ایزولاسیون روف گاردن در واقع همان قیرگونی و ایزوگام سازی روف گاردن محسوب می شود. امروزه از فضای سبز بر روی پشت بام استفاده می شود و در این راستا ایزولاسیون روف گاردن اهمیت زیادی دارد به طوری که سهل انگاری و ساده گرفتن اجرا خسارت سنگینی فراهم می سازد. عوامل مختلفی در ایزولاسیون روف گاردن وجود دارد که می بایست بررسی شود. ایزولاسیون روف گاردن سبب می شود که طول عمر یک روف گاردن بیشتر شود.

ایزولاسیون روف گاردن چیست

دقت کنید که امروزه با توجه به مواد مختلفی که برای آب بندی وجود دارد نمی توان بر روی یک روش مشخص تاکید کرد و این موضوع سبب شده است که عملیات ایزولاسیون روف گاردن با تنوع بالایی همراه باشد. پیش از ایزولاسیون نیاز است که شیب بندی بررسی شود. در واقع وقتی شیب انتخاب شده مناسب باشد سبب می شود که آب موجود در بام تخلیه شود و ریسک ایزولاسیون روف گاردن کاهش یابد.

ایزولاسیون روف گاردن در گذشته به صورت قیرگونی بود و از سنتی ترین روش های ایزولاسیون روف گاردن محسوب می شود به طوری که در ابتدا سطح بام توسط ملات مخصوص یک دست می شود و سپس قیر اندود می شود. قیرگونی در مدل های سه لایه استفاده می شود به این معنی که برای هر لایه می بایست از قیر اندود استفاده کرد و این روال برای هر لایه تا سه ساله ادامه دار می شود. در این روش ممکن است حباب های هوا بر اساس قیر داغ وجود داشته باشد و علت استفاده از سه لایه قیرگونی نیز همین است. یکی از قسمت های مهم در ایزولاسیون روف گاردن محل اتصال کف به دیوار جانپناه است به طوری که بیشترین نشتی مربوط به همین بخش است و می بایست به عنوان ماهیچه از آن یاد شود. این بخش در قیرگونی می بایست به طور دقیق قیراندود شود.

دقت کنید که هیچ ارزانی بی دلیل نیست. تفاوتی که برای قیمت قیر دیده می شود به خاطر کیفیت آن است مشخص است که روش قیرگونی نیز در قیمت نهایی آن تاثیر زیادی دارد.

ایزولاسیون روف گاردن

انواع ایزولاسیون روف گاردن

روش های مختلفی برای ایزولاسیون روف گاردن وجود دارد اما به طور کلی نیاز است که اجرای 5 لایه ایزولاسیون روف گاردن صورت بگیرد و بسیار مهم است.

ایزولاسیون روف گاردن به صورت عایق رطوبتی: این روش بسیار متداول است و در کل دنیا استفاده می شود. در این روش با توجه به اینکه عمر عایق و سهولت اجرا و همینطور هزینه مقرون به صرفه ای ایجاد می شود می تواند روش خوبی برای ایزولاسیون روف گاردن باشد. همینطور برای اجرای این لایه نیاز است که دیتیل های معماری ساختمان اجرا شود و ارتفاع مورد نظر از لبه جانپناه اجرا شود. به طور کلی دو لایه ایزوگام در دو جهت عمود بر هم به فاصله زمانی یک روز اجرا می شود.

ایزولاسیون روف گاردن به صورت عایق آنتی روت و ضد ریشه: این روش از ایزولاسیون روف گاردن پس از اجرای لایه رطوبتی استفاده می شود و از لایه ای با نفوذپذیرش بسیار پایین استفاده می شود به صورتی که یک لایه ضد ریشه نیز به کار می رود. لایه به کار رفته در قالب پیش ساخته بوده و در محل مورد نظر با استفاده از غلتک مخصوص و گرم کردن اجرا می شود.

لایه ژئوتکستایل پس از اجرای لایه دوم، نقش محافظ را اجرا می کند. جنس این لایه اغلب پلی استر است و نقش محافظتی بسیار قوی ایجاد می کند به طوری که فرسایش لازم کنترل می شود و فضای لام مسطح سازی می شود و عملیات زهکشی نیز به درستی انجام می شود.

