نقش معماری در جاذبه های گردشگری

صنعت گردشگری یکی از بخش های مهم اقتصاد در دنیا محسوب می شود و از روش های صحیح تعامل بین فرهنگ های مختلف به شمار می آید. نقش معماری در جاذبه های گردشگری بسیار زیاد است به طوری که امروزه بیشترین زمان و هزینه صرف این بخش می شود. عبارتی وجود دارد به نام گردشگری معماری که تبدیل به یک صنعت بزرگ شده است و شامل ارزش های فرهنگی محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم اشاره ای مستقیم به نقش معماری در جاذبه های گردشگری کنیم به طوری که اهمیت و آینده این موضوع شفاف سازی شود.

معماری در جاذبه های گردشگری

معماری در جاذبه های گردشگری چه تاثیری دارد؟

هنوز هم پس از گذشت سالها، مردم علاقه به بازدید از ساختمان های تاریخی دارند به طوری که شهرهای تاریخی کشور بیشترین میزان مسافران و بازدیدکننده را تشکیل می دهد. این یعنی مردم از نظر روانشناسی علاقه به بافت های تاریخی دارند و بافت تاریخی به صورت طبیعی با بناهای تاریخی عجین شده است. مشخص است که گردشگری معماری در حول آثار تاریخی و سبک های معماری کهن دیده می شود و این موضوع تاریخ نویسان را نیز شگفت زده کرده است.

گردشگری و معماری که با هم تلفیق شد همه چیز تغییر کرد به طوری که در فضای گردشگری تکامل ایجاد شده و در فضای معماری نیز تنوع و رشد اقتصادی دیده شده است. تحقیقات نشان می دهد که معماری می تواند زیرساخت گردشگری خوبی باشد و همینطور جاذبه های فرهنگی بیشتری نیز ایجاد نماید این پدیده به صورت روتین ادامه دار است و از ارزش زیادی برخوردار است.

تاثیر معماری در جاذبه های گردشگری ایران

در ایران مقوله ای با عنوان گردشگری معماری هنوز نوپا است و نتوانسته مسیر را به خوبی طی کند مشخص است که در آینده پیشرفت خوبی برای این بخش دیده می شود. ایران در لیست 10 کشور برجسته از نظر تاریخی قرار دارد اما به نسبت فضای معماری گردشگری هنوز موقعیت خوبی ندارد. به زبانی ساده تر ما در معماری اصلی و کهن پیشرفته هستیم و زبانزد خاص و عام اما در خصوص معماری مدرن هنوز نتوانسته ایم به رویکرد خوبی دست یابیم و این موضوع در ابتدای راه کمی نگران کننده به نظر می رسد. بین معماری سنتی و مدرن در ایران شکاف بزرگی دیده می شود نقش معماری در جاذبه های گردشگری ایران در حالت مدرن بسیار کم دیده می شود. در ایران معماری اصلی ایرانی اهمیت زیادی دارد و از ارزش افزوده نیز برخوردار است.

تاثیر معماری در جاذبه های گردشگری جهان

در دنیا تغییرات گسترده اقتصادی و فرهنگی و روابط اجتماعی صورت گرفته است به طوری که صنعت توریسم نیز در این بین نقش زیادی دارد به این ترتیب بازتعریف فضای معماری در دنیا یکی از مهمترین اهداف محسوب می شود. طراحی معماری و شهری برگرفته از خلاقیت به طوری که سبب افزایش تعامل اجتماعی شود و تکنولوژی را به رشد بالایی برساند از موضوعات مهم محسوب می شود. در این راستا بناهای تاریخی نیز از اهمیت خوبی برخوردار هستند و سبب می شود که بافت منطقه به تدریج رشد داشته باشد و در نهایت میراث فرهنگی نیز حائز اهمیت شود.

اگر دقت کرده باشید در قرن های 17 الی 19 چیزی با عنوان تورهای بزرگ برای بازدید از آثار تاریخی برگزار می شود به طوری که سبب رواج یافتن فضای گردشگری شد.

جاذبه های گردشگری جهان

تاثیر معماری در جاذبه های گردشگری از نگاه معماران مشهور دنیا

در دنیای امروزه همه ابعاد زمین و فضای بیرون وابسته به گردشگری است. گردشگری بدون معماری معنایی ندارد. در واقع گردشگری به شکل امروزی بر پایه بناهای تاریخی رشد کرده است و امروزه در جهت مدرن فعالیت می کند.

ایجاد فضای تاثیرگذار برای مسافران بسیار اهمیت دارد. هرچقدر هم یک مسافر علاقه به فضای طبیعت داشته باشد در نهایت به دنبال یک محیط مسقف می گیرد. معماری یک راه حل بی نظیر برای جذب گردشگر است به طوری که گسترش گردشگری بدون خلاقیت معماری امری دشوار بوده و شرایط نامناسبی ایجاد می کند.

