این رو بهتر است به سراغ مواد ساده‌ای مانند گچ‌، چوب و یا هر نوع مواد دیگر که نصب آنها سخت، زمانبر و خسته کننده است نروید. سبک بودن چوب پلاست و ترموود نصب آنها را ساده‌تر می‌کند و از ریزش آنها پیشگیری می‌کند.

  • پاکسازی

در مورد سقف گچی، با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف، سالانه یا هر شش ماه یکبار باید به فکر پاکسازی آن باشید. خاک به راحتی بر روی آن می‌نشیند و تمیز کردن آن کار چندان راحتی نیست. بر خلاف گچ و سایر سازه‌ها، چوب پلاست و ترموود به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نیاز به تمیزکاری و نگهداری مکرر ندارند. اجسام و خاک به راحتی به آن نمی‌چسبند و از سطحی کاملاً صاف برخوردارند. بنابراین شما برای تمیز کردن آنها زمان زیادی را صرف نخواهید کرد و تمیز کردن آنها بسیار کار راحتی است.

اجرای سقف کاذب آرنی لند
  • ارتفاع سقف کاذب

پیش از تصمیم‌گیری در مورد نوع و طرح سقف کاذب، مشخص کردن ارتفاع سقف مسئله‌ای بسیار مهم است. در صورتی که سقف کوتاه است و از ارتفاع کمی برخوردار است، بنابراین سقف کاذب اعم از هر نوع و طرحی‌، نمی‌تواند گزینه مناسبی برای آن باشد. نصب سقف کاذب، ارتفاع سقف را تا 12 فوت کاهش می‌دهد که منجر به کاهش فضای فوقانی ساختمان می‌شود. معمولاً از سقف کاذب چوب پلاست و ترموود برای ایجاد طرح‌های شیک در سقف خانه‌ها و ادارات استفاده می‌شود. آنها سبک هستند، طرح چوب را به خوبی القا می‌کنند و در سقف‌های مرتفع می‌توانند، نماهای فانتزی بسیار زیبایی را ایجاد کنند.

  • اندازه و طرح سقف کاذب

پیاده‌سازی سقف کاذب در پروژه‌های ساختمانی، یک پروسه طولانی مدت محسوب می‌شود. قبل از شروع نصب هرگونه سقف کاذب، حتماً طرح و اندازه آن را با طراح نهایی کنید. شما در استفاده از ترموود و چوب پلاست می‌توانید تصمیم بگیرید که از آن برای پوشش کامل یا جزئی سقف استفاده شود. استفاده از آنها در برخی از موقعیت‌های ساختمان، طرح ساختمان شما را فانتزی و کلاسیک نشان می‌دهد. هزینه سقف کاذب بسته به طرحی که انتخاب می‌کنید و مساحتی که می‌خواهید پوشش داده شود، متفاوت خواهد بود.

اجرای سقف کاذب آرنی لند
  • رنگ سقف کاذب

در گذشته برای سقف رنگ سفید را مناسب‌ترین رنگ می‌دانستند، اما رفته رفته و با گذر زمان و با انجام طراحی‌های مختلف سقف کاذب در طرح و رنگ‌های مختلف، خلاف آن ثابت شد. امروزه مردم انواع رنگ‌ها و طرح‌ها را برای سقف خانه خود انتخاب می‌کنند. برای ایجاد یک طرح کلاسیک در سقف خانه خود می‌توانید از چندین سایه سفید، خاکستری و قهوه‌ای استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید که در تنوع رنگ‌هایی که برای سقف کاذب خود استفاده می‌کنید، زیاده روی نکنید.

  • تعمیر و نگهداری

در پیاده سازی سقف کاذب حفره‌هایی ایجاد می‌شود که بعدها ممکن است به خانه جوندگان، موریانه‌ها و آفات تبدیل شود. البته پاکسازی منظم می‌تواند از این امر پیشگیری کند، ولی این کار به طور مداوم کار راحتی نیست، در عین حال زمانبر است. بکارگیری چوب و برخی از سازه‌ها می‌تواند چنین مشکلاتی را به وجود آورد، اما در مورد چوب پلاست و ترموود چنین نیست، چرا که آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حشرات نمی‌توانند به آنها نفوذ کنند. علاوه بر اینکه در شرایط آب و هوایی متعدد مقاومت خوبی دارند و به راحتی از بین نمی‌روند. بنابراین از آنها در پروژه‌های روباز و طراحی‌های فضای باز نیز می‌توان استفاده کرد.

