نورپردازی در حرفۀ طراحی و دکوراسیون داخلی و خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است. به طور که یک نورپردازی ناشیانه می تواند تمامی زحمات یک تیم قدرتمند طراحی و دکوراسیون را به باد دهد. نورپردازی اصول خاصی دارد. تنظیم شدت، رنگ، زاویۀ نوردهی، استفاده از نورهای متحرک، نوع منبع نور و فاکتورهای دیگر. این ها پارامترهایی هستند که می‌توانند با همدیگر فضایی ایجاد کنند که گویی با شما حرف می‌زنند. در کنار این نوع زیبایی اصول ابتدایی دیگری نیز وجود دارد که باید رعایت شود. باهم به سراغ اصول ابتدایی نورپردازی می‌رویم.

نورپردازی و طراحی دکوراسیون

اصول اولیه نورپردازی

نورپردازی را چطور باید تعریف کرد؟ وقتی از ضرورت اصول نورپردازی آگاه شویم خیلی بهتر می توانیم یک تعریف همه پسند برای نورپردازی ارائه کنیم. هیچ شکی نیست، انجام این کار، که توسط اشخاص حرفه ای و متخصص در این زمینه انجام می شود، دارای اصول و قواعد خاصی است.

یک نورپردازی زیبا و اصولی

رعایت این اصول و قواعد است که یک نورپردازی را که به نظر بعضی کم اهمیت جلوه می شود، به یک المان شگفت انگیزی که هر نوع فضایی را می تواند رنگ ببخشد و تعریف کند، تبدیل می کند. نباید از این نکته غافل شویم که آفتاب، بزرگ ترین تولید کنندۀ نور، به اندازۀ کافی نور طبیعی تمامی مکان هایی که نیاز به نور دارند را تأمین می کند. ولی آن چه که مهم است صرفاً وجود نور و روشنایی نیست. صحبت از نورپردازی یعنی پردازش. چه کسی توانایی پردازش نور را دارد؟ قطعاً این مورد کار هر کسی نیست. بنابراین، می توان به جرأت آن را یک تخصص علمی-هنری دانست، که یک محیط یا فضای خاصی را مطابق با اصول و قواعدی علمی و روانشناختی معنا می دهد.

نورپردازی و طراحی دکوراسیون
نورپردازی و طراحی دکوراسیون

نورپردازی قطعاً می تواند بسیاری از فضاهایی را که نور خورشید به آن جا نمی‌رسد ضروری است. در چنین مواردی، فقط رساندن نور و روشنایی توسط انرژی الکتریکی نور کافی است. بنابراین، اگر صحبت از فضاهایی می‌کنیم که نیاز به نورپردازی توسط انرژی الکتریکی دارند، فضاهای محروم از نور خورشید نیست. بلکه رساندن نور و تعریف نور در آن فضاها است. در مبحث پردازش نور، صرفه جویی در انرژی نیز اهمیت و جایگاه خاص خود را دارد. هدف ما تعریف نورپردازی و تعریف المان هایی است که در نورپردازی باید رعایت شود، تا علاوه بر تأمین نور کافی در فضاهای مختلف، به آن فضاها مثل محیط داخلی یک رستوران، رنگ و معنی می بخشد.

اصول اولیه و ابتدایی در پردازش نور

نورپردازی در محیط‌های داخلی که کاربرد های متفاوتی دارند دارای ارتفاع متفاوتی می باشد. فرض کنید می خواهیم فضاهای داخلی یک خانه را نورپردازی کنیم. بیایید زیبایی را نیز به پارامترهایی که شدت آن با نوع نورپردازی تفاوت می‌کند نیز اضافه کنیم. اگر به یک ساختمان و فضاهای داخلی آن نگاه کنید، با کمی توجه و دقت متوجه این واقعیت می شوید که نورپردازی یکی از مهم ترین، موثرترین، چشم گیرترین عوامل ضروری می باشد. وقتی در خیابان ها قدم می زنید، قطعاً متوجه تفاوت نورپردازی های متفاوت ساختمان های مختلف خواهید شد. به عنوان مثال نورپردازی ساختمان اداری، تجاری، فروشگاهی، مسکونی و …، دارای نوردهی های متفاوت هستند. علت این تفاوت چیست؟ اگر نمای کلی یک شهر را در شب نادیده بگیریم، چه فرقی می کند اگر نورپردازی تمام ساختمان ها مانند یکدیگر می شد؟ مطمئناً تأیید می کنید که تمام ساختمان ها با همان نورپردازی که دارند زیبا به نظر می رسند و اگر تمامی ساختمان ها شبیه هم باشند این زیبایی ها کمرنگ می شود. علت در پردازش نور است.