وقتی صحبت از معماری در جاذبه های گردشگری می شود در واقع دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول در خصوص ساخت و توسعه بنا است به صورتی که فضا و زیرساخت هایی مانند هتل و همینطور موزه ها ایجاد شود و فضاهای تفریحی نیز رشد داشته باشد. و نگاه دوم مربوط به سوژه های معماری در جاذبه های گردشگری می شود به طوری که بر اساس نیاز روز و ضرورت های جامعه پیش برود. مشخص است که رابطه مستقیم بین معماری و گردشگری سبب می شود که معماری قالب های مختلفی بگیرد. معماری بومی پا به میدان بگذارد و فضای جهانی بودن برای منطقه مورد نظر ایجاد شود. مشخص است که معماری یک ترکیب تفکر شخصی است و محدودیت های محیطی خاصی دارد از سوی دیگر سبب می شود که کیفیت بهتر باعث درک شود.

معماری در جاذبه های گردشگری سبب می شود که تجربه و تهدید در کنار هم دیده شود. جسارت و سبک سری هر دو احساس شود و پیچیدگی و خام دستی نیز بخشی از فضای گردشگری باشد. این موضوع سبب تولید می شود به طوری که آثار مختلفی شکل می گیرد و پیش فرض لازم در راستای دنیای ناشناخته فراهم می شود. مشخص است که مسیر پر هیجان معماری در جاذبه های گردشگری هنوز هم ادامه دار است و نباید از این بخش غافل شد. امروزه تعاملات و ادراک در فضای گردشگری وابسته به معماری است به طوری که خلاقیت خود یک نمایشگر بی نظیر در فضای معماری محسوب می شود. بناهای معماری عمومی دارای ویژگی های خاصی هستند که میلیون ها نفر را جذب خود کرده اند. پل طبیعت یک مثال بارز از معماری در جاذبه های گردشگری است که بسیار شهرت یافته است!

معماری در جاذبه های گردشگری یعنی قرار است هر فضایی به واسطه موقعیتی که دارد به بهترین نحو بررسی شود. مشخص است که سیاست های گردشگری در این زمینه اهمیت زیادی دارد و سطح بندی گردشگری نیز مهم است. در هر صورت افراد به واسطه بررسی های دقیقی که دارند برخی از جاذبه های گردشگری را وابسته به محیط معماری می دانند و برخی نیز در این زمینه کمی تردید دارند.

حقیقت این است که موزه ها برای گردشگری ساخته می شود، هتل ها با این هدف ساخته می شود و معبدها در این مسیر به نمایش گذاشته می شود مشخص است که حتی مقدسات نیز به گردشگر است که زنده است و این یعنی نقش معماری در صنعت گردشگری بسیار پر رنگ است. مشخص است که از نظر عامیانه همه چیز باید با تفکر افراد سازگار باشد و این موضوع اهمیت معماری در صنعت گردشگری را بیشتر می کند. معماری در صنعت گردشگری باید به صورتی باشد که بی حوصلگی افراد کنار برود مشخص است که هرچه این مسیر قوی تر باشد از رشد بهتری برخوردار خواهد بود یک موضوع بسیار مهم این است که فضای گردشگری و توریسم در ایران اهمیت مشخصی دارد اما هنوز رشد خوبی دیده نمی شود.

معماری در صنعت گردشگری

فضای معماری در صنعت گردشگری

در صورتی که معماری در صنعت گردشگری به صورت پر آسیب دنبال شود و یا تنها جنبه تظاهر به خود بگیرد دیگر نمی تواند ارزش خوبی داشته باشد. مشخص است که در معماری گاه نیاز به مترادف است و گاه باید به بی رحمانه ترین حالت ممکن به سراغ متضادها رفت. گاه نیاز است که بخشی از معماری گنگ باشد و گاه می بایست همه چیز در بستری آسان و روان دنبال شود. این موضوع سبب می شود که رابطه بین معماری و توریسم مشخص شود. در واقع توریسم به دنبال رفع نیازهای اساسی خود را و قرار است که هر آنچه در ذهن خود دارد یک روزی در یک مکانی مشاهده نماید. از سوی دیگر معماری آمده است تا کمی به هیجان داستان بیافزاید و همه این موارد سبب رشد گردشگری شده است. دنبال امروز دنیایی پر از زرق و برق است و معماری نیز در این دنیا ارزش خاص خود را دارد. انسان همیشه به دنبال کشف است و معماری در صنعت گردشگری یعنی یک راه کشف پایدار و بی انتها. می دانیم که در قوانین معماری همه چیز نفوذ می کند افراد می توانند عجیب ترین طرحی که در ذهن خود را دارند را وارد معماری کنند. کاری که در فضای نقاشی و موسیقی به این میزان گستردگی دیده نمی شود. از یاد نبرید که دنیای پر آشوب دنیایی خاکستری اما پر از هیجان است.

