محوطه سازی با برکه و آبگیر

در صورتی که می خواهید طراحی فضای سبز خانه خود را به سطح بالاتری برسانید، به کارگیری برکه و آبگیر را از یاد نبرید. چشم انداز برکه و آبگیر علاوه بر اینکه می‌توان از آن در طراحی استفاده کرد، در هر چشم‌اندازی می‌تواند عالی به نظر برسد. تنها چیزی که نیاز خواهید داشت، یک منظره آبگیر زیبا است که هزینه سنگینی را به شما تحمیل نکند و به لحاظ اقتصادی به صرفه باشد. یک برکه و آبگیر با چشم انداز که به درستی طراحی شده است می‌تواند یک آیتم آرامش را به محیط اطراف شما اضافه کند. حال ممکن است این ایده با هر یک از ویژگی دیگر از محوطه‌سازی مطابقت نداشته باشد. محوطه‌سازی با برکه و آبگیر نه تنها می‌تواند چشمان شما را خوشحال کند و حس زیباشناسی شما را تقویت کند، بلکه صداهای مرتبط با ریزش آب یا پرندگان را با بهره گیری از حوضچه می تواند راهی عالی برای ایجاد احساس آرامش را برای شما داشته باشد.

ساخت برکه و آبگیر آرنی لند

مزایای محوطه‌سازی با برکه و آبگیر

مزیت ساخت برکه و آبگیر به جای استخر از پیش ساخته هنگام طراحی منظره فضای شما این است که یک حوضچه سفارشی را می‌توانید به هر اندازه و هر شکلی که می‌خواهید بسازید. گاهی اوقات افراد به امید صرفه‌جویی در مصرف آب تمایل دارند که برکه و آبگیرهای با چشم‌انداز زیبا را در فضاهای کوچک‌تر طراحی کنند. این طرح در واقع یکی از اسطوره‌های مرتبط با طراحی چشم‌انداز برکه و آبگیر است. زمانی که حوضچه شما پر از آب شود، 40 تا 50 درصد آب کمتری نسبت به یک چمنزار با اندازه مشابه نیاز خواهد داشت.

تجهیزات مورد نیاز محوطه‌سازی با برکه و آبگیر

در صورتی که بخواهید یک برکه یا آبگیر را در فضای باز خانه خود راه اندازی کنید، به برخی تجهیزات مختلف نیاز خواهید داشت. برخی پیاده سازی‌هایی از قبیل پمپ‌های حوضچه‌، فیلترهای حوضچه‌، حوضچه اسکیمرها‌، آسترهای حوضچه و روشنایی حوضچه مواردی هستند که شما به آنها نیاز خواهید داشت.

در نظر داشتن آبشارها در محوطه‌سازی با برکه و آبگیر

در صورتی که می‌خواهید حوضچه خود را زیبا طراحی کنید، حتماً به فکر اضافه کردن آبشار به چشم‌انداز حوضچه خود باشید. آبشارهای مصنوعی با استفاده از آسیاب‌های کوچک و چوبین می‌توانند نمای زیبایی را به حوضچه شما بدهند. علاوه بر این یک آبشار به حرکت آب کمک می کند تا دچار گندیدگی نشود.

آبشارها در محوطه‌سازی با برکه و آبگیر

بکارگیری گیاهان در محوطه‌سازی با برکه و آبگیر

گیاهان می‌توانند منظره یک حوضچه ساده را به یک آبگیر با چشم‌انداز پر جنب و جوش تبدیل کنند. اکثر طراحان منظره به شما خواهند گفت که گیاهان می‌توانند منظره فضای باز شما را بسازند و یا فضای دلگیر را به فضای دلباز تغییر دهند. نوع گیاهان به کار رفته در محوطه‌سازی با حوضچه چندان اهمیتی ندارد، بیش از هر چیز گیاهان حوضچه باید خوب به نظر برسند. علاوه بر این گیاهان می توانند در اکوسیستم کلی برکه و آبگیر نقش مهمی را ایفا کنند.

