ترمووود یا اصلاح حرارتی چیست؟

ترمووود یا اصلاح حرارتی یک فرآیند کنترل شده رایانه‌ای است که در دمای بالا در یک کوره مخصوص انجام می‌شود. درواقع به زبان ساده‌تر ترمووود یا چوب ترمو (‌حرارت دیده‌) همان چوب طبیعی است که ساختار سلولی آن بر اثر فرآیند حرارتی تغییر یافته است. در این فرآیند فقط از بخار و گرما بدون استفاده از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. پس از سال‌ها تجربه ساخت ترمووود و همکاری تولید‌کنندگان پیشرو در تولید فنلاند با یکدیگر، بهترین ترمووودهای اصلاح شده برای دستیابی به کیفیت عالی طرحی و تولید تهیه شده است. طیف محصولات اراده شده ترمووود گسترده است که شامل دو ماده در دو سطح اصلاح شده متوسط ​​و قوی است. رنگ چوب اصلاح شده متوسط ​​از رنگ‌های روشن تا قهوه‌ای متوسط ​​متغیر است. این اصلاحات باعث افزایش پایداری و زیبایی طبیعی ساختار چوب می‌شود. چوب اصلاح شده متوسط ​​برای استفاده در فضای داخلی مناسب است، علاوه بر این کاملاً مناسب برای استفاده به عنوان کفپوش و پارکت است.

ترمووود در حقیقت فرآیند خشک کردن چوب همراه با بخار آب و گردش هوا بوده که مغز چوب در این فرآیند به دمای میان ۱۸۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. بسته به گونه چوب، رطوبت آن به زیر ۶ درصد رسیده و به دلیل دمای بالایی که به آن وارد می‌شود، زنجیره‌های سلولزی می‌شکند. همچنین طی این فرآیند اسید موجود در بافت چوب تبخیر گشته و از هرگونه جانور و حشرات میکروسکوپی پاک می‌گردد.

ترموود یا اصلاح حرارتی

چوب اصلاح شده‌ی قوی ترمووود باعث پایداری و دوام ابعاد برجسته در چوب می‌شود و طول عمر چوب را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. بنابراین چوب اصلاح شده‌ی قوی برای استفاده در داخل و خارج از خانه مناسب است. بیشترین کاربرد آن به عنوان عرشه روکش‌دار و کفپوش است. با توجه به پایداری بالا می‌توان از آن در اتاق‌های مرطوب و در طبقات گرم استفاده کرد. بسته به نوع آن، رنگ چوب اصلاح شده قوی از قهوه‌ای تیره ​​تا متوسط به شکلی خاص و لوکس متفاوت است. ترمووود یا چوب اصلاح شده از نظر حرارتی نسبت به چوب‌های اصلاح نشده از عمر بسیار طولانی‌تر، پایداری بالاتر و رطوبت کمتری برخوردار است. تمام مزایای ترمووود یا همان چوب اصلاح شده حرارتی باعث می‌شوند که  آن را به عنوان جایگزین سازگار با محیط زیست برای چوب‌های گرمسیری انتخاب کرد که این امر محبوبیت آن را به شکل ویژه‌ای در سراسر جهان افزایش داده است.

ترموود ارنی‌لند

تضمین مقاومت و ماندگاری ترمووود

دوام تخته‌های کف‌سازی که با ترمووود اصلاح قوی طراحی شده است، بسیار بالا است. این امر منجر به جایگزینی آن توسط دوستدار محیط زیست برای چوب های گرمسیری شده است. در مقایسه با چوب اصلاح نشده مقاومت ترمووود در برابر قالب و پوسیدگی به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

ترمووود جهت طراحی دکوراسیون در ابعاد و پروفایل‌های مختلفی وجود دارد که امکان استفاده از طراحی‌های پیچ خوردگی و ثابت و نامرئی را دارد. یک راه حل ابتکاری در استفاده از ترمووود بست چسبان است که برای نصب سریع و آسان آن طراحی شده است و در کارهای عرشه سازی حرارتی کاری کاملاً جدید و متفاوت است.

پوشش‌های ترمووود

مجموعه ترمووود‌های ارائه شده توسط شرکت‌های مختلف در سطح دنیا، نوع روکش دار را برای فضای باز و تابلو جهت استفاده در فضای داخلی پوشش می‌دهند. بسیاری از پروفایل‌های زیبا و رنگ‌های متنوع، طیف چشمگیری از گزینه‌ها را برای ایجاد یک فضای خانه مناسب و ایده آل فراهم می‌کنند.

نصب ترمووود

روش‌های نصب ترمووودها متفاوت است، شما می‌توانید در طراحی خود از نصب افقی و عمودی آنها استفاده کنید. استفاده از سطوح باریک و ظریف و طرح‌های برس یا طرح‌ریزی شده می‌تواند یک طراحی بی نظیر را به شما ارائه دهد. مهمتر از همه ترمووود دارای روکش دوام بالاتری نسبت به سایر محصولات دارد، زیرا این نوع از چوب اصلاح شده از نظر گرما مقاومت چشمگیری در برابر نفوذ گرما و نور را دارد. همانطور که گفته شد، در استفاده از این نوع ترمووود یک راه حل ابتکاری بست چسبان است که برای نصب سریع و آسان طراحی شده است.

