تاثیر آبنمای سنگی در نمای خانه و باغ

آبنمای سنگی

شما ممکن است پس از خرید خانه رویایی خود ایده‌هایی برای طراحی باغ و فضای داخلی آن داشته باشید. هر مالکی می‌‌خواهد سرمایه‌گذاری که انجام داده را به ثمر برساند و آن را تزئین کند. این خانه‌ها اغلب شامل خانه‌های درختی زیبا، باغ‌های زیبا و آبنما سنگی تزئین شده زینتی هستند. هر مالکی که باید براساس سه طبقه‌بندی مهم  یعنی سبک، کارکرد و اندازه ، آبنمای سنگی را به باغ خود اضافه کند.

یک آبنما را بر اساس نمای کلی آن می‌توانید انتخاب کنید. غالباً افراد می‌خواهند که آبنمای سنگی از نظر زیبایی شناسی لذت بخش باشد. آبنمای سنگی بکار رفته در طراحی باغ و فضای سبز می تواند ظاهر ساختمان خانه شما را دو چندان کند.

    تاثیر آبنما سنگی در نمای خانه و باغ

صاحبان خانه آبنما سنگی را بر اساس ظاهر آنها و نحوه عملکردی که دارند برای خانه خود انتخاب می‌کنند. سومین طبقه‌بندی مهم که هر فرد مالک باید در خانه خود در نظر بگیرد اندازه آبنما سنگی است. بسته به اندازه ملک و به تبع آن خانه، هر صاحب خانه باید اندازه آبنما را در نظر بگیرد. آنچه اینجا مورد سؤال قرار می‌گیرد این است که آیا فرد می‌خواهد یک جریان آب کوچک احاطه شده توسط صخره‌ها در باغ خود داشته باشد یا یک نهر بزرگ پر از آب که در مرکز آن یک آبنمای سنگی وجود دارد، داشته باشد؟

سبک، عملکرد و اندازه ویژگی‌های مهمی هستند که باید هنگام انتخاب آبنما سنگی برای باغ رویایی خانه خود بطور کامل در نظر بگیرید. با رعایت این سه ویژگی، صاحب خانه آبنما سنگی خواهد داشت که می‌تواند سال‌ها از آن لذت ببرد.

ظاهر آبنما سنگی طبیعی

آبنما سنگی ساخته شده از سنگ طبیعی موضوعی است که به تازگی برای ایجاد یک ظاهر زیبا در خانه باغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. خواه طراحی یک باغ مینیمالیستی به سبک آسیا باشد یا حیاطی با محیط گرمسیری که در آن آبنما در روزهای گرم و آفتابی آرامش خاصی را فراهم می‌کند. برای طراحی آبنما سنگی باید ویژگی و مواد بکار رفته در آن با دقت انتخاب شود. این امر می‌تواند بر عمر مفید و ظاهر آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

ظاهر آبنما سنگی طبیعی

خصوصیات آبنما سنگی

یک آبنما سنگی طبیعی می‌تواند یک حوض سنگی ساده باشد که آب آن چشمه حباب یا یک چیدمان پیچیده‌تر را ایجاد می‌کند، مثلاً تخته سنگ‌هایی که برای ایجاد آبشار جمع شده‌اند. این چشمه معمولاً با یک پمپ چرخشی پیاده سازی می‌شود، به همراه آب در مخزنی که یا به عنوان یک قسمت قابل مشاهده از ویژگی یکپارچه آن است یا از دید پنهان است. حالت دوم گزینه‌ای امن برای افراد خانواده و بویژه فرزندان خردسال است.

خصوصیات آبنما سنگی

طراحی و موقعیت مکانی آبنما سنگی

برای تحقق پتانسیل‌های موجود در چشم انداز آبنما سنگی باید طراحی مناسبی را برای آن انتخاب کنید. از این چشم‌انداز به عنوان یک نقطه کانونی در یک حیاط یا تراس استفاده می‌شود که با صندلی و با ظروف گیاهی در نزدیکی آن تکمیل شده است. آبنما را در جایی پیاده‌سازی کنید که بتوان آن را از داخل خانه نیز دید. به عنوان مثال در یک پنجره ویژگی درهای پاسیو قاب‌بندی شده است، می‌تواند شما را به چنین هدفی نزدیک‌تر کند. همچنین اگر آن را در نزدیکی ورودی خانه خود یا در محوطه‌ای منزوی از باغ قرار دهید که صدای آب جاری از آن، سر و صدایی را در فضا پخش کند، می‌تواند به یک نقطه کانونی تبدیل شود.

