طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز به بسیاری از مردم در طراحی باغ و فضاهای خارج از خانه کمک می‌کند تا باغی مناسب برای ملک شما خلق کنند. شاید تعجب کنید که چرا خدمات طراحی فضای سبز تا این اندازه میزان تقاضای بالایی دارد. دلیل اصلی این است که طراحی فضای سبز می‌تواند بهشتی را در خانه و اطراف خانه شما ایجاد کند که آرامش را به خانه شما جلب می‌کند و این مستلزم مهارت کمی و کیفی طراح و باغبان است. برای طراحی فضای سبز ملاحظات زیادی وجود دارد که باید هنگام طراحی آن مورد توجه قرار گیرند. در اینجا چند مورد از ملاحظاتی را که در مورد طراحی فضای سبز وجود دارد، در نظر گرفته شده است که می‌خواهیم به هر یک از آنها بپردازیم.

طراحی فضای سبز آرنی لند

هدف از داشتن فضای سبز و باغ چیست؟

دانستن اینکه هدف از داشتن یک باغ چیست و از آن چه انتظاراتی دارید، پایه و اساس هر پروژه باغی است. آیا هدف از داشتن یک باغ، پرورش میوه و سبزیجات است؟ آیا قصد دارید از آن استفاده کنید تا رنگ و بویی تازه به فضای خارجی خانه خود ببخشید؟ آیا در حال ساخت فضایی سنگی هستید و قصد دارد آن را با فضای سبز نمایان‌تر  کنید؟ شاید آنچه شما به دنبال آن هستید این باشد که عطر گل اطراف ملک خود را احاطه کند؟ هر یک از این اهداف برای خلق فضای سبز و باغ دلخواه، نیاز به چیدمان های بسیار متفاوتی دارند.

خدمات فضای سبز و محوطه‌سازی

خدمات فضای سبز شامل لایروبی باغ و اطراف آن، طراحی و ارائه طرح، کاشت و نگهداری از این فضای ایجاد شده و گیاهان است که در پروژه‌های تجاری و مسکونی و در مقیاس بزرگتر نیز صورت می‌گیرد. افرادی که ترجیح می‌دهند بیشتر ساعات خود را در فضای باز بگذرانند، غالباً به دنبال باغبانی و طراحی فضای سبز و پیاده سازی چشم انداز چشمگیر هستند. دامنه کاری در طراحی فضای سبز معمولاً شامل موارد زیر است:

 • تعمیر و نگهداری فضای سبز: شامل خدماتی برای نگهداری از باغ و گیاهان در طول سال، محوطه سازی به صورت هفتگی، ماهانه یا سالانه، بازدید، تعمیر و نگهداری که معمولاً شامل هرس، کوددهی، درمان گیاهان آسیب دیده از حشرات یا بیماریها، مالچ زدن، دفع علفهای هرز و پاکسازی عمومی است.
محوطه‌سازی آرنی لند
 • تعمیر و نگهداری داخلی: شما می‌توانید از متخصصان گیاهان داخلی و کارکنان برای تمیز کردن و آب دادن به گیاهان داخلی و اداری بطور منظم برنامه‌ریزی شده بهره ببرید.
 • خدمات چمن زنی: مراقبت از چمن به صورت حرفه‌ای در غالب برنامه‌های لایروبی باغ ارائه می‌شود.
 • خدمات فضای سبز و محوطه سازی: این روند بهتر است با یک مشاوره تخصصی شروع شود تا نیازهای باغ و منظره دلخواه شما مشخص شود.
 • خدمات گل آرایی: طیف وسیعی از گل‌ها وجود دارد که می تواند به باغ آرایی در فضای باز به شما کمک کند. گل‌هایی از قبیل گل رز، لاله، سوسن، گل آفتابگردان، ارکیده. خدمات مرتبط با آنها نیز گل آرایی، سمپاتی گلها و نگهداری از گلها می باشد.

عناصر مورد نیاز برای طراحی فضاهای سبز

 این که آیا باغ توسط یک حرفه‌ای یا یک آماتور طراحی می شود، اصول و پایه و اساس طراحی موثر فضای سبز را تشکیل می‌دهد و در نتیجه یک باغ برای رفع نیازها، اهداف و خواسته های افراد یا صاحبان باغ ها طراحی می شود. عناصر طراحی فضای سبز شامل چیدمان، مسیرها، دیواره ها، ویژگی های آب، موقعیت نشیمن و کف سازی است. همچنین گیاهان با توجه به نیازهای باغبانی، شکل ظاهری آنها، فصل ، طول عمر، رشد ، اندازه ، سرعت رشد و ترکیب آنها با سایر گیاهان و ویژگی‌های چشم انداز نیز شامل عناصر تشکیل دهنده طراحی باغ می باشد. علاوه بر این به نیازهای نگهداری باغ نیز باید توجه شود، از جمله زمان یا بودجه موجود برای نگهداری منظم که می تواند در انتخاب گیاهان از نظر سرعت رشد، گسترش یا کاشت گیاهان اعم از سالانه یا چند ساله تأثیر بگذارد. البته ملاحظات مهم در طراحی باغ را نباید از یاد برد که شامل نحوه استفاده از باغ، ژانر و سبك مطلوب اعم از رسمی یا غیررسمی، مدرن یا سنتی و نحوه اتصال فضای سبز به خانه یا سایر سازه‌های اطراف است. همه این ملاحظات منوط به محدودیت و مدیریت بودجه برای پیاده سازی هر یک از این عناصر است.