ترموود یا اصلاح حرارتی

طبقات بکار رفته ترمووود

ظرافت طبقات ترمووود از نظر گرما در زیبایی ساختار چوب و پالت رنگی و غنی آن نهفته است. ایستایی و پایداری طبقات  با دو سطح اصلاح شده ارائه می‌شود. کف‌های اصلاح شده مانند تانگو دارای ثبات ابعاد بالایی هستند و می توان آنها را در سیستم های گرمایشی زیر زمین نصب کرد. کف های سالسا و سامبا که دارای اندازه متوسط ​​هستند برای فضای داخلی که رنگهای روشن و طلایی در آن بکار رفته، مناسب است.

دکوراسیون زیبا با ترمووود

کاشی‌های معرق تزئینی فضای داخلی را به فضایی باز تبدیل می‌کند. این کاشی‌ها از بلوک های ترمووود خاکستری متوسط یا با شدت متوسط ساخته شده اند و با لاک بسیار سخت پوشیده شده اند. از این کاشی های تزئینی می‌توان در دیوارها و کف اتاق‌های مرطوب استفاده کرد. کاشی های دکوراتیو و رنگارنگ پایدار بخشی از طبیعت و هنر در فضای داخلی شما هستند. شما می‌توانید دنیای خود را بین چهار دیواری محبوب و مورد علاقه خود قرار دهید. نصب کاشی‌های تزئینی مشابه کاشی های معرق سرامیکی می‌تواند این فضای زیبا را به شما بدهد.

مزایای استفاده از ترمووود در طراحی ساختمان

دوام ترمووود به عنوان کلاس 2 رتبه بندی می‌شود که از دوام بسیار بالایی برخوردار است. طول عمر ترمووود را برای تمامی محصولات تقریباً چیزی در حدود 30 سال می باشد.

پایداری

یکی دیگر از مزایای این محصول پایداری آن است. روند اصلاح حرارتی باعث کاهش رطوبت موجود در صفحه می‌شود و حرکت کمتری از رطوبت را در آن ایجاد می‌کند.

هدایت حرارتی

ترمووود دارای هدایت حرارتی در حدود 20 درصد کمتر از چوب نرم است. در برخی از محصولات هدایت حرارتی ترمووود به 0.099 W/mK میرسد.

تراکم

چگالی این ماده بین 350 کیلوگرم مکعب تا 480 کیلوگرم مکعب در زمان خشک شدن و رطوبت آن چیزی در حدود 6 درصد است.

ترموود یا اصلاح حرارتی

ترمووود‌های مطرح  در دنیا

  • پوشش‌های تکنوس

روکش‌های تکنوس به گونه‌ای طراحی شده‌اند که رویه‌ی کار را به بهترین شکل ممکن تبدیل می‌کند. این روکش‌ها بهترین و مناسب ترین محصولات را از سبد گروه گسترده خود انتخاب می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که روکش آنها عملکرد بهینه را به بازار جهانی ارائه می‌دهد. محصولات با کیفیت تکنوس به گونه‌ای چوب را به گونه‌ای طراحی و تولید می‌کنند که در برابر سخت‌ترین شرایط آب و هوا، اشعه ماوراء بنفش، باران، رطوبت و دمای شدید مقاوم باشد.

  • پوشش‌های سانسین

شرکت سانسین مفتخر است که یک چوب برتر از سانسین ارائه دهد. شرکتی که به ساخت محصولاتی که برای اجرای و تأثیرگذاری بر روی فضای داخلی و خارجی طراحی شده‌اند، پرداخته است. بیش از 30 سال است که سانسین از بهینه سازی کارآیی و ماندگاری چوب و همچنین تقویت زیبایی طبیعی چوب، محافظت در برابر آب و تمیز کردن آسان و سازگاری با محیط زیست چوب در محصولات خود استفاده کرده است. پوشش های سانسین طیف گسترده‌ای از رنگ‌های خیره‌کننده، زیبایی و محافظتی را که به دنبال آن هستید به شما می‌دهد.

ترمووود آرنی ‌لند

شرکت معماری سبز و پایدار آرنی ‌لند با همفکری و همکاری تیمی مجرب در حوزه‌های تحقیق و توسعه، طراحی سه بعدی، بهترین متریال ساخت فضاسازی با چوب پلاست و ترمووود، به عنوان با کیفیت‌ترین مجری چوب پلاست و ترمووود آن را برای شما انجام می‌دهد. ضمناً در برخی حوزه‌ها به عنوان مسئولیت اجتماعی در نظر دارد تا برای مدارس و بیمارستان‌ها تنها با دریافت هزینه مواد اولیه و بدون اجرت اجرا فعالیت‌های خود را انجام دهد تا ضمن کمک به حفظ سلامت جامعه جوان و پیر نقشی هر چند کوچک در بهبود حال انسان‌ها و حرکت به سمت سبک زندگی سالم در حوزه معماری بتواند نظر مخاطب خاص خود را جلب نماید.

منابع: lathamtimber

نظر بدهید