طراحی و موقعیت مکانی آبنما سنگی

کاشت گیاه در اطراف آبنما سنگی

به طور کلی گیاهان زراعی در اطراف آبنما سنگی باید ساده باشند. همچنین گیاهان باید با شاخ و برگ انتخاب شوند، با بافت متضاد که می‌تواند میزان زیبایی و جذابیت آنها را افزایش دهد. برای آبنما سنگی یا چشمه‌های سبک آسیایی، می‌توانید گیاهان را به بوته‌های همیشه سبز و در حال رشد یا پوشش‌های زمینی محدود کنید. با کاشت‌های زینتی محدود به یک نمونه مانند درخت شکوفه بهاری می‌توانید فضای زیبایی را پیاده سازی کنید. هنگامی که آبنمای سنگی در یک حوضچه قرار دارد، گیاهان مرتبط با منظره ساحلی مانند سرخس و چمنزارها می‌تواند نمای آب را جذاب‌تر نشان دهد. پس زمینه‌ای از پرچین سبز تیره باعث می‌شود که آبنما چشم انداز زیبایی داشته باشد.

کاشت گیاه در اطراف آبنما سنگی

مواد تشکیل دهنده آبنما سنگی

مواد بکار رفته در ساخت آبنما سنگی متفاوت است. شن به شکل شن‌های غربال شده، سنگ رودخانه گرد یا سنگ فرش، در ساخت یک آبنمای سنگی به عنوان پایه آن با ایجاد یک بستر جریان سازگار استفاده می‌شود. شن در آبنما ساخته شده از سنگ که بومی منطقه شما است، جلوه زیبا و طبیعی خواهد داشت و طنین انداز خواهد شد.گرانیت تجزیه شده شبیه ماسه است، اما غالباً برای ساخت پیاده رو یا سطح صندلی استفاده می شود. از مواد مرغوب دیگر مانند فلز و چوب، برای تکمیل هماهنگی آن با محیط و داشتن یک چشم‌انداز استفاده می‌شود.

مواد تشکیل دهنده آبنما سنگی

آبنما سنگی در باغ

اگر می‌خواهید یک عنصر بصری جذاب در باغ خود بگنجانید، ممکن است بخواهید ساخت یک آبنما سنگی را در نظر بگیرید. آبنما سنگی در باغ می‌تواند ظاهر باغ شما را زیباتر کند و جلوه‌ای آرامش بخش داشته باشد. بسیاری از مردم صدای آب را بر روی سنگ‌ها آرامش بخش می‌دانند و آن را بسیار دوست دارند. همچنین این ایده به همراه سایر صداهای طبیعی مانند صدای پرنده‌ها به خوبی می‌تواند کامل‌تر شود. این ایده‌های عالی را برای آبنما سنگی زینتی در پروژه خود برای اضافه کردن فضای الهام بخش در نظر بگیرید.

هر کسی می‌تواند به راحتی یک آبنما سنگی در باغ خود را بسازد. این کار را می‌توان با استفاده از یک لوله بامبو یا فلز، سینک سنگ و یک پمپ برای ایجاد مدار بسته طراحی و پیده سازی کرد. آبنماهای باغ در هر شکل و اندازه‌ای به صورت آماده در بازار عرضه می‌شوند. با توجه به اینکه آنها دارای سبک‌ها و طرح‌های مختلفی هستند، برای سلیقه‌های مختلفی طراحی شده‌اند. بامبو چشمی به عنوان یک راهکار ایده آل برای طراحی یک باغ به سبک ژاپنی است. اگر آنها را روی پایه ماسه‌ای با ثبات نصب کنید، می‌توانید چنین منظره‌ای را خلق کنید.

