کاربرد سنگ رودخانه‌ای در طراحی داخلی و خارجی خانه

آنچه برخی از چشم‌انداز‌های عالی را از نماهای معمولی جدا می‌کند، استفاده خلاقانه از سنگ رودخانه‌ای در صنعت ساختمان سازی است. سنگ طبیعی یک ماده برجسته و ایده آل است که می‌تواند زیبایی گیاهان شما را بیشتر به چشم آورد و تعریف و حس زیبایی شناسی را به مناطق سرسبز شما بیفزاید. سنگ می‌تواند از دوام بیشتری نسبت به سایر مواد ساختمانی مشابه سنگ مانند بتن و آجر برخوردار باشد و با هر یک از آنها رقابت کند. در کنار هر یک از این مصالح ساختمانی، تنها سنگ ماده کاملاً طبیعی است که می‌تواند نمای یک ساختمان را زیبا و طبیعی نشان دهد. علاوه بر این برخلاف پوشش چوب، به هیچگونه تعمیر و نگهداری خاصی نیز احتیاج ندارد.

ساخت قاب سنگی با سنگ رودخانه‌ای

استفاده از سنگ رودخانه‌ای در ساخت پاسیو

برای برخی از پروژه‌های برجسته ساختمانی و زیباسازی شهری، شاید لازم باشد سنگ رودخانه‌ای خود را به‌ همراه ملات بچسبانید. ممکن است شما به این نتیجه برسید و تصمیم بگیرید که آجر، بتون یا کاشی بهتر از سنگ عمل خواهد کرد، اما سنگ رودخانه‌ای در کنار سایر گزینه‌ها باید قبل از شروع پروژه‌های تخته سنگ و ساخت تراس و فضای باز با دقت بررسی شوند.

چه بتون، چه سنگ رودخانه‌ای‌، چه کاشی و چه برخی از مواد تزیینی دیگر که در ساختمان سازی استفاده می‌شوند، هر یک به تنهایی روشی شگفت‌انگیز برای پیوند زدن داخل فضای داخل خانه با فضای بیرون است. این سنگ‌ها یک جایگزین جالب برای طراحی چمنزار در تراس‌های بزرگ و باغ‌های بزرگ است که فضایی را در اختیار می‌گیرد و در غیر این صورت در میان چمنزارها قرار می‌گیرند. طراحی چنین تراس و یا باغی، نگهداری را به حداقل می‌رساند و نیاز آبیاری را برای شما کاهش می‌دهد.

استفاده از سنگ رودخانه‌ای در ساخت پاسیو

ساخت خانه‌‌های مستحکم با سنگ رودخانه‌ای

استفاده از سنگ رودخانه‌ای با هر اندازه و هر طرحی در باغ و فضای سبز مقابل خانه می‌تواند منظره بسیار زیبایی را برای خانه شما ایجاد کند، علاوه بر اینکه بر طراحی آن مؤثر خواهد بود. اما این سنگ‌ها بدون استفاده در نمای ساختمان چندان لطفی ندارد و تأثیر بسیار کمتری خواهد داشت. برای جذاب‌تر نمودن نمای خانه و یا ویلا می‌توانید از انواع سنگ رودخانه‌ای با توجه به کاربرد‌های متعدد آن در تمام ملک اعم از خانه‌، گاراژ و جاده فرعی استفاده کنید.

ساخت خانه‌‌های مستحکم با سنگ رودخانه‌ای

ساخت دیوارهای سنگی با استفاده از انواع سنگ رودخانه‌ای

از سنگ رودخانه‌ای می‌توان در اشکال مختلف برای ساخت دیوارهای سنگی و طراحی چشم‌اندازی عالی استفاده کرد. علاوه بر این می‌توانید در موارد مشابه نیز که مرتبط با طراحی فضای داخلی و غالباً فضای خارجی ساختمان است استفاده کنید. در این طراحی‌ها می‌توان به ایده‌های زیر اشاره کرد:

  • خیابان را از چمن خود جدا کنید.
  • روکش کردن طرفین جاده یا مسیر ماشین تا گاراژ و خانه با سنگ رودخانه‌ای
  • نشانه‌گذاری گوشه‌های ملک یا خطوط مرزی
  • محصور کردن باغ‌های گیاهی یا گل‌ها
  • جلوگیری از فرسایش خاک یا تراس شیب دار با استفاده از دیوارهای نگهدارنده سنگی

این ایده‌ها فقط هنگام برنامه‌ریزی دیوارهای سنگی به گزینه‌ها و چالش‌های ممکن تبدیل می‌شوند. یکی از بدیهی‌ترین تصمیمات اولیه شما استفاده از ملات برای نگهداری سنگ‌ها خواهد بود. اگر از سنگ رودخانه‌ای گرد استفاده می‌کنید ، انتخابی غیر از استفاده از ملات ندارید. سنگ‌های گرد به اندازه سنگ‌های صاف پایدار نیستند و برای جلوگیری از حرکت آنها ملات لازم است.

