ساخت المان‌های متفاوت با گابیون و سنگ

معماری گابیونی یک روش غیر معمول و نه چندان جدید است که از آن برای ساختن المان‌هایی متعدد در حیاط و باغ با افزودن برخی نوآوری‌ها استفاده می‌شود. عمر آنها می‌تواند سال‌ها ادامه پیدا کند، چرا که از سنگ طبیعی تشکیل شده و این سنگ‌ها در برابر حوادث مختلف طبیعی و غیرطبیعی مقاوم هستند. طراحی فضای باز با استفاده از گابیون به نوعی همزمان هم مدرن و هم روستایی به نظر می‌رسد. این در حالی است که ساخت آن راهکاری جدید برای ساخت عناصر سازه‌ای با استفاده از سنگ استفاده می‌شود. در اینجا قصد داریم به برخی از المان مختلفی که می توان با استفاده از گابیون و سنگ برای فضای سبز طراحی و پیاده سازی کرد، نگاهی اجمالی داشته باشیم.

دیوارهای نگهدارنده گابیون

دیوارهای نگهدارنده گابیون به طور گسترده در ساخت و سازهای عمرانی، معماری و محوطه سازی فضاهای باز و وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با مونتاژ سبدهای مستطیلی یا مربعی گابیون به انتهای دیوارها و سنگهای انباشته درون آنها، دیوارهای سنگی گابیونی را بسازید و آنها را به یکدیگر بچسبانید، البته پیش از اینکه ردیف بعدی را قرار دهید، باید ردیف‌های بعدی را با سنگ پر کنید.

دیوارهای نگهدارنده گابیون

حوضچه به اندازه پاسیو و باغ

از یک حوضچه گابیون در پاسیو کوچک گرفته تا یک چشمه کنار استخر، از ایده‌های بی‌پایانی می‌توان برای استفاده از گابیون‌های متعدد استفاده کرد.

حوضچه به اندازه پاسیو و باغ

باربیکیو

باربیکیو گابیونی یک ایده بسیار خوب برای باغ‌های بزرگ است که می‌تواند برای مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه مناسب باشد. این المان به اشکال مختلفی طراحی می‌شود و هر یک از آنها کاربردهای خاص خود را دارند. برخی از آنها از دودکش بهره می‌برند و برخی دیگر بصورت روباز طراحی می‌شوند که هر یک متناسب با شرایط آب و هوایی خاصی انتخاب می‌شوند.

باربیکیو

نهال‌های مدرن گابیونی

دیوارهای کوتاه و بلند را می توانید با استفاده از کاشت گیاهان در بالا و وسط آن، زیباتر کنید. علاوه بر  سنگ‌های طبیعی در کنار گیاهان نمایی زیباتر و واقعی از طبیعت را به نمایش می‌گذارند. علاوه بر این می‌توان قفسه‌های سنگی را به شکل گلدان با طراحی های مختلف طراحی کرد و آنها را با سنگ پر کرد.

نهال‌های مدرن گابیونی

حصار گابیونی

ممکن است شما سؤال کنید که تفاوت دیوار نگهدارنده گابیون و حصار گابیونی در چیست؟ بزرگ‌ترین تفاوت آنها در روش ساخت آنها است. از آنجا که حصارهای گابیون نازک‌تر هستند، به صورت براکت‌های فلزی بزرگ به زمین رانده می‌شوند یا در گوشه‌ها بتن می‌شوند تا استحکام بیشتری پیدا کنند. در مقابل یک دیوار نگهدارنده گابیون پایدار و مقاوم است که با استفاده از سبد‌های پر از سنگ ساخته می‌شود و می تون آنها را بدون هیچ گونه تکیه گاه نگه داشت.

حصار گابیونی

ستون‌های تزئینی

عمدتاً ستون‌های گابیون برای تزئین فضای باز و محوطه‌سازی استفاده می‌شوند و یک نقطه کانونی عمودی چشمگیر ایجاد می‌کنند.

ستون‌های تزئینی

چشمه‌های گابیونی

تصویر زیر یک چشمه ساخته شده با یک پمپ کوچک و یک کیت چشمه آبشار است. از این چشمه‌ها برای تکمیل دکوراسیون سنگی فضای خود می‌توانید استفاده کنید.