 کاربرد سقف کاذب چوب پلاست در ایران

در تولید سقف کاذب چوب پلاست از دو جنس ترکیبی پلاستیک و چوب و مواد افزودنی استفاده می‌شود، به طوری که عایق سرما و گرما بوده و دارای یک فضای زیبا و دل انگیز است و در برابر شرایط بد آب و هوایی دچار مشکل نمی‌شود و مشخص است که کاربرد سقف کاذب چوب پلاست در بسیاری از مکان‌ها ثابت شده است.

استفاده از سقف‌های کاذب این روزها با توجه به مزایایی که دارد بسیار محبوب است به طوری که در مدل‌های بی نظیر و خاصی طراحی شده است و می‌تواند یک انتخاب بی نظیر باشد. سقف کاذب چوب پلاست از موارد پر کاربرد محسوب می‌شود و انواع مختلفی دارد و در مکان‌های متنوعی از آن استفاده می‌شود. حتما سوال می‌کنید که از سقف کاذب در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد که ضمن ایجاد زیبایی دارای یک موقعیت کاربردی نیز باشد؟ با ما همراه باشید.

معرفی سقف کاذب چوب پلاست

سقف کاذب چوب پلاست در لیست سقف‌های معلق قرار گرفته است و کاربرد زیادی دارد. این نوع سقف‌ها از جنس کامپوزیت مخصوص استفاده شده‌اند و ترکیب پلاستیک و چوب به همراه سایر مواد افزودنی را شامل می‌شوند. تنوع رنگ در سقف کاذب چوب پلاست زیاد است و از زیبایی و استحکام خوبی برخوردار است. همینطور در برابر آتش نیز مقاومت زیادی دارد و شرایط بازیافت برای آن بسیار ارزشمند است. سقف کاذب چوب پلاست یک جایگزین عالی برای سقف‌های کاذب قدیمی است و می‌تواند مصارف مختلفی داشته باشد. البته که این محصول در کیفیت مختلفی عرضه شده است.

در تولید سقف کاذب چوب پلاست از پلیمرهای ترموپلاستیک به همراه خرده چوب استفاده می‌شود و متریال شیک و بی نظیری دارد به طوری که می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه برای افرادی باشد که توانایی استفاده از سقف پوش‌های تمام چوبی را ندارند. قطعات چوبی که در سقف کاذب چوب پلاست استفاده می‌شود سبب ایجاد سختی بیشتر شده و در نهایت هزینه سقف کاذب چوب پلاست را نیز بسیار کاهش می دهد. فشرده سازی در سقف کاذب چوب پلاست سبب می شود که مقاومت در برابر ضربه بسیار بیشتر شود و همینطور یک نوع عایق حرارتی نیز محسوب می شود. سبب می شود که در برابر برودت و صوت نیز شرایط خوبی داشته باشد اینطور که مشخص است ارزیابی‌های دقیق در خصوص شرایط جوی نامطلوب نیز صورت گرفته است و هیچ نوع ترک و گره برای سقف کاذب چوب پلاست دیده نمی‌شود. این محصول به صورتی است که در برابر حشرات و رشد قارچ نیز مقاومت زیادی دارد و از هر نوع ترکیبات سمی نیز دور است تنوع زیادی در طرح و مدل این محصولات دیده می‌شود و می‌تواند بر اساس سلیقه مشتری انتخاب و نصب شود. البته که طراحان به صورت دوره‌ای به فکر بهبود طرح‌های مورد استفاده در سقف کاذب چوب پلاست هستند و نتایج خوبی نیز احساس شده است که می‌تواند قابل قبول به نظر برسد.

