نقش گیاهان در طراحی چشم انداز باغ

فواره‌ها صدها سال در فضاهای عمومی و خانه‌های خصوصی نقش برجسته ای در طراحی چشم انداز داشته‌اند. در مقایسه با سایر تجهیزات مشابه برای آب که در محوطه سازی باغ و فضای سبز استفاده می‌شود، امکاناتی از قبیل آبشارها و حوضچه‌ها‌، آبنماها و گیاهان آبنما برای ساخت و ساز از زحمت و تلاش کمتری برخوردار هستند و روشی نسبتاً ارزان‌تر برای القای اثرات حس دلپذیر حرکت آب در محیط خارج از خانه شما ارائه می‌دهند. یکی از عناصر مهم در آبنما گیاهان آبنما است. در این مطلب به گیاهانی که برای آبنما مناسبند می‌پردازیم.

چگونه گیاهان آبنما به زیباسازی چشم انداز کمک می‌کنند

از ویژگی‌های مثبت آبنما می‌توان به ایجاد فضای آرامش بخش در باغ اشاره کرد. آبنماها جابجایی آب را مشابه  آبشارها، تپه‌ها یا چشمه‌ها شبیه‌سازی می‌کنند. علاوه بر اینکه به محیط با صدا و حرکت آب انرژی می‌بخشد. آب همچنان مانند باغ آبزی یا حوضچه، احساس آرامش و اطمینان را به ارمغان می‌آورد. با توجه به اینکه بیشتر تجربه‌های حسی که یک در باغ به مجود می‌آیند، بصری هستند، گیاهان آبنما از این نظر می‌توانند منحصر به فرد باشند که حس زیباشناسی را با عنصر صدای طبیعی ترکیب می‌کنند.گیاهان آبنما می‌توانند برای ایجاد جلوه‌های چشمگیر و صدای آب در آبنما و اطراف آن استفاده شوند، علاوه بر اینکه می‌توانند ساده و لطیف باشند. انتخاب سبک و اندازه گیاهان آبنما بستگی به سبک معماری خانه و آبنما، سبک طراحی منظره و مساحت باغ و محوطه‌سازی شما و در چشم انداز آنها دارد.

گیاهان آبنما

گیاهان متناسب با آبنما

شما ممکن است یک آبنما ساخته باشید و یا شاید سرمایه زیادی صرف کرده باشید تا اطمینان حاصل کنید که آبنما از نظر نگهداری به توجه زیادی نیاز نخواهد داشت زیرا شما یک سیستم تصفیه درجه یک را در آن نصب کرده‌اید. اکنون ممکن است شما در حال برنامه‌ریزی برای اضافه کردن ماهی‌های آبنما یا حتی برخی از لاک پشت‌ها باشید تا این حوضچه زنده‌تر به نظر برسانید.

اکنون یک مورد دیگر وجود دارد که شما می‌توانید به حوضچه خود اضافه کنید، اما غالباً فراموش می‌شود. گیاهان آبنما که می‌توانند به عنوان منبع اکسیژن برای ماهی‌ها و همچنین جذب زباله‌های آنها عمل کنند، از این رو آب را تمیز کرده و از تشکیل جلبک‌ها جلوگیری می‌کنند.

برخی از مالکین خانه بر این باورند که از گیاهان مخصوص آبنما زیاد نباید برای طراحی چشم انداز آبنما استفاده کند و گیاهان آبنما ممکن است ما را از ویژگی های خاص آب دور کنند. با این وجود از گیاهان آبنما در باغ می توان به عنوان روشی مؤثر برای تقویت محیط کلی و تکمیل فضای سبز استفاده کرد.

گیاهان آبنما

گیاهان آبنما زیادی وجود دارند که یا دارای گل‌های منحصر به فرد هستند و یا ساختارهای علفی شلوغ دارند که بخشی از آن روی آب غوطه‌ور می‌شوند و می‌توانند بر روی سطح آب شناور باشند. اما به عنوان یک قاعده شستن و نگهداری در مورد گیاهان آبنما باید یادآور شد که این گیاهان باید در مناطق آرام حوضچه قرار گیرند که حرکت آب به طور مرتب روی آنها پاشیده نشود. در ادامه قصد داریم برخی گیاهان آبنما معروف را به شما توصیه کنیم که می‌توانید به راحتی از گلخانه‌های شهر خریداری کنید.