استفاده از ماهی در محوطه سازی با برکه و آبگیر

در صورتی که به نگهداری و مراقبت از ماهی در حوضچه علاقه دارید، می‌توانید آنها را نیز در برکه و آبگیر بگنجانید. حرکت چند موجود زنده در یک حوضچه می‌تواند منظره جالبی را به نمایش می‌گذارد. مراقبت از ماهی کار چندان سختی نیست. البته مانند هر حیوان خانگی دیگر ماهی‌های استخر برای شکوفایی نیاز به یک محیط خاص و درمان خاص دارند. هیچ چیز هیجان انگیزتر از ساخت یک حوضچه شگفت انگیز  با چند ماهی زیبا نیست.

استفاده از ماهی در محوطه سازی با برکه و آبگیر

انتخاب یک مکان برای محوطه‌سازی با حوضچه

مهمترین قسمت کار در محوطه‌سازی با برکه و آبگیر، انتخاب مکان مناسب برای آن است. برای انتخاب موقعیت مناسب برای آن بد نیست موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • برکه خود را بر روی سطح خوب و در مکانی با قابلیت زهکشی نصب کنید.
 • برای سیم‌کشی برق مستقیم‌ترین خط ممکن بین خانه و حوضچه را برنامه‌ریزی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که ساختمان به طور مستقیم از لوله‌های زیرزمینی‌، کابل‌ها‌، خطوط فاضلاب یا زمینه‌های سپتیک بهره می‌برد.
 • اطمینان حاصل کنید که یک شیر آب در فضای باز در نزدیکی برکه وجود دارد، بنابراین می‌توانید در صورت لزوم آب را از یک شلنگ باغ به آبگیر اضافه کنید.
 • هرچقدر میزان حوضچه روزانه نور آفتاب مستقیم بیشتری دریافت کند، گیاهان اطراف و درون برکه به خوبی رشد می‌کنند.
 • اگر قصد اضافه کردن ماهی به حوضچه را دارید، با اضافه کردن نیلوفرهای آبی یا گیاهان یا بوته‌ها یا صفحه سایه قابل حمل، تابش آفتاب را با مقداری سایه متعادل کنید.
 • حوضچه‌های کوچک از سایه جزئی بهره مند می‌شوند، زیرا دمای بالای آب باعث رشد بیش از حد جلبک‌ها و افزایش تبخیر آب می‌شود.
 • از پیاده‌سازی حوضچه خود در نزدیکی درختان بزرگ یا مناطقی که در معرض بادهای شدید هستند خودداری کنید. برگ‌های در حال سقوط آب را آلوده می‌کنند که در انتهای حوضچه جمع می‌شوند و سیستم پمپ و فیلتراسیون آب را دچار مشکل می‌کنند.
محوطه‌سازی آرنی ‌لند

مراقبت‌های پس از محوطه‌سازی با برکه و آبگیر

برای مراقبت از برکه و آبگیر شما به برخی از انواع محصولات کننده در دسترس نیاز خواهید داشت تا حوضچه شما محیطی تمیز و ایمن برای گیاهان و حیوانات باشد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلبک
 • پاک کننده حوضچه
 • دفع  کننده کلر
 • حذف کننده لجن
 • آلارم مقیاس آهک

سنجش رنگ برکه

استفاده از برکه در محوطه‌سازی آرنی لند

برای آب سبز می‌‌توانید از یک جلبک زدا یا یک دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید. اگر ماهی در آب وجود نداشته باشد، راهکار خارج کرده جلبک های می تواند راهکاری مناسب باشد. دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش نیز برای مهار رشد جلبک‌ها و جلوگیری از سبز شدن آب می‌تواند موثر واقع شود.

جلبک زدایی می‌تواند از تجزیه جلبک‌های رشته‌ای در چشمه و گرفتگی پمپ‌های شما جلوگیری کند. از رنگ آبگیر  نیز می‌توان استفاده کرد اما ممکن است برخی از چشمه‌ها را لکه‌دار کند. قبل از استفاده بهتر است آن را در یک نقطه ناچیز تست کنید. رنگ حوضچه در جلوگیری از گرفتن نور خورشید برای رشد جلبک ها بسیار مؤثر است.

منابع: lowes

نظر بدهید