لایه چهارم به عنوان ژئودرین است که برای لایه زهکشی استفاده می شود و به شکل شانه تخم مرغی بوده و برای زهکشی آب و هوادهی به ریشه گیاه صورت می گیرد. آب مورد نیاز ا آبیاری گیاهان وارد این لایه رفته و منافذی که در زیر ان وجود دارد سبب می شود که گذر هوا به طور دقیق صورت بگیرد و در نهایت سبب می شود که پوسیدگی گیاه به حداقل برسد

لایه پنجم مربوط به لایه فیلتر خاک است که آخرین لایه در اجرای ایزولاسیون روف گاردن محسوب می شود و مشهور به لایه فلیتر خاک است. این بخش پس از اجرای لایه زهکش استفاده می شود و پیش از اجرای خاک در زمان کاشت اجار می شود. این لایه سبب می شود که عبور و نفوذ شن به داخل لایه زهکش به حداقل برسد.

پس از اینکه لایه های ذکر شده اجرا شد اطمینان از ایزولاسیون روف گاردن صورت می گیرد اما بهتر است تمهیداتی در خصوص رشد گیاهان در این محیط صورت بگیرد به صورتی که با سایر فضاها متفاوت باشد. کاشت گیاهان در این راستا وابسته به خاک سبک و گیاهان بومی منطقه بوده و سبب می شود که نیاز به مراقبت کمتری باشد و همینطور آبدهی کمتری نیز در طول سال صورت می گیرد.

انواع ایزولاسیون روف گاردن

نکات مهم در ایزولاسیون روف گاردن

برای اجرای ایزولاسیون روف گاردن نیاز است شیب بام و جهت و باد مشخص شود. همینطور می بایست وزن روف گاردن نیز مشخص باشد. از سوی دیگر طبقه بندی که برای روف گاردن در نظر گرفته می شود بسیار مهم است و اجرای سیستم نورپردازی در این راستا باید با توجه به هر طبقه صورت بگیرد. سیستم به کار رفته برای ایزولاسیون روف گاردن بسیار مهم است بهتر است که شیب بام برای جلوگیری از فرسایش و رانش خاک صورت بگیرد و همینطور جبهه شمالی و جنوبی بام نیز مشخص شود و از سوی دیگر وزن روف گاردن نیز می بایست به طور دقیق مشخص شود و همینطور یک لایه نازک بام سبز نیز می بایست مورد بررسی قرار بگیرد. سیستم اجرایی بام باغ اهمیت زیادی در ایزولاسیون روف گاردن دارد اینکه روش گسترده یا متمرکز استفاده شود بسیار مهم است همینطور ایزولاسیون روف گاردن مدولار نیز دارای شرایط مخصوص به خود است و بهتر است که سیاست های لازم در این راستا به طور دقیق مشخص شود. سیستم گسترده برای ایزولاسیون روف گاردن سبب می شود که نهایت امر به صورت جدی بررسی شود . سیستم گسترده به کار رفته می بایست به صورت دقیق بررسی شود و رعایت نکات ایزولاسیون روف گاردن اهمیت زیادی دارد.

کف سازی روف گاردن می بایست درست و مقرون به صرفه باشد. کف سازی روف گاردن یکی از بخش های مهم در اجرای آن است به طوری که هم نقش یک عایق خوب را اجرا می کند و هم در بهره وری انرژی بسیار تاثیرگذار است. از سوی دیگر هزینه های گرایشی و سرمایشی نیز تا حد زیادی کنترل می شود. در این مقاله می خواهیم مراحل کف سازی روف گاردن را به زبانی ساده توضیح دهیم و دو اصل مهم در این زمینه را بررسی کنیم.

مراحل کف سازی روف گاردن

اولین و مهمترین لایه در کف سازی روف گاردن مربوط به لایه ضد آب است. لایه ضد آب در پایین ترین سطح قرار می گیرد به طور کلی اولین لایه از کف پس از سقف را شامل می شود به طوری که اجرای آن باید دقیق و قابل قبول به نظر برسد. در طراحی لایه ضد آب می بایست دو اصل مهم رعایت شود:

اصل اول مربوط به وزن اضافه است که شامل آب و خاک می شود و می بایست با ساختار ساختمان هماهنگی داشته باشد.

اصل دوم مربوط به یکپارچگی بین لایه های ضد آب و ساختار ساختمان است. مشخص است که لایه ضد آب بسیار زمان بر است و هزینه تعمیراتی بالایی دارد و همینطور نیاز به نیرویی متخصص بوده و می بایست متریال با دوامی در آن استفاده شود و در نهایت طول عمر بالاتری را شامل می شود.