چشمه‌های گابیونی

میز و صندلی گابیونی متناسب با پاسیو

میز و صندلی‌های گابیون می‌توانند گزینه مناسبی برای طراحی فضای نشیمن در فضای خارج از خانه باشند. به ویژه در کنار شومینه و باربیکیو که به نزدیک بودن شما به مهمانان و دوستان کمک می کند.

میز و صندلی گابیونی متناسب با پاسیو

فلاورباکس گابیونی

دیوارهای کوتاه گابیون برای ساخت فلاورباکس‌ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند، معمولاً نیازی به ضخامت زیادی ندارند، زیرا ارتفاع آنها کمی از سطح زمین بالاتر است که با پر کردن قسمت داخلی آن با خاک کامل می‌شود شما پس از آن می‌توانید گیاهان خود را در آن بکارید.

فلاورباکس گابیونی

شومینه گابیونی

سازه‌های گابیون ضد حریق هستند که انتخاب خوبی برای شومینه در فضای باز هستند، این ایده هم برای تهیه آتش با استفاده از چوب و هم برای گاز مناسب است.

شومینه گابیونی

صندوق پستی گابیونی

صندوق های پستی ساخته شده از قفسه های گابیون یک انتخاب منحصر به فرد است که در کنار دیوارهای نگهدارنده می توانند یکنواخت و زیبا به نظر برسند.

صندوق پستی گابیونی

آشپزخانه گابیونی در فضای باز

قفسه‌های گابیون سطح کانتر و سطح بالای کوره را محکم نگه می‌دارند. لوله‌های آب، برق، گاز و زهکشی می‌توانند درون صخره‌ها جاسازی و پنهان شوند.

آشپزخانه گابیونی در فضای باز

نورپردازی دیوارهای گابیون

دیوارها و ستون‌های گابیون هنگام روشن شدن در شب چشمگیر به نظر می‌رسند، سنگ‌های بزرگ آنها الگوهای پیچیده‌ای از سایه‌هایی را به نمایش می‌گذارند که شما نمی‌توانید آن را بر روی دیوارهای آجری مشاهده کنید.
همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، برخی از آنها با استفاده از چراغ‌های پنهان شده در داخل یک نوار از سنگ‌های شیشه‌ای که در قسمت دیوار پنهان شده‌اند، رویکرد متفاوتی به نمایش می‌گذارند.

نورپردازی دیوارهای گابیون

چگونه می‌توان یک المان گابیونی ساخت

قفسه‌های گابیون با استفاده از پانل‌های تقویت شده مش مشبک فولادی ساخته شده است که به همراه اتصالات در قسمت انتهای پانل های سیم پیچیده می‌شوند. برای محوطه سازی می‌توان از دیوارهای نگهدارنده و سایر قفسه‌های پر از سنگ استفاده کرد. اگر قصد دارید خود نسبت به ساخت یک المان گابیون اقدام کنید، می توانید سنگ ها را از طریق فروشندگان مصالح و مواد ساختمانی و محوطه سازی مانند سنگ، خاک و مالچ خریداری کنید. بیشتر آنها درب منزل به شما تحویل دادهمی شوند و دارای انواع مختلفی از اشکال و رنگ ها هستند.

چگونه می‌توان یک المان گابیونی ساخت

انواع سنگ‌ها برای ساخت گابیون

در ساخت گابیون شما نیاز به استفاده از سنگهایی دارید که به اندازه کافی بزرگ باشند به طوری که توسط قفسه های فولاد گابیون محفوظ نگه داشته شده و در گوشه ها نلغزند. شکل سنگهایی که انتخاب می کنید بسیار حائز اهمیت است، این امر به این دلیل است که گابیون ها به سنگهای دندانه دار یا صاف احتیاج دارند که می توانند بدون حرکت زیاد به یکدیگر قفل شوند. بر خلاف صخره هایی از نوع رودخانه ای صاف و گرد که می توانند پس از ساخت و ساز حرکت کرده و مستقر شوند. به عنوان مثال به یک جاده ماسه ای فکر کنید، آنها هنگام ریختن جاده های ماسه سنگی از سنگریزه های مدور استفاده نمی کنند زیرا بر خلاف صخره های دندانه دار که تحت فشار سنگین بولدوزر در محل قرار می گیرند، سنگ های مدور تحت فشار حرکت می کنند.

نظر بدهید