آبنما سنگی در باغ

با گذشت زمان، خاک، خزه یا جلبک می‌تواند تشکیل شود که می‌تواند بر ظاهر طبیعی آن بیافزاید. اگر آبنما سنگی با خزه و بصورت طبیعی سبز شود، بیشتر به ساخت یک چشم‌انداز زیبا و طبیعی کمک خواهد کرد. این بدان معنا نیست که نیازی به تمیز کردن و نگهداری آبنمای باغ نیست، بلکه حداقل هر سه ماه یکبار تمیز شود تا درست کار کند و پمپ چشمه باید مرتباً تخلیه شود.

آبنماهای مدرن در روف گاردن با طرح هندسی

آبنماهای مدرن در روف گاردن طراحی هندسی بی نظیری دارند. نورپردازی در آبنماهای مدرن در روف گاردن به صورت خارق العاده است و البته که از جدیدترین سبک های شیشه ای و سنگی در آن استفاده می شود. قیمت آبنماهای مدرن در روف گاردن به نسبت سایر مدل ها کمی گرانتر است.

آبنماهای مدرن دارای مدل های مختلفی هستند و در انواع متنوعی طراحی می شوند. در این مقاله می خواهیم از سبک های مدرن این آبنما یادی کنیم به طوری که اطلاعات دقیق در خصوص این سبک ها ارزیابی شود. مشخص است که این آبنماها دارای تکنولوژی مخصوصی هستند به طوری که برای مراکز تجاری و اداری نیز می تواند انتخاب بی نظیری باشند. آبنماهای مدرن در روف گاردن ها تنوع چشم گیری دارند.

آبنماهای مدرن در روف گاردن از جنس شیشه

یکی از مدل های بسیار مشهور از آبنماهای مدرن در روف گاردن می تواند سبک شیشه ای آن باشد به طوری که تلفیقی بسیار هنرمندانه و حاص از آب و نور و شیشه در داخل فریمی خاص استفاده شده است به طوری که درون آن جنس چوبی، فلزی سا سنگی دیده می شود و آرامش و زیبایی بی نظیری دارد. در این مدل از آبنما نیاز به پمپ است تا حرکت آب به طور دقیق در آبنما صورت بگیرد و بر روی صفحه شیشه ای به سمت بالا هدایت شود در نهایت سرازیری احساس می شود که نمایی شگفت انگیز را شکل می دهد. استفاده از آبنمای شیشه ای در روف گاردن بسیار دیده شده است به طوری که می تواند یک فضای لوکس ایجاد کند. دقت شود که امروزه از آبنماهای شیشه ای به عنوان پارتیشن در دکوراسیون داخلی استفاده می شود و پرتابل بودن آن یکی از بخش های بی نظیر محسوب می شود.

آبنماهای شیشه ای

آبنماهای مدرن در روف گاردن مدل نوشتاری

البته که اگر به سراغ مراکز خرید مدرن در ایران و یا جهان رفته باشید قطعاً با پدیده ای روبرو هستید که آب به صورتی ریزش می کنند که در نهایت حروفی شکل می گیرد که بسیار جذاب است.

آبنماهای مدرن در روف گاردن به صورت خطی و نوشتاری نیز دیده می شود اما موارد استفاده از این مدل کمتر است. این آبنماها دارای نازل های بسیار حساس و دقیقی هستند به طوری که کنترل بر روی نحوه ریزش قطرات آب صورت می گیرد و در نهایت شکلی که در خروجی فرد مشاهده می کند به صورت نوشتاری است در این مدل ها اهمیت نورپردازی زیاد است به طوری که نوشته باید واضح نمایش داده شود. برخی مدل های دیگر از آبنماهای مدرن در روف گاردن به صورت نوشتاری وجود دارد به طوری که نیاز به نازل یا شیر های اتوماتیک دقیق در آن نبوده و فقط نیاز است که یک پروژکتور خاص استفاده شود به طوری که نمای نهایی روف گاردن به شکل دقیق بررسی شود.

آبنماهای مدرن در روف گاردن از نوع موزیکال

در بین انواع آبنماهای مدرن در روف گاردن مدل موزیکال نیز می تواند گزینه خوبی باشد به طور کلی حرکت و فوران آب در این مدل بر اساس نوع موزیک در نظر گرفته می شود در کنار آن از نورپردازی هایی استفاده می شود که اغلب با طیف نور رنگی همراه هستند و سبب می شود که پخش موسیقی به درستی صورت بگیرد و فضای دلنوازی ایجاد کند از سوی دیگر نحوه حرکات آب بسیار مهم است و ریتم موسیقی می تواند جذاب باشد. هماهنگ بودن رنگ ها، استفاده از نورافشان ها و ریتم های موسیقی سبب می شود که تصویر خروجی بسیار خاص باشد. هماهنگ بودن نحوه تغییر رنگ ها در این مدل اهمیت زیادی دارد به طوری که می تواند برای روف گاردن های بسیار بزرگ استفاده شود اما برای فضاهای کوچک معمولاً از آبنمای موزیکال استفاده نمی شود.

آبنماهای مدرن در روف گاردن از نوع مه پاش

در جدیدترین سبک آبنماهای مدرن در روف گاردن مدل هایی با عنوان مه پاش وجود دارد به طوری که در آن از نازل های مخصوصی استفاده می شود که ذرات ریز آب را تبدیل به بخار می کند. مشخص است که این مدل از آبنماها مایع داخل خود را در مواجه با هوا بخار می کنند به طوری که رویکرد چشم نوازی ایجاد می شود و فضای داخلی روف گاردن را بسیار دل انگیز می کند. این مدل بسیار دل انگیز طراحی شده است به طوری که سلایق بسیار دشوار را نیز پوشش داده و امتیاز خوبی گرفته است.

آبنماهای مدرن در روف گاردن از نوع سنگی

در طراحی آبنماهای سنگی مواد اصلی سنگ هایی با ابعاد مختلف هستند به طوری که به صورت یک حوضچه طراحی می شون و در داخل آن سنگ های ریز به همراه آب استفاده می شود و بخش بالایی آن نیز فواره است به طوری که بر روی سنگ های پایینی ریخته می شود. این سبک از آبنماها به طور کلی دارای فضای ثابتی هستند و نمی توان از آنها برای مکان های مختلف استفاده کرد.

مدل های سنگی قدیمی هستند اما ساختاری بسیار روتین دارند که سبب می شود در فضای مدرن و لوکس نیز ورود داشته باشند.

یک سری آبنماهای چشمه باغی نیز وجود دارد که سبب می شود آب از روی کوزه بر روی ظروف می ریزد و سبب می شود شکل هندسی دقیقی از آبنماها ایجاد شود. البته که این مدل از آبنماها می توانند در بهترین شرایط برای روف گاردن های بزرگ استفاده شوند.

روف گاردن از نوع سنگیمحوطه سازی به واسطه آبنماهای مدرن نیاز به تخصص دارد و فرد مهندس در این راستا به شما کمک می کند از یاد نبرید که به طور کلی آبنماها باید به واسطه سطح مخصوصی که دارند دسته بندی شوند و در بهترین شرایط خوبی ایجاد می شود تا از فضای بلا استفاده به خوبی کمک گرفته شود. در نظر داشته باشید که اجرای آبنماهای مدرن در روف گاردن در ابتدا نیازمند خدمات برق است به طوری که اگر مدل های موزیکال استفاده شود میزان برق مصرفی و دسترسی به برق نیز وضعیت مخصوصی خواهد داشت. زیباسازی فضای روف گاردن ها با هزینه کم نیز صورت می گیرد و همه ابعاد و اندازه های به کار رفته در این راستا قابل تغییر است به طوری که می تواند فضای کمتری اشغال کند و همینطور از نظر هزینه نیز در شرایط خوبی قرار بگیرد از یاد نبرید که برای داشتن آبنماهای مدرن در روف گاردن خود در هر بوده مالی که باشید پیشنهاداتی به شما داده می شود.

نظر بدهید