نورپردازی و طراحی دکوراسیون

تأثیر رنگ و شدت نور بر زیبایی یک فضا

نورپردازی در هر فضایی تفاوت خاص خود را می طلبد. مثلاً نورپردازی آب نما ها با نورپردازی یک رستوران ویلایی سرباز و فضای سبز اطراف آن هر کدام فلسفه و روانشناسی مختص به خود را لازم دارند. اجازه بدهید با تعریف المان های متعلق به نورپزداری که باید رعایت شوند، اصول آن را ادامه دهیم.

 1. تنظیم رنگ و شدت نور
 2. هماهنگی نورهای با رنگ های مختلف
 3. پنهان نگه داشتن منبع نور
 4. زاویه نوردهی
 5. پوشش تمامی نقاط کور و خارج از دید
نورپردازی و طراحی دکوراسیون

انواع نورپردازی

 1. خشن: از این نوع نورپردازی برای نمایش دادن عناصر معماری در فضاهای خارجی و سطوح بیرونی ساختمان استفاده می شود
 2. یکدست: در این نوع نوردهی به طور یک دست تمام سطح گستردۀ بیرونی ساختمان ها نمایش داده می شود
 3. نورپردازی از داخل و خارج: به پیوند دادن و یکپارچه سازی نورپردازی داخلی و خارجی می گویند.

اصول مهم

نورپردازی همان طور که اشاره کردیم یک تخصص است. حرفه ای است که با علم و روانشناسی ارتباط تنگاتنگی دارد. تیم ما متشکل از متخصصان حرفه ای و با تجربه و کارشناسان کارآمد، مدت هاست که به موازات ارائۀ خدمات در زمینۀ دکوراسیون محیط و فضاهای خاص فعالیت می کند. تیم ما با رعایت تمامی قواعد اصول حرفه ای و استاندارد، یک دکوراسیون یونیک را به زیباترین شکل ممکن به شما تحویل می دهد و با ایده های خود دنیایی متفاوت را برای شما ایجاد می کند. نورپردازی که یکی از مراحل کاری ماست نیز از این قاعده استثناء نیست. برای این بخش، کارشناسان و متخصصان تحصیلکرده و حرفه ای ما، زیباترین نورپردازی ها را به تجربه های زیبای شما اضافه می کند. این مقاله نیز چکیده ای است از تجربه، علم و هنر همین متخصصینی که همیشه با اجرای کار خود، با ایده هایی بی نظیر شما را متحیر می کنند.

نورپردازی و طراحی دکوراسیون
 • انتخاب یک منبع نور با کیفیت

یکی از فاکتورهای کلیدی در اصول نورپردازی انتخاب صحیح یک منبع نور مناسب است. کارآیی یک منبع نور را چگونه می توان سنجید؟ باید گفت کارآیی یا راندمان منبع نور انتخاب شده، ارتباطی مستقیم با نور مرئی دارد. به این معنی که هر چقدر میزان نور مرئی تولید شده توسط منبع نوری که یک کارشناس پردازش نور انتخاب می کند، نسبت به انرژی که مصرف می شود بیشتر باشد، آن منبع نوری که انتخاب شده است با کیفیت تر است و راندمان و کارآیی بیشتری دارد. یکی از نکاتی که در مورد منبع نور باید در خاطر داشت این است که نوع منبع نوری که انتخاب می کنیم دارای عمر مفید بالایی باشد. با این کار از هزینه های تعمیر و نگهداری آن ها جلوگیری می شود. امروزه ال ای دی سفید بخاطر شدت بالای نورانی که داراست بیش تر از لامپ های رشته ای، که اشعه مادون قرمز بسیار بالایی تولید می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • خاموش کردن منابع نور غیرضروری

یکی دیگر از اصولی که در نورپردازی باید رعایت کرد، خاموش کردن منابع نوری است که بی دلیل روشن هستند. این امر باعث افزایش هزینه، افزایش مصرف انرژی و کاهش عمر منبع نور می شود.