ساخت دیوارهای سنگی با استفاده از انواع سنگ رودخانه‌ای

اندازه و شکل در  انتخاب سنگ رودخانه‌ای

برای کلیه کارهای سنگی، اندازه و شکل سنگ رودخانه‌ای برای دستیابی به ظاهر و احساس دلخواه شما به عنوان یک فاکتور اساسی به حساب می‌آید، بنابراین سنگ‌های خود را با دقت انتخاب کنید. علاوه بر این در  استفاده از سنگ رودخانه‌ای در طراحی منظره، هر چقدر هم که این سنگ‌ها پایدار باشند، سعی کنید بیش از حد از آنها استفاده نکنید. ابتدا و بیش از هر کاری مطمئن شوید که از گیاهان زیادی در طراحی خود استفاده می‌کنید تا بتوانید ظاهر سنگ‌ها را نرم‌تر  و لطیف‌تر نشان دهید. در صورت عدم وجود گیاهان در اطراف آن ممکن است ظاهر آن چندان چنگی به دل نزند.

استفاده از سنگ رودخانه‌ای در باغ و برکه

علاوه بر ساختن فواره‌های سنگی، روش‌های دیگری برای متحد کردن سنگ و آب در محوطه‌سازی نهر نیز وجود دارد. با ساخت یک ترکیب از گیاهان و آب، آبنماها و حوضچه‌ها می‌توانید جلوه‌ای جالب به حیاط خود ببخشید، اما افزودن سنگ به صحنه باعث تنوع بیشتر می‌شود. البته همچنان سعی کنید در استفاده از آنها زیاده‌روی نکنید، چون ممکن است شما را از ساخت یک منظره زیبا و ساخت یک اثر هنری زیبا دور کند. شما برای ایجاد یک باغ کوچک آبی در دارایی خود می‌توانید از گیاهان زیادی در کنار این سنگ‌ها استفاده کنید.

استفاده از سنگ رودخانه‌ای در باغ و برکه

استفاده از سنگ رودخانه‌ای در باغ و برکه

گردشگاه‌های سنگی می‌توانند شگفت‌انگیز باشند، اما در صورت عدم دقت در طراحی و پیاده‌سازی آنها می‌توانند کمی یکنواخت به نظر برسند. البته این امر تا حدودی بستگی به موادی دارد که شما تصمیم به استفاده از آن در طراحی و ساخت چنین مکان‌هایی دارید، دارد. به عنوان مثال یک پیاده‌رو سنگ فرش شده را در نظر بگیرید، انواع سنگ رودخانه‌ای بکار رفته در آن بسیار دلپذیر هستند، اما یکنواخت نیز هستند. استفاده از پوشش‌های کوچک زمین در شکاف‌های بین سنگ رودخانه‌ای که به شکل‌های مختلف هندسی برش خورده‌اند راهکاری عالی برای از بین بردن یکنواختی در آن است. نمونه‌هایی از گیاهان کوتاه که می‌توانند در این کار نقش موثری داشته باشند، عبارتند از:

  • خزه
  • علف
  • شبدر سفید مینی گلدار

در مقابل سنگفرش‌ها، این ایده با استفاده از گیاهان می‌تواند تنوع زیادی به آن ببخشید. سنگ‌ها به شکلی نامنظم و در رنگ‌های مختلفی در کنار یکدیگر قرار می‌‌گیرند. هنگام ساختن گذرگاه های سنگی، نیازی به نصب مواد گیاهی در شکاف‌های بین سنگ‌ها نیست.

 استفاده از سنگ رودخانه‌ای در باغ و برکه

ترکیب سنگ رودخانه‌ای و آب

در مورد ترکیب سنگ رودخانه‌ای و آب می‌توان گفت که در یک منظره چیزی جادویی به نظر می‌رسد. شاید به همین دلیل است که غربی‌ها عاشق باغ‌های ژاپنی شده‌اند که مرتباً این دو عنصر را در کنار یکدیگر و به شکل‌های مخالف ترکیب می‌کنند. آبنماهای ساخته شده از سنگ رودخانه‌ای یکی از ایده‌هایی است که اگر به دنبال راه‌هایی برای استفاده از سنگ و آب هستید، می‌توانید آن را امتحان کنید و لزوماً برای ایجاد یک منظره زیبا نیاز به نصب یک فواره بزرگ نخواهید داشت. البته این نیز بستگی به اندازه فضا دارد. فواره‌های سنگی ساده می‌توانند تأثیر زیادی بر یک فضای کوچک داشته باشند.

منبع: thespruce

نظر بدهید