گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟

گابیون چیست؟

شاید به مکان‌های مختلفی رفته باشید که در آنجا از سبدهای گابیون یا گابیون استفاده می‌شود. اما گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟ گابیون جعبه‌های بزرگ، چند سلولی و جوش داده شده هستند که برخی از آنها مشابه جعبه مش سیمی یا شبکه سیمی هستند که با ریگ پر شده‌اند. در موارد نياز از آنها به عنوان يك ديوار عمودی يا یک سنگ بزرگتر برای ساخت و ساز، طراحی و فضاسازی استفاده می‌شود. در چند سال اخیر گابیون‌ها توانسته‌اند در صنعت ساختمانی و ساخت فضاهای سبز بسیار سودمند واقع شوند. ساخت پله‌های سنگی، نگه داشتن سنگ‌های روی کوه‌ها برای جلوگیری از ریزش و ایجاد فضاهای سبز در ساختمان‌های مدرن از جمله کاربردهای گابیون‌ها است. در دل سنگ و ریگ گیاهان توانایی رشد و پوشاندن سطح سنگی را دارند. به گونه‌ای که هیچکس متوجه نخواهد شد که زمینه کار ریگ و کمی خاک است. گیاه در ریگ به دلیل زهکشی مناسب می‌تواند به خوبی رشد کند.

 گابیون چیست و چه کاربردی دارد؟

ساختار گابیون

گابیون یک قفس مفتول جوش داده شده یا جعبه‌ای است که با مصالحی مانند سنگ، بتون، شن و ماسه یا خاک پر می‌شود. بنابراين گابيون يك سازه بلوكی است که تا حدودی قابل انعطاف می‌باشد و برای پايداری شيب و حفاظت از فرسایش در ساخت و ساز استفاده می‌شود. گابيون‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که در سازه‌های مختلف مهندسی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گيرند. گاهی اوقات شاخه‌های ریشه‌دار زنده ممکن است بین سبدهای پر از سنگ قرار گیرند که باعث افزایش دوام و پایداری گابیون می‌شود. در این مطلب قصد داریم گابیون، انواع آن، کاربردها و مزایای آن را به شما معرفی کنیم.

انواع گابیون

انواع مختلفی از گبیون ها وجود دارد که می‌توانند براساس هزینه و عملکرد متفاوت بوده و بر این اساس انتخاب شوند. انواع معمول گبیون به شرح زیر است:

سبدهای گابیون

 این مدل از مش سیم خالص است که در قالب جعبه شکل و در اندازه های مختلف تولید می‌شود. در پروژه‌هایی از قبیل بزرگراه و راه آهن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از آنها امری به صرفه و اقتصادی خواهد بود مگر اینکه مواد پر کننده آن در نزدیکی محل پروژه و در دسترس نباشد.

سبدهای گابیون

تشک‌های گابیون

تشک‌های گابیون به تشک‌های رینو نیز معروف هستند. ارتفاع تشک‌های گابیونی نسبت به سایر سایر انواع آن دارای اندازه های کوتاه‌تر و کوچک‌تر است. غالباً از آنها برای جلوگیری از فرسایش در پوشش کانال استفاده می‌شود، بنابراین سرعت و موج ناشی از فرسایش را برطرف می‌کنند. اندازه‌های مشترک در این مدل به طور معمول دارای طول 6 متر و طول 2 متر با 0،3 متر ارتفاع می‌باشد.

تشک‌های گابیون آرنی‌لند

کیسه‌های گابیون

این نوع گابیون‌ها به سرعت ساخته می‌شوند. از ساختاری متخلخل و انعطاف‌پذیر برخوردار است. کیسه‌های گابیونی غالباً در محیط‌های هیدرولیک و در شرایط اضطراری کاربردهای خاص خود را دارند.