دقت کنید که لایه های ضد آب در سقف و سازه هایی که روی زمین قرار می گیرند تنها در برخی از مواد هر دو ساختار یکسان هستند اما شامل همه مواد نمی شود. از سوی دیگر عمر معمول برای لایه ها نیز بین 10 الی 20 سال در نظر گرفته شده است و تکنیک های مختلفی را در بر میگیرد به طوری که طول عمر افزایش داشته باشد. لایه های ضد آب اغلب می بایست شامل موارد مشخصی باشد که با هم بررسی می کنیم.

مراحل کف سازی روف گاردن

اهمیت لایه ضد آب در کف سازی روف گاردن

نیاز است که لایه انتخاب شده مقاومت بالایی در برابر اشعه ماوراء بنفش داشته باشد.

می بایست طول عمر لایه انتخاب شده خوب باشد. میزان مقاومت لایه مورد نظر در برابر آب و هوا اهمیت زیادی دارد و می بایست شرایط جوی بررسی شود.

مقاومت در برابر حشرات و مواد شیمیایی بسیار ارزشمند است.

لایه ضد آب می بایست به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد و بهتر است که قطعات زیادی روی لایه نصب شود.

لایه های محافظت شده می بایست سخت و با دوام باشد و البته که می بایست در برابر ضد آب محافظت شده باشد.

از سوی دیگر عایق بندی سقف سبب می شود که هزینه های گرمایش و خنک سای کاهش یابد. در زمستان از رفتن انرژی جلوگیری شود و در تابستان نیز مانع ورود گرما می شود. پس از لایه عایق نیاز است که خاک اشباع شده و بتن و کفپوش قرار بگیرد مشخص است که عایق بندی می بایست به قدر کافی با دوام باشد و در نهایت در برابر وزن مقاومت داشته باشد.

مرحله دوم کف سازی روف گاردن

لایه زهکشی از دیگر بخش های مهم برای کف سازی روف گاردن محسوب می شود. به طور کلی یک سیستم زهکشی مناسب برای نصب دقیق روف گاردن لازم است. این لایه قادر است که آب ساختمان را جمع آوری کند و آب اضافی را از سیستم حذف کند.

در کف سازی روف گاردن نیاز است که نوع خاک و عمق آن بررسی شود مشخص است که متریال های لازم در خصوص خاک و عمق آن می بایست ارزیابی شود.

بهتر است وضعیت کف سازی روف گاردن وابسته به محیط اجرا باشد محیط اجرا می تواند گاه بسیار خطرناک باشد و نیاز است دقت ویژه ای در این راستا صورت بگیرد.

چرا کف سازی روف گاردن اهمیت دارد؟

در صورتی که کف سازی روف گاردن به درستی صورت نگیرد احتمال اینکه بخش های مختلف روف گاردن دچار نشست شده بسیار زیاد است. مشخص است که زیرسازی روف گاردن به معنی ایجاد لایه های مقاوم سازی است. در صورت بارش باران وزن روف گاردن افزایش می یابد و در صورتی که کف سازی به درستی صورت نگیرد ممکن است وضعیت نشست زیاد باشد و در نهایت مشکلات زیادی برای کف ایجاد شود. روف گاردن ها اغلب از نظر ابعاد باید بررسی شوند و زیرسازی نیز باید وابسته به نوع زیر ساز است.

کف سازی روف گاردن

کف سازی روف گاردن به صورت یکپارچه

برای اینکه زیرسازی روف گاردن به طور دقیق صورت بگیرد نیاز است که فرآیند یکپارچه ای در نظر گرفته شود به طوری که همه بخش های کف مورد بررسی قرار بگیرد از سوی دیگر نیاز است که موقعیت دقیق کف روف گاردن بررسی شود. از سوی دیگر به واسطه کف سازی های انجام شده برای روف گاردن ها نیاز است که سطح مربوط به ماهیچه دیوارها که با نشست بالاتری همراه است دسته بندی بهتری داشته باشد اینطور که مشخص است که هر یک از بخش های روف گاردن می توانند وضعیت یکپارچه ای داشته باشند و سطح زیرین گاه نیاز به لایه های بیشتری دارد.