عناصر مورد نیاز برای طراحی فضای سبز

موقعیت

مکان یک فضای سبز می‌تواند تأثیر بسزایی در طراحی آن داشته باشد. ویژگی‌های چشم انداز توپوگرافی مانند دامنه‌های شیب‌دار، چشم اندازها، تپه‌ها و طغیان‌ها ممکن است جنبه‌های طراحی مانند چیدمان را تعیین کند و می‌توان از آنها برای ایجاد یک تصور خاص استفاده کرد. بافت محلی باغ نیز می‌تواند در طراحی آن تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال  یک محیط شهری ممکن است سبک طراحی متفاوت و دقیقاً برخلاف محیط روستایی نیاز داشته باشد. به طور مشابه یک مکان ساحلی ممکن است نیاز به یک طرح متفاوت در مقایسه با یک طراحی شهری داشته باشد.

خاک

کیفیت خاک فضای سبز می‌تواند تأثیر چشمگیری در طراحی باغ و موفقیت‌های بعدی آن داشته باشد. در دسترس بودن آب و مواد مغذی، فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک و درجه حرارت درون ناحیه ریشه بر روی خاک تأثیر می‌گذارد، بنابراین ممکن است تأثیر زیادی بر روی انواع گیاهانی داشته باشد که  در باغ به خوبی رشد می‌کنند. با این حال، خاک‌ها ممکن است نیاز به جایگزینی یا مکمل سازی داشته باشند. به طور کلی خاک فضای سبز با برخی اصلاحات و روند افزودن مواد مفید به خاک بهبود می‌یابد. مواد اضافه شده ممکن است از کمپوست، ذغال سنگ نارس، شن و ماسه، گرد و غبار معدنی یا کود تشکیل شده باشد. مقدار و نوع این مواد ممکن است به عوامل زیادی از جمله میزان هوموس موجود در خاک، ساختار خاک  اعم از خاک رس و ماسه، اسیدیته و قلیایی بودن خاک و انتخاب گیاهان بستگی داشته باشد. البته نکته‌ای که نباید فراموش شود، تهویه خاک قبل از کاشت است که به طور کامل گیاهان را قادر می‌سازد تا سریعاً خود را مستقر کنند. با این وجود، تمام فضاهای سبز به این شکل اصلاح نمی‌شوند، زیرا بسیاری از آنها خاک فقیر را ترجیح می‌دهند.

عناصر مورد نیاز برای طراحی فضای سبز

مرزها در طراحی فضای سبز

طراحی یک فضای سبز می‌تواند تحت تأثیر ماهیت مرزهای آن، اعم از خارجی و داخلی باشد و به نوبه خود این طرح می‌تواند بر مرزها تأثیر بگذارد. ایجاد مرزهای داخلی می‌تواند به تقسیم یا شکسته شدن یک باغ به مناطق کوچکتر کمک کند. انواع اصلی مرز درون یک باغ شامل پرچین‌ها، دیواره‌ها و نرده‌ ها است. پرچین بسته به سبک فضای سبز و هدف از مرز ممکن است همیشه سبز یا سفید، رسمی یا غیر رسمی، کوتاه یا بلند باشد. یک دیواره در همه نقاط دارای پایه ای محکم است و معمولاً  از آجر، سنگ و بلوک های بتونی ساخته می شود. مرزها ممکن است به دلایل مختلف ساخته شوند:

 • نگه داشتن دام یا حیوانات
 • مشخص نمودن حریم شخصی
 • ایجاد پناهگاه در مقابل بادهای شدید
 • تأمین ریزگردها
 • غربال کردن ساختارها یا نماهای غیر جذاب
 • ایجاد عنصر غافلگیرانه
عناصر مورد نیاز برای طراحی فضای سبز

سطوح در طراحی فضاهای سبز

در فضای سبز معتدل، یک باغچه صاف و مرتب اغلب برای یک باغ ضروری تلقی می شود. با این حال طراحان فضای سبز ممکن است از سطوح دیگری استفاده کنند، به عنوان مثال آنها ممکن است از شن شل، سنگ ریزه کوچک یا تراشه های چوبی برای ایجاد یک ظاهر و احساس متفاوت ساخته شوند. همچنین طراحان ممکن است برای ایجاد کنتراست از رنگ بین سطوح مختلف استفاده کنند تا الگوی کلی در طراحی ایجاد کنند.

نظر بدهید