کیسه‌های گابیونی آرنی‌لند

شبکه سیمی گابیون

از این مدل برای جلوگیری از ریزش سنگ و نگه داشتن سنگ در بزرگراه‌ها و سطوح راه آهن استفاده می‌شود. مش سیم گابیون پایداری شیب نزدیک به بزرگراه و راه آهن را حفظ می‌کند. برای مقابله با فرسایش نیز از این محصول استفاده می‌شود و این محصول همچنین استحکام خاک را با ترکیب ژئوگرید افزایش می‌دهد.

شبکه‌ی سیمی گابیون آرنی‌لند

عناصر تزئینی گابیون

از این نوع در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان‌ها، طراحی باغ و محوطه‌سازی استفاده می‌شود. عناصر این گابیون محیط مناسبی را برای رشد ریشه‌های گیاهان فراهم می‌کند.

عناصر تزئینی گابیون

کاربردهای گابیون

گابیون‌ها در پروژه های مختلف مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرند که متناسب با کاربردشان اهداف مختلفی را ارائه می‌دهند. کاربردهای رایج گابیون ها به شرح زیر می‌باشد:

  • سازه‌های نگهدارنده مانند دیوارهای نگهدارنده، دیوارهای تاشو و خاکریزها.
  • ساختارهای پیشگیری از خوردگی به عنوان مثال دیوارهای دریایی، رودخانه‌های دفاعی، رودخانه‌ها، کناره‌های کانال، سدها، سیل بندها، رودخانه‌ها و محافظت از مخازن و دریاچه‌ها.
  • گابيون فلزي استوانه‌اي براي سدها و يا در ساخت بناها استفاده مي‌شود.
  • به عنوان یک مانع برای جلوگیری از سر و صدا استفاده می‌شود.
  • گابیون‌ها به عنوان یک دیوار سیل بند موقتی استفاده می‌شوند.
  • برای تغییر جهت مسیر آب سیل در اطراف ساختمان‌های ضعیف استفاده می‌شود.
  • گابیون‌های پله‌ای باعث کاهش اتلاف انرژی در کانال‌ها می‌شوند.
  • آن را برای اهداف زیبایی‌شناسی و زیبا‌سازی شهرها و ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.
کاربردهای گابیون

مزایای بکارگیری گابیون

هر یک از گابیون‌ها دارای کاربردهای خاص خود می‌باشند که استفاده از آنها مزایایی را به دنبال دارد. در ادامه می‌خواهیم به هر یک از این مزایا بپردازیم.

دوام و ماندگاری

گابیون به دلیل داشتن پوشش خوب بر روی سیم و توانایی آنها در پشتیبانی از رشد پوشش گیاهی، از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی جوی برخوردار است.

انعطاف پذیری

این ویژگی به گابیون اجازه می‌دهد بدون خرابی و از دست دادن بازدهی، مرتفع شده و تغییر شکل یابد. البته در شرایط خاص مانند زمانی که زمین بی‌ثبات است و در حال حرکت می‌باشد، چنین پوششی با مشکل مواجه می‌شود.

نفوذپذیری

به دلیل بافت خوب دارای قابلیت نفوذ و زهکشی می باشد که زهکشی را به طور خودکار و آسان فراهم می‌کند. بنابراین نیاز به نصب لوله‌های زهکشی و کارهای اضافه‌تر از لیست کارها و مراقبت‌ها حذف خواهد شد.

قدرت و توانایی بالا

گابیون‌ها از قدرت کافی و مطلوبی برخوردار هستند، به همین دلیل قادر به مقاومت در برابر نیروی سیلاب، ریزش ریگ و فشار سرما و گرمای زمین را دارند.

به صرفه بودن به لحاظ اقتصادی

از نظر مواد و نیروی کار در مقایسه با سایر گزینه های مشابه اقتصادی تر و مقرون به صرفه می باشد.

سازگاری با محیط زیست

مواد بازیافتی را می‌توان در قفسه گابیون قرار داد. شکاف‌های موجود در خاک بین مواد پر کننده با گذشت زمان به رشد مزارع کمک می‌کنند. یکی از مزایای عناصر گابیون این است که در پدیده‌های طبیعی مانند سیل روی آنها تاثیر چندانی ندارند.

منابع: afghanag و theconstructor

نظر بدهید