البته که نوع کف سازی به کار رفته برای روف گاردن ها می بایست قابل قبول باشد و می بایست به واسطه سطح اختصاصی برخی از بخش ها نیز شرایط مخصوصی در نظر گرفته شود. وضعیت کف سازی برای روف گاردن نیاز به تخصص بالایی دارد و نوع کف سازی نیز می بایست قابلیت بالایی داشته باشد.

کلام پایانی

برای انتخاب کف سازی روف گاردن مناسب باید در ابتدای امر سطح مورد نظر را بررسی کنید می بایست بتوانید بخشی از لایه های زیرین را از نظر تست آب به طور دقیق ارزیابی کنید نیاز است که وضعیت روف گاردن ها به واسطه وضعیت دو بخشی که دارد در نظر گرفته شود و انتخاب در این راستا به طور دقیق بررسی شود. در صورتی که سطح دقیق لایه های بالایی مشخص باشد می توان تصمیم درستی در خصوص انتخاب نوع مناسب زیرسازی داشت. روف گاردن ها بدون زیرسازی مناسب دچار مشکل می شوند و نمی توانند قاعده مند باشند البته که نیاز است برخی از بخش های روف گاردن به واسطه سطح زیرین کار بررسی شود و قطعه بندی به درستی صورت بگیرد.

متریال کف سازی روف گاردن

در کف سازی روف گاردن اولین مورد بسیار مهم عدم ورود ذرات و آب و … به سقف اصلی ساختمان است این موضوع آنقدر مهم است که نوع کفپوش دقیقاً بر اساس آن می بایست انتخاب شود و در صورتی که انتخاب اشتباه باشد مشکلات زیادی رخ خواهد داد. کفپوش ها اغلب بر اساس نوع سقف در نظر گرفته می شود.

شما برای کف سازی روف گاردن خود چه انتخابی می کنید؟ کف بخش مهمی از هر مکانی است و قدم زدن بر روی سطحی ناهموار و غیر استاندارد حس خوبی ندارد و خطرناک است. روف گاردن ها نیاز به کف سازی خوبی دارند و باید نکاتی رعایت شود که قطعاً بررسی آن خالی از لطف نیست.

علت اهمیت کف سازی روف گاردن

در بحث زیبایی شناسی معماری عایق سازی اهمیت زیادی دارد عایق سازی یعنی محیط یک فضای خوب برای ذخیره حرارت، رطوبت و صوت باشد و این موضوع به کف سازی روف گاردن نیز ورود داشته است و فضای مردم بام سبز نباید بلاتکلیف باقی بماند. مشخص است که خلق فضای دلپذیر اهمیت زیادی دارد و سطوح چشم نوازی را شامل می شود. در اجرای کف سازی روف گاردن نیاز است که ساختار مصنوع با طبیعت تلفیق شود به طوری که آلودگی های جوی کاهش محسوسی داشته باشد. از سوی دیگر انتخاب کف سازی روف گاردن استاندارد سبب می شود که اکسیژن موجود در محیط بسیار بیشتر شود و عبور و مرو هوا نیز به درستی صورت بگیرد. در طراحی بام سبز بسیار مهم است که مدیریت صحیح در خصوص باران های طولانی و شدید صورت بگیرد و آب باران به محل مناسبی روانه شود. روف گاردن ها در واقع فضای سبزی هستند که با اکوسیستم و زیست محیطی سازگار هستند و انتخاب خوبی محسوب می شوند به طوری که اجرای کف سازی روف گاردن نیز بخش مهمی از این سازگاری است. در اجرای کف سازی روف گاردن نیاز است که پتانسیل خاصی در نظر گرفته شود. به هر حال مسائل قابل ساخت روف گاردن بسیار مهم است و برای محیط شهری این موضوع اهمیت بیشتری دارد. جذب سر و صدا و خنک سازی بر اساس کاهش مصرف انرژی از موضوعات پر اهمیت هستند. 

می دانیم که روف گاردن در واقع از سقف ساختمان استفاده می کند و از خاک و گیاه برای پوشاندن آن کمک می کند به هر روی برای رشد گیاهان نیاز به غشای ضد آب است و می بایست رشد گیاه رو این غشا صورت بگیرد. بام ها اغلب لایه های اضافی نیز دارند که مخصوص زهکشی و آبیاری سیستم است و این موضوع سبب می شود که کف سازی روف گاردن اهمیت زیادی داشته باشد.  برای کف سازی روف گاردن نیاز است نقشه اولیه کشیده شود. روف گاردن بر اساس نوع کف مشخص می شود. کف سازی به واسطه محیط اجرا می بایست تعیین موقعیت شود و از کفپوش هایی استفاده شود که طول عمر بیشتری دارد. در روف گاردن ها اغلب از کفپوش هایی استفاده می شود که بتواند کمترین آسیب را به بخش های زیر بزند. مشخص است که نوع کف و سیستم اجرا توسط فرد متخصص در نظر گرفته می شود.