آلوکازیا

این نوع گیاه مناسب آبنما که به نام بابا ادم نیز شهرت دارد، دارای برگ‌های بزرگی است. از این رو نام مستعار الفانت ایارس را نیز بر روی آن نهاده‌اند. گونه‌های خاصی از این گیاهان آبنما با تارو خوراکی یا کلادی همراه هستند که آنها را زیباتر می‌کنند. موارد مشابهی که از گلخانه‌ها خریداری می‌کنید معمولاً هیبرید هستند و عاشق سایه‌اند، در عین حال می‌توانند کاملاً در معرض آفتاب قرار گیرند.

 آلوکازیا

باکوپا کارولینیانا

همچنین این نوع از گیاهان آبنما به نام لیمو باکوپا نیز شناخته می‌شوند و هنگام خرد شدن یا ریزش برگ، بوی مرکبات مطبوعی را از خود بیرون می‌دهند. علاوه بر بوی مطبوع  دلپذیر، این نوع گیاه می‌تواند به عنوان یک گیاه آکواریوم استفاده شود، زیرا می‌توان آن را تا 20 اینچ زیر سطح آب فرو برد. این دسته از گیاهان آبنما هم در سایه و هم در خورشید به خوبی رشد می‌کنند.

 باکوپا کارولینیانا

آسیاتیکا پنی ورث

این گیاه مورد علاقه و محکم در بین طبیعت گردان هستند. علاوه بر این، این گیاهان آبنما به خاصیت درمانی و سرمایش معروف هستند. ساختار برگ دایره‌ای آنها سایه مناسبی برای زندگی آبزیان فراهم می‌کند.

اکیوستوم آرونس

یکی دیگر از گیاهان آبنما که به صورت معجزه آسا عمل می‌کند و به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اکیوستام آرونس است. قدمت این گیاه به دوران رومی و یونان باستان باز می‌گردد. این گیاه مانند یک درخت بامبو مینیاتوری به نظر می‌رسد و از ظاهری کاملاً منحصر به فرد بهره می‌برد.

نلومبو نوکیفریا

گیاه نیلوفر آبی علاوه بر زیبایی از هرگونه ویژگی آبی برخوردار است. با این حال غالباً در مورد این نوع از گیاهان آبنما هشدار داده می‌شود که این یک گونه تهاجمی است. بنابراین صاحبان خانه‌هایی که می‌خواهند این گیاهان آبنما را در حوضچه یا آبنمای باغ خود نگه دارند، باید جانب احتیاط را رعایت کنند تا بتوانند جمعیت بیش از حد این گیاه را کنترل کنند. این گیاه باید به گونه‌ای کنترل شود که تنها کل سطح آبنما را پوشش دهد.

 نلومبو نوکیفریا

تیفا لاتیفولیا

وقتی ساقه گل بالغ می‌شود، این گیاه آبنما شبیه دم گربه می‌شود، از این رو غالباً به نام دم گربه شناخته می‌شود. شاخه‌های دم گربه توسط حشرات بومی خورده می‌شود و گرده آن به آرد تبدیل می‌شود، در حالی که این نوع از گیاهان آبنما مانند سایر سبزیجات مصرف می‌شود. برای محوطه‌سازی نهر و باغ از این گیاه در کنار بدنه آبنماها، نهرها، برکه‌ها، دریاچه مصنوعی و رودخانه‌ها که آب در آنها آهسته حرکت می‌کند، از این نوع گیاهان استفاده می‌شود تا محیطی مشابه تالاب ایجاد کند.

گیاهان آبنما تیفا لاتیفولیا

شرکت معماری سبز و پایدار آرنی ‌لند با همفکری و همکاری تیمی مجرب در حوزه‌های تحقیق و توسعه، طراحی سه بعدی، بهترین متریال ساخت فضاسازی و محوطه‌سازی به عنوان با کیفیت‌ترین در این حوزه، بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد. ضمناً در برخی حوزه‌ها به عنوان مسئولیت اجتماعی در نظر دارد تا برای مدارس و بیمارستان‌ها تنها با دریافت هزینه مواد اولیه و بدون اجرت اجرا فعالیت‌های خود را انجام دهد تا ضمن کمک به حفظ سلامت جامعه جوان و پیر نقشی هر چند کوچک در بهبود حال انسان‌ها و حرکت به سمت سبک زندگی سالم در حوزه معماری بتواند نظر مخاطب خاص خود را جلب نماید.

نظر بدهید