 سقف کاذب چوب پلاست

موارد استفاده از سقف کاذب چوب پلاست

ترکیب به کار رفته در سقف کاذب چوب پلاست چوب و پلاستیک به میزان 50.50 است و نیاز به دمای بالا بوده به طوری که پلیمرها ذوب شوند و در نهایت با چوب خرد شده مخلوط می‌شود. در این راستا مقاومت کامپوزیت‌ها باید در زمینه‌های مختلفی ارزیابی شود. سقف کاذب چوب پلاست دارای تنوع طرح و رنگ زیادی است و از سوی دیگر خاصیت ضد آب نیز دارد و وزن آن بسیار سبک است. پروفیل‌های سقف کاذب چوب پلاست در رستوران‌ها و سالن‌های نمایشی و فروشدگاه‌ها و همینطور مراکز اداری و تجاری استفاده می‌شود. مشخص است که رنگ بندی و طرح‌های جالبی که برای سقف کاذب چوب پلاست در نظر گرفته می‌شود در حال حاضر در شرایط پرفروشی قرار دارد.

مزایایی که برای استفاده از سقف کاذب چوب پلاست دیده می‌شود در رنگ بندی و طرح بندی جالب آن است. دقت داشته باشید که فروش سقف کاذب چوب پلاست بر اساس موقعیت و شرایط آن ارزیابی می‌شود.

کاربرد سقف کاذب چوب پلاست

افرادی که دوستدار محیط زیست هستند و سعی می‌کنند از موارد قابل بازیافت استفاده کنند طرفداران سقف کاذب چوب پلاست محسوب می‌شود. از مهمترین کاربردهای کامپوزیت چوب پلاست می‌تواند در ساخت کفپوش اشاره کرد به طوری که می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای کفپوش‌های سنتی چوبی باشد. از سوی یگر این محصول به عنوان دیوار پوششی نیز استفاده می شود و پوشش سقف و بام‌ها را در بر می‌گیرد و در نهایت برای تابلوهای راهنمایی و رانندگی نیز از این جنس استفاده می‌شود.

 کاربرد سقف کاذب چوب پلاست

تولید چوب پلاستیک

اولین و مهمترین بخش برای تولید چوب پلاست چوب مصرفی است که در محصولات چوب پلاست دیده می‌شود و باید خشک و مقاوم باشد. از سوی دیگر نیاز است که تراش‌های رنده چوبی در این محصولات در سایزهای دو مرحله‌ای ارزیابی شود. نیاز است که ذرات چوب توسط آسیاب به صورت چکشی باشند و ساییدگی مناسبی داشته باشند. در کنار ذرات چوبی از پلاستیک‌های مخصوص استفاده می‌شود که در دو نوع پلی اتیلن سنگین و پلی وینیل کلراید است. خصوصیات خاصی در این مدل از پروفیل‌ها وجود دارد و یک ماده انعطاف پذیر و نرم محسوب می‌شود و البته که مواد بازیافتی و پلیمر خالص در این محصولات دیده می‌شود.

پروفیل‌های به کار در این محصولات می‌بایست سنگین باشد و از مواد غیر بازیافتی تولید شده باشد به طوری که مقاومت آن بیشتر باشد و طول عمر بیشتری نیز داشته باشد از سوی دیگر این نوع از محصولات برای بالا بردن مقاومت در برابر بازدارنده‌های آتش نیز استفاده می‌شود.

در کنار پلاستیک و فیبر چوبی به طور کلی از رنگدانه و روان کننده‌هایی نیز استفاده می‌شود. در صورتی که محصول نهایی به صورت توخالی باشد، می‌بایست داخل آن به طور دقیق تکمیل شود.

پروفیل‌های به کار رفته در سقف کاذب چوب پلاست به طوری طراحی شده‌اند که در سقف‌های کاذب می‌تواند موقعیت دکوری خوبی داشته باشد و البته که چوب پلاست‌ها در مدل‌های برش خورده نیز طراحی شده‌اند و گاه برخی از مدل‌ها هستند که به عنوان کفپوش استفاده نمی‌شوند.

فضای صیقلی به کار رفته در این محصولات سبب می‌شود که موقعیت عملیاتی دقیقی شکل بگیرد و بسیار ارزشمند باشد به طوری که خط و خش‌هایی که روی آن دیده می‌شود اغلب به ندرت بوده و در طولانی مدت شکل می‌گیرد.

نظر بدهید