 • استفاده از کنترل هوشمند

اگر در منبع نوری که انتخاب شده است، سنسورهایی که به سیستم کنترل تجهیز شده اند، اتوماتیک باشند، در مصرف انرژی بسیار مفید خواهد بود. حتی برای کاهش بیشتر مصرف انرژی و مصرف پایین نور مصنوعی می توان در روز از نور طبیعی استفاده کرد. همچنین استفاده از سنسورهای حساس به حرارت بدن، به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک زیادی می کند. مثلاً می توان در مناطقی که رفت و آمد بسیار کم است به جای نور مصنوعی مکان هایی چون راهرو ها، فضاهای باز در شب یا دفاتر اداری، از همین حسگرها استفاده کرد تا حداقل میزان نوری که کافی باشد، تولید شود. یکی دیگر از راه های کاهش مصرف انرژی استفاده از یک سیستم روشنایی است که به زمان وابسته است و در ساعات غیراداری با یک رابط ارگونومیک میزان نور لازم را تأمین کرد.

 • طراحی نواحی جداگانه برای فعالیت های مختلف

طبق اصول نورپردازی برای قابل شناسایی کردن ناحیه های مختلف، جدا کردن مناطق با اهمیت از مناطق کم اهمیت نیز می تواند از هدر رفتن انرژی الکتریکی جلوگیری کرد.

جدیدترین روش نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی در روف گاردن در مدل های مختلف اعم از خطی و شبکه ای فراهم شده است. مشخص است که قوانین نورپردازی در روف گاردن به صورتی است که باید از نظر ایمنی همه شرایط رعایت شود در غیر این صورت مشکلات ایجاد می شود. در جدیدترین مدل از نورپردازی در روف گاردن رنگ های شاد استفاده شده است.

چرا نورپردازی در روف گاردن امری ضروری تلقی می شود؟ زندگی در شهرهای بزرگ به دور از طبیعت سبب شد تا فکر طراحی روف گاردن ایجاد شود. امروزه رشد روف گاردن ها به حدی بوده است که فضای پر تنش را از بین می برد. تجهیزات به کار برده شده در روف گاردن ها بر اساس شرایط محیطی در نظر گرفته می شود تا آرامش روحی ایجاد شده بیشتر باشد. در این مقاله قصد داریم در خصوص شیوه نورپردازی در روف گاردن صحبت کنیم.

نورپردازی در روف گاردن

ضرورت نورپردازی در روف گاردن

نورپردازی در روف گاردن به صورت حرفه ای شکل می گیرد و نیاز به فرد متخصص است تا بتواند در این زمینه دقت کافی داشته باشد. سیستم های پیشرفته ای در این زمینه وجود دارد که باید بررسی شود. اول از هر چیز این موضوع را جدی بگیریم که نورپردازی در روف گاردن در واقع به این معنی است که از فضای روف گاردن در زمان های تاریک نیز استفاده شود. روف گاردن ها یک محیط خوب و صمیمی هستند و افراد به واسطه آن دور هم جمع می شوند. زمان مناسب برای دورهمی ها اغلب ساعت پس از کار است یعنی در طول شب این اتفاق بهتر خواهد افتاد. مشخص است که رویکرد نورپردازی در روف گاردن سبب می شود تا فضا روشن باشد. روف گاردن های تاریک اغلب برای دورهمی مناسب نیستند و تنها جنبه استفاده از آنها در طول روز است این در حالی است که با سیستم نورپردازی در روف گاردن در شب نیز شرایط خوبی فراهم می شود. یک موضوع مهم دیگر اینکه افراد به واسطه نورپردازی در روف گاردن می توانند از مناظر زیبا دیدن کنند و از فضای سبز خود لذت ببرند. نورپردازی در روف گاردن سبب می شود که عناصر موجود شاخص تر نشان داده شوند از سوی دیگر طراحی به شکلی است که می تواند محوطه های بیرونی را نیز شامل شود. در صورتی که روف گاردن شما دارا پله است می توانید از نورپردازی خطی زیر پله ای استفاده کنید و یک راه پله نورانی داشته باشید که بخش زیبایی از روف گاردن را تشکیل می دهد. در خصوص نورهای رنگی استفاده شده در روف گاردن ها باید دو موضوع در نظر گرفته شود اول اینکه سطح مشخصی از نورهای رنگی می بایست برای محیط روف گاردن استفاده شود سپس نیاز است که میزان نور در نظر گرفته شود و از فضای نورپردازی اضافی دوری شود این موضوع بسیار حایز اهمیت است. در صورتی که نورپردازی وارد حریم خصوصی ساختمان های دیگر مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

