منشا محوطه سازی نهر

محوطه سازی نهر از زیبایی و شادی شنا در دریاچه‌های کوهستان الهام گرفته شده است. ایده محوطه سازی نهر به جای خاموش کردن طبیعت با مواد شیمیایی می‌تواند یک ایده بسیار موثر باشد که می‌تواند فضای باز و سرسبز خانه شما را زیباتر کند. این ایده در جهان به سرعت محبوبیت پیدا کرد، ابتدا در آلمان و سپس در سراسر اروپا پخش شد. این ایده ابتدا ریشه در آمریکای شمالی داشت و رفته رفته در سراسر دنیا رشد و توسعه یافت.

چرا یک محوطه سازی نهر جای استخر کلرید را می‌گیرد؟

شنا در یک استخر کلر در یک روز گرم می تواند طراوت و لذت بخش باشد اما در مقایسه با تجربه شنا در یک محیط طبیعی از آب، طعم و بوی دیگری دارد. شنا در یک حوضچه طبیعی مشکلاتی از قبیل خارش و قرمز شدن چشم ها در آب کلر، خشکی پوست و یا نیاز به دوش گرفتن پس از شنا در آب کلر را رفع می کند که این مشکلات پس از شنا در آب کلر رایج است. علاوه بر ارائه حس زیبایی شناسی در حیاط و باغ خانه شما یکی دیگر از مزایای محوطه سازی نهر می باشد اما از دیگر مزایای محوطه سازی نهر می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • کیفیت عالی آب
  • تصفیه آب بدون مواد شیمیایی
  • ایجاد زیستگاه برای حیات وحش و گیاهان
  • کاهش هزینه های نگهداری بیش از استخرهای معمولی
محوطه سازی نهر

چگونه محوطه سازی نهر انجام می‌شود؟

محوطه سازی نهر با تقلید از تنوع زیستی و عملکرد محیط طبیعی، مناطق جداگانه ای برای شنا و تصفیه آب دارد. طرح های محوطه سازی نهر می توانند متفاوت باشند، همچنین اندازه ها و نسبت های پیشنهادی در محوطه سازی نهر نیز می توانند متفاوت باشند. حداقل اندازه های استاندارد برای محوطه سازی نهر بین 30 تا 50 متر مربع است  اما علاوه بر این محوطه سازی نهر بسیار کوچک تری نیز انجام شده است که عملکرد خوبی دارند. بسته به طراحی محوطه سازی نهر، مناطق شنا به طور معمول 50 تا 70 درصد از کل سطح آب را تشکیل می دهند و مابقی آب به تصفیه اختصاص داده می شود. آب به نواحی کم عمق و دارای گیاه فراوان و … پمپاژ می شود که به عنوان فیلترهای طبیعی عمل می کنند و آب را پاک سازی می کنند.

برای شکوفایی گیاهان، سطح pH باید بین 5.5 تا 7 حفظ شود. اگر نهر به خوبی طراحی شده و گیاهان در آن قرار داشته باشد، نیاز به نگهداری کمتری نسبت به یک استخر معمولی دارد. مساحت سطح نهر هر چه بزرگتر و عمیق تر باشد، احتمال بروز مشکل جلبک کمتر است. در این مورد حداقل مساحت 45 تا 50 متر مربع برای یک نهر سالم توصیه می شود.

در محوطه سازی نهر نهر عمیق تر به معنای دمای آب خنک تر است و این ممکن است به معنای شروع کندتر فصل شنا برای شما باشد اما شاید یک فضای شنای گرم تر در تابستان باشد. در بین یک تا دو متر از نهر، موجودات زنده در طول زمستان از آن محافظت می کند و در واقع بهترین طرح آن نباید خیلی گرم باشد، نه خیلی سرد، بلکه درست و متناسب باشد. خورشید رشد جلبک ها و فتوسنتز را تقویت می کند، بنابراین باید کمتر در معرض آفتاب قرار گیرید. مناطق آفتابی می توانند به طور طبیعی با برگهای شناور سایه انداخته که باعث کاهش رشد جلبک ها و محافظت از آبزیان می شود.