گردشگری با روانشناسی رنگ ها

معماری در صنعت گردشگری با روانشناسی رنگ ها

رنگ ها که پا به دنیای معماری گذاشتند همه چیز به نفع بشریت تمام شد. در جای جای دنیا ساختمان هایی دیده می شود که تنها یک رنگ دارند و میلیون ها گردشگر هر ساله تنها برای دیدن ساختمانی که مثلاً به رنگ قرمز به آنجا سفر می کنند. رنگ قرمز بارها و بارها در زندگی ما دیده می شود پس راز معماری در صنعت گردشگری چیست؟ در واقع رنگ ها نقش روح بخشی به فضا را دارند قرار است که توسط رنگ ها هر بخش از بخش دیگر مشخص باشد و این تمایز قند در دل گردشگران آن می کند. این موضوع بسیار مهم است که همه چیز در بستر سلیقه افراد باشد.

معماری در صنعت گردشگری سبب تا همه چیز هدفمند باشد. قوانین معماری در صنعت گردشگری به شکلی اجرا شد تا سلیقه مسافران به چالش کشیده شود. تفکری که در راستای نوع معماری به کار رفته در گردشگری دیده می شود با اهداف دسترسی چند بخشی ارزیابی می شود و در نهایت در ایران این رویکرد هنوز نتوانسته رشد خوبی داشته باشد.

در طول تاریخ معماری در صنعت گردشگری با رنگ های خنثی اعم از خاکستری و قهوه ای و کرم شناخته می شد به طوری که نیاز اساسی در یک ساختمان را تشکیل می داد امروزه این روال کمی تغییر کرده است رنگ ها با هیجان بیشتری همراه هستند و سعی می کنند اصل غافلگیری را برای گردشگر ایجاد نمایند. رنگ ها دقیقاً مغز شما درگیر می کنند حتی اگر از رنگ آبی خوشتان نیاید دوست دارید موزه ای که سقف های آن سراسر آبی است را از نزدیک تماشا کنید. این پدیده خاص برای شما دل انگیز است و روحتان را در بر می گیرد مشخص است که معماری یک وابستگی خوب است یک دنبال پر از زیبایی که برای افراد از اهمیت زیادی برخوردار است. رنگ های ناگهانی و ضد در کنار هم برای گردشگران یک قدم به دنیای جدید است. به هر حال گنگ بودن بخشی از قوانین معماری در صنعت گردشگری است و البته که رتبه خوبی به این بخش می دهد. بهتر است گاه در فضای معماری در صنعت گردشگری از رنگ هایی استفاده شود که هیچ ربطی به محیط ندارد. در یکی از قبرستان های ایتالیا از رنگ زرد بسیار شاد استفاده شده بود به طوری که در ابتدا از سوی گردشگران با مخالفت روبرو شد اما امروزه به یکی از مناطق آرامش بخش واقعی تبدیل شده و در اقتصاد کشور نیز تاثیرات زیادی می گذارد مشخص است که رنگ ها آمده اند تا دست معماران را بگیرند و بگویند باز هم بلند شوید و بهترین خود باشید.

فرهنگ معماری در صنعت گردشگری

وقتی صحبت از فرهنگ می شود اولین چیزی که در ذهن افراد وجود دارد تنوع است. این موضوع می تواند از ارکان اساسی معماری در صنعت گردشگری محسوب شود مشخص است که فرهنگ های مختلف هر یک به واسطه شرایطی که دارند در شکل گیری موقعیت هر بخش نقش مهمی ایفا می کنند. جذب توریست می تواند معماری را در بر بگیرد و در نهایت معماری اجازه می دهد هر فرهنگ برای خود یک برند باشد. در برخی از شهرها فرهنگ ها توسط معماری به تصویر کشیده اند و اگر معماری نبود فرهنگ بر روی طاقچه خانه های قدیمی خاک می خورد. دنیای معماری در صنعت گردشگری بزرگ است اما کمی نگران کننده به نظر می رسد. گاه معماری بسیار بی رحم است به طوری که رشد آن بیشتر از گردشگری بوده و مردم را از فضای طبیعت دور می کند. گاه معماری بستری می شود برای خودنمایی افراد نوپا که بگویند اگر اینجا اقتصاد گردشگری قوی است چون ما هستیم و خلق می کنیم. در فرهنگ زندگی افراد هر بخش اهمیت خود را دارد هر بخش از بخش دیگر جدا می شود اما به آن متصل است. معماری در صنعت گردشگری دو رویکرد موازی هستند و هر یک رشد کند در واقع دیگری به رشد رسیده است. از یاد نبرید که معماری و توریسم رابطه ای بسیار عمیق در دنیا تاریخ دارند به طوری که اولین و مهمترین هدف اشتغال زایی نیز محسوب می شوند در نهایت محیط طبیعت به طور حرفه ای می تواند پارامتر ارزیابی خوبی باشد و برای همگان یک رویکرد امید به زندگی بی نظیر محسوب شود. صنعت گردشگری و معماری قرار است بدون واسطه بتازد و رشد کند.

نظر بدهید