انواع نورپردازی در روف گاردن

برای نورپردازی در روف گاردن شرایط و انواع مختلفی از لامپ ها وجود دارد. مثلاً می توانید از چراغ های پایه دار استفاده کنید که در مسیر های محوطه قرار می گیرد و برای شاخص نشان دادن یک عنصر از آن استفاده می شود.

می توانید از چراغ هایی استفاده کنید که برای ورودی روف گاردن بسیار جالب هستند و اغلب در اطراف سکو ها قرار می گیرد و ساختاری دقیق را تشکیل می دهد.

همینطور چراغ های پله و سکو نیز وجود دارد به طوری که برای ایجاد یک معبر ایمن در پله ها از این چراغ ها استفاده می شود و یک سری چراغ های بولارد نیز وجود دارد که برای جدا کردن فضاهای خاصی از محوطه است اما سبب می شود که سبک خاصی از معماری به طور دقیق ایجاد شود.

چراغ های نورافکن در بهترین شرایط برای شاخص کردن تعدادی از عناصر منظر در فضای باز استفاده می شود مثلاً می توانید به واسطه این مدل چراغ جزئیات معماری استفاده کنید.

در جدیدترین شرایط نورپردازی در روف گاردن از چراغ های سمت بالا استفاده می شود. این لامپ ها در زمین فرو می رود و شرایط مینیمالی در این زمینه بسیار زیاد هستند به طوری که از این مدل برای درختان و دیوارها بیشتر استفاده می شود.

در صورتی که در روف گاردن از آبنما استفاده شود بهتر است که مدل های خاصی از نورپردازی در روف گاردن در نظر گرفته شود تا آبنما ظاهری زیبا تر به خود بگیرد.

اصول نورپردازی در روف گاردن

اول از هر چیز باید بدانیم که ابعاد نورپردازی در روف گاردن متفاوت است و بر اساس محیط پروژه تعیین می شود در واقع نورپردازی در روف گاردن یک فضای جدا نشدنی تلقی می شود و موقعیت مهم تاثیر گذاری دارد به طوری که سبب می شود قیمت نهایی خانه نیز بیشتر شود. کارشناسان در این زمینه سعی به طراحی و محاسبات مخصوصی دارند و باید طرح معماری به کار رفته با تعهد همراه باشد. نورپردازی در روف گاردن بر اساس اصول شکل می گیرد تا آرامش بصری لازم ایجاد شود مشخص است که حضور در فضا حس آرامش بیشتری را ایجاد می کند به این ترتیب نیاز به نرم افزارهای تخصصی و رعایت اصول اساسی است و باید این موضوع به دقت ارزیابی شده باشد.

اصول آکادمیک نورپردازی نوین سعی می کند اطلاعات دقیق و مشخصی در نظر بگیرد به طوری که افراد به واسطه نوع نورپردازی بتواند سیاست های خاصی را بررسی کند. نورپردازی در روف گاردن در واقع با نور و تاریکی در محوطه شما بازی می کند و این حس دل انگیزی را فراهم می سازد.

نورپردازی در بام سبز و باغ های خصوصی و محوطه های عمومی باید با رعایت پروتکل های ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی صورت بگیرد.

در گذشته برای نورپردازی در روف گاردن از شعله آتش استفاده می شود و یا از مشعل و یا فانوس های خاصی در این زمینه کمک گرفته می شد. امروزه این شرایط تغییر کرده است و سوخت های جدید جای مدل های قدیمی را گرفته است. عملکرد نورپردازی در روف گاردن با مدل های قدیمی فرق داشت به صورتی که از لامپ های هالوژنی و ال ای دی به بهترین نحو استفاده می شد. شاخص کردن بخش های مهم روف گاردن در شب توسط نورپردازی از موارد پر اهمیت محسوب می شود و یک فضای اسرار آمیز را ایجاد می کند به طوری که ایجاد کنتراست در این راستا اهمیت زیادی دارد و سطح خاصی از شرایط را در بر می گیرد.

نظر بدهید