محوطه سازی نهر

محوطه سازی نهر به معنی پشه های کمتری است نه بیشتر

به گفته میک هیلاری متخصص حوضچه و بنیانگذار توتال زیستگاه در مورد آب در حال حرکت، پشه های طبیعی در آب های بدون کلر ساکن خواهند بود و محوطه سازی نهر عملاً عاری از پشه ها نخواهد بود. علاوه بر این داشتن یک استخر شنا طبیعی در حیاط شما می تواند با جذب پشه ها و سایر شکارچیان طبیعی پشه های در کاهش جمعیت حشرات محیط زندگی شما موثر واقع شود. گیاهان، برخی حشرات، دوزیستان و دیگر آبزیان بخشی از اکوسیستم یک نهر طبیعی هستند.

محوطه سازی نهر آرنی لند

محوطه سازی نهر می تواند برای خیلی ها بسیار جذاب باشد، در حالی که ممکن است دیگر طرح ها در ابتدا کمی انعطاف پذیر باشند. به خاطر داشته باشید این موجودات کوچک هیچ علاقه ای به شما نخواهند داشت و احتمالاً سریعتر از شما شنا می کنند، بنابراین بدون دغدغه وجود آن ها از شنای خود لذت ببرید.

موجودات و گیاهان بکار رفته در محوطه سازی نهر

آبزیان، حشرات، حلزونها و دوزیستان از یکدیگر تغذیه می کنند، بنابراین بطور مداوم از آب سالم و جذابیت حوضچه طبیعی خانه خود اطمینان حاصل کنید. دافنیا یکی از موجودات میکروسکوپی در بیشتر دریاچه ها و نهر های رایج است. این موجودات نقش مهمی در تنظیم چرخه نیتراتها، فسفاتها و فیتوپلانکتون ها در آب دارند. آنها درنده باکتری ها هستند و منبع مهمی از مواد غذایی برای سایر آبزیان می باشند. علاوه بر این موجودات، سه نوع گیاه به طور معمول چرخه طبیعی در محوطه سازی نهر را تنظیم می کنند:

  • گیاهان شناور: نیلوفرهای آبی و سایر گیاهان شناور که در قسمت پایین ریشه دارند، در نهر سایه ایجاد کرده و میکروارگانیسم ها را از اشعه UV محافظت می کنند.
  • گیاهان اکسیژنه : گیاهان شناور غوطه ور و آزاد با جذب نیترات ها و فسفات ها به تعادل اکولوژیکی نهر کمک کرده و نقش مهمی در کند شدن رشد جلبک ها دارند.
  • فیلترهای بیولوژیکی: با عبور آب از ساختار ریشه فیبری گیاهان، میکروارگانیسمهای متمرکز در سیستم ریشه بعنوان یک فیلتر طبیعی عمل می کنند و آلودگی ها و مواد مغذی اضافی را از آب خارج می کنند.

آیا در محوطه سازی نهر باید ماهی را اضافه کنیم؟

ورود ماهی به نهر خانگی شما می تواند یک مفهوم بسیار فریبنده داشته باشد و ابعادی کاملاً جدید به اکوسیستم و همچنین تجربه شنا واقعی تری برای شما اضافه می کند. به خاطر داشته باشید ماهی های در نظر گرفته شده در محوطه سازی نهر شما باعث رشد جلبک ها می شود. با گنجاندن ماهی در حوضچه به نگهداری و مراقبت اضافه تر نیاز خواهید داشت، بنابراین  برای اضافه کردن ماهی به نهر، خود را برای آن آماده کنید. برای کسانی که مایل به پذیرفتن این چالش اضافی هستند، این می تواند یک ایده مناسب باشد.

گیاهان محوطه سازی آرنی لند

تعمیر و نگهداری پس از محوطه سازی نهر

تعمیر و نگهداری های لازم پس از محوطه سازی نهر در رده کاملاً متفاوتی از استخرهای کلر قرار می گیرد. مراقبت از یک محیط طبیعی باعث می شود که نگهداری از حوضچه ها بیشتر شبیه به باغبانی باشد تا مراحل شیمیایی که می خواهید با یک استخر معمولی انجام دهید. حوضچه های مختلف به سطوح مختلف نگهداری نیاز دارند. یک نهر خانگی نیاز به آماده سازی برای زمستان دارد. گیاهان را هرس کنید و برای جدا کردن مواد ارگانیک از سطح آب از توری پوست استفاده کنید. سطح حوضچه را با یک توری بپوشانید تا از جمع شدن برگ و آوار جلوگیری شود و در نهایت از یک سیستم پمپ های تصفیه و تخلیه استفاده کنید. شما در محوطه سازی نهر باید هر یک از این جوانب را در نظر داشته باشید.

نظر بدهید