کف سازی روف گاردن

قوانین کف سازی روف گاردن

در کف سازی روف گاردن اولین مورد بسیار مهم عدم ورود ذرات و آب و … به سقف اصلی ساختمان است این موضوع آنقدر مهم است که نوع کفپوش دقیقاً بر اساس آن می بایست انتخاب شود و در صورتی که انتخاب اشتباه باشد مشکلات زیادی رخ خواهد داد. از سوی دیگر معیار سازه ای برای کف سازی روف گاردن می بایست قابل قبول باشد. یعنی سازه ای که برای کف انتخاب می شود باید بر اساس وزن ملزومات خاک و گیاهان در نظر گرفته شود. دال های بتنی در کف سازی روف گاردن استفاده می شود که از دال های چوبی و فلزی بهتر هستند. دال های بتنی طول عمر روف گاردن را افزایش می دهد.

در کف سازی روف گاردن می بایست میزان نشست روف گاردن مشخص باشد در هر صورت ته نشینی ذرات ریزدانه و خاک نرم در برخی از فصول سال رویت می شود. کف سازی می بایست به شکلی صورت بگیرد که در زهکشی مشکلی ایجاد نشود. از یاد نبرید که سبک کف سازی روف گاردن ها به واسطه اصول زهکشی بررسی می شود. سخت شدن پوسته سطحی خاک از مشکلاتی است که پس از کف سازی به مرور زمان مشکلاتی ایجاد خواهد کرد و این شرایط گاه با هزینه های زیادی همراه است. 

کف سازی روف گاردن باید به صورتی باشد که اگر تاسیسات از زیر آن رد می شود دسترسی به لوله های گاز و آب به راحتی صورت بگیرد، فرض کنید بخش از لوله گاز دچار مشکل شده باشد اگر مجبور باشید کل کف را جدا کنید و کفپوش جدید خریداری کنید کار بسیار دشواری است و بهتر است که این کار در ابتدا به دقت صورت بگیرد. در هر صورت رخنه کردن و نفوذ ریشه نیز از موضوعات پر اهمیت در کف سازی روف گاردن محسوب می شود. 

کف سازی روف گاردن

تنظیم کف سازی روف گاردن با شرایط اقلیمی

طراحی و اجرای روف گاردن به نوبه خود کار آسانی نیست یعنی گاه تطبیق محیط بام با شرایط اقلیمی منطقه نیاز به دقت بالایی دارد و هرگز در لیست کارهای آسان قرار نمی گیرد و طراح یا مهندس می بایست بتواند این موضوع به دقت بررسی کند. از سوی دیگر گاه محیط روف گاردن مسطح نبوده و نیاز به هموارسازی دارد به این ترتیب بهتر است که کف سازی روف گاردن به صورتی انجام شود که سطح دقیق روف گاردن جدا از سایر بخش ها ارزیابی شود. گذشت زمان در اجرای روف گاردن مهم است. مراحل کف سازی روف گاردن در ابعاد کوچک شبیه سازی می شود و سپس در محیط بزرگتر اجرا می شود. از یاد نبرید که رطوبت هوای اطراف روف گاردن ها به صورتی است که می تواند با اقلیم محیط سازگاری بیشتری داشته باشد. سطح نرم گیاه بر روی بام سبز سبب می شود که یک عایق صوتی ایجاد شود و کف سازی روف گاردن نیز کیفیت عایق صوتی را چندین برابر می سازد در هر صورت اینکه موقعیت کف سازی روف گاردن بر چه اساسی است می تواند در چندین شرایط بررسی شود. البته که وضعیت روف گاردن ها بر اساس شرایط اقلیمی بررسی می شود و ابعاد کوچکتر در فضای کف سازی هزینه کمتری را شامل می شود و مشخص است که موقعیت کاراتری به نسبت سایر بخش ها خواهند داشت و می تواند اقلیم را نیز به بهترین نحو در نظر بگیرد.

نظر بدهید