روف گاردن یا باغ بام چیست؟

باغ بام یا روف گاردن به هر نوع پوشش گیاهی گفته می شود که در پشت بام ساختمان طراحی و راه اندازی می شود. این ایده واقعا یک نمای بسیار زیبا و یک گوشه دنج را در هوای آزاد برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید در آنجا ساعات خوبی را برای خود رقم بزنید. روف گاردن می‌تواند از قراردادن چند گلدان روی پشت بام آغاز و به اجرای باغ و فضا‌های سبزی همچون پارک ختم گردد.

روف گاردن جدای از مزایای تزئینی آن به منظور ارائه معماری زیبا، کنترل دما، ایجاد فرصت های تفریحی، پیاده سازی زیستگاه‌های حیات وحش و حتی کاشت سبزیجات غذایی راه اندازی می شود. روش کاشت سبزیجات غذایی در روف گاردن به عنوان کشاورزی در پشت بام شناخته می شود. این کار معمولاً به کمک باغ های کانتینری، سیستم های هواشناسی، هیدروپونیک و یا بام سبز انجام می شود. سکوهای روف گاردن دیگری که به عنوان پل های هوایی شناخته می شوند را علاوه بر فضای بام می توانید میان ساختمان های مرتفع نیز ایجاد شوند.

روف گاردن با پوشش گیاهی خود مانع از هدر رفتن آب باران شده و کمتر این آب روانه فاضلاب شهری شده و بیشتر به خورد آن اکوسیستم می شود. از طرفی  باعث کاهش آلودگی هوای