فایرپلیس و فایرپیت گابیونی

امروزه المان‌های آتشین گابیونی ایده ای جدید برای کامل کردن مبلمان و نیمکت‌های گابیونی است. اساساً دو نوع المان آتشین وجود دارد که موسوم به فایرپلیس و فایرپیت هستند. شما می‌توانید هر یک از آنها را با توجه به نیاز و متناسب با چیدمان فضای خارجی خانه خود انتخاب کنید. فایرپیت‌ها مانند یک گودال آتش هستند که آتش در مرکز آن روشن می‌ماند و بیشتر جنبه تزئینی دارند. در مقابل فایرپلیس عملکردی دو منظوره دارد و و شما می توانید از آن هم به عنوان باربیکیو یا کباب پز استفاده کنید و هم به عنوان یک شومینه آن را برای گرم کردن استفاده کنید. امروز هر یک از آنها در قالب گابیونی طراحی و پیاده سازی می شوند. گابیون ها از قفسه های سنگی تشکیل شده اند که کاربردهای متعددی دارند. یکی از این کاربردها، ساخت فایرپلیس و فایرپیت می باشد که با روشن شدن آتش در آنها، سنگ ها نیز گرم می شوند و به گرم شدن محیط کمک می کنند.

نگهداری فایرپیت و فایرپلیس گابیونی

جالب است بدانید که این یک ایده بزرگ برای پیاده سازی المان های آتش در فضای باز است و شما می توانید آنها را به صورت آماده خریداری کنید و یا آنها را بصورت سفارشی تهیه کنید. نگهداری و تمیز کردن فایرپلیس و فایرپیت های گابیونی کار چندان سختی نیست، شما با برخی شوینده های معمولی و فشار آب می توانید آنها را مانند روز اول تمیز و نو کنید. البته برای جلوگیری از زنگ زدگی مفتول های اطراف آن، می توانید با یک دستمال آغشته به روغن، آنها را روغن مالی کنید. این کار علاوه بر اینکه به مفتول های اطراف آن کمک می کند دچار زنگ زدگی نشوند، به براقیت آنها نیز کمک می کند. البته مراقب باشید روغن به سنگ ها برخورد نکند، چرا که منظره سنگ ها با روغن چندان خوشایند نخواهد بود.

نگهداری فایرپیت و فایرپلیس گابیونی

انواع مختلف فایرپلیس و فایرپیت گابیونی

فایرپیت و فایرپلیس گابیونی نیز مانند دیگر سازه های گابیونی در اشکال مختلفی طراحی می شوند. همانطور که گفتیم شما می توانید هر یک از طرح های دلخواه را از سایت های متعدد در دنیا سفارش دهید و یا اینکه با الهام گرفتن از هر یک از این طرح ها و با مشورت یک طراح یک اقدام به طراحی و پیاده سازی آنها در فضای باز و سرسبز خانه خود کنید. طرح های آنها به اشکال مختلفی آماده می شوند، از جمله آنها می توان به اشکال مدرو، کوزه و گلدان، چهار ضلعی، سه گوش و … اشاره کرد. این طرح ها برای فایرپیت ها و فایرپلیس های گابیونی صدق می کند. البته ناگفته نماند که فایرپلیس ها طراحی متفاوت تری دارند، با توجه به نوع کاربرد آنها، تفاوت هایی در طراحی آنها وجود دارد. فایرپیت ها به صورت کوتاه و کوچک و نقلی طراحی می شوند اما فایرپلیس ها در قالب شومینه و باربیکیو به صورت کوچک، بزرگ و حجیم طراحی می شوند. در صورتی که به دنبال اضافه کردن یک دودکش به آن هستید، باید قسمت فوقانی برای آن نیز در طراحی و پیاده سازی در نظر گرفته شود.

مزایای فایرپیت و فایرپلیس گابیونی

یک فایرپیت گابیونی شما را قادر می سازد که گودال های آتشین را در فضای باز پیاده سازی کنید و از تماشای منظره دل انگیر آنها لذت ببرید. هر یک از فایرپیت های گابیونی با توجه به مساحت فضای باز، در اندازه فنر 1 تا 6 بسته می شوند. بسیاری از ابعاد بستن هر یک از آنها با توجه به مواد و سنگ بکار رفته در آنها متفاوت می باشد که متناسب با آتش و گرمای مورد نیاز ساخته می شوند. نکته خارق العاده ای که بسیاری از تولید کنندگان فایرپیت ها به آن توجه دارند، ساخت گودال های مختلف آتشین با طرح های گابیونی است که می تواند چشم هر بیننده ای را به خود جذب کند. علاوه بر این فایرپلیس های گابیونی که به عنوان شومینه و کباب پز مورد استفاده قرار می گیرند، باید در استفاده از آنها جانب احتیاط را گرفت، چرا که افزایش میزان آتش سوزی در آنها می تواند ارتفاع آتش را افزایش داده و آن را به ساختمان برساند و این از هر نظر ایمن نیست. پیشنهاد ما به شما این است که در کنار یک شومینه یا فایرپلیس گابیونی از یک سیستم اعلام حریق نیز استفاده کنید تا از اینگونه خطرات پیشگیری کنید.

باغ زیبا و ایده بکارگیری فایرپیت و فایرپلیس گابیونی

گابیون ها از روزی که بیشتر برای اهداف مهندسی و عمرانی استفاده شدند، مسیری طولانی را طی کردند. مدتی است که گابیون ها در ایجاد نماهای خلاقانه در باغ مورد توجه زیادی قرار گرفته اند و به عنوان راهکاری جدید  برای برجسته تر کردن روند دکوراسیون تبدیل شده اند. هیچ چیز بهتر از گرد هم آمدن در اطراف آتش در کنار دوستان و لذت بردن از یک شب سرد زمستانی در کنار هم نیست. درست از زماني كه گابیون ها با قفسه هایی پر از سنگ به عنوان ديوارهای جداکننده و نگهدارنده استفاده شدند، داشتن يك فایرپیت و یا فایپریس گابیونی خوب براي در هم آميختن طراحی و محوطه سازی فضای باز به يك تجمل تبديل شد. این قفسه ها با طرح و شکل های متنوع نه تنها به لحاظ ظاهری طبیعی و شکیل هستند، بلکه به لحاظ اقتصادی نیز به صرفه هستند.

ایده بکارگیری فایرپیت

طراحی فایرپیت و فایرپلیس گابیونی

فایرپیت ها و فایرپلیس های گابیونی دچار شکاف نمی شوند، بنابراین تا 20 سال بعد نیز می توانند برای شما کار کنند و به همان اندازه مانند روز اول خوب به نظر برسند. فضاهای خالی موجود بین سنگ ها جریان هوا را امکان پذیر می کند، بنابراین فایرپیت و فایرپلیس گابیونی می تواند با اندازه های دلخواه شما طراحی شوند. به دلیل وجود همین فضاهای خالی میان سنگ ها، آنها هرگز کاملاً گرم نمی شوند.

فایرپلیس گابیونی گرد

فایرپلیس گابیونی با لبه های گرد یکی از طرح های خاص و شیک گابیونی  می باشد که شکل منحصر به فردی به آن می بخشد. برخی از این عناصر از جنس استیل ضدزنگ ساخته می شوند تا آن را برای سالهای متمادی کاربردی تر و با دوام تر کنند. می توان آنها را در انواع زغالی، گازی و الکتریکی استفاده کرد که از جمله مزایای فایرپلیس های گازی در فضای باز، پایداری و دوام آنها است که در ابعاد بزرگتر عرضه می شوند.

فایرپلیس گابیونی گرد

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، این شومینه یک فایرپلیس گرد و زیبا می باشد که مجهز به دودکش است. بنابراین شما هنگام کباب کردن مرغ باربیکیو خود در آن با دود مشکلی نخواهید داشت. مسئله مهم در این فایرپلیس گابیونی استفاده از آن در در فضاهای جمع و جور و نقلی می باشد که به فضاسازی در تراس ها و بالکن های کوچک کمک می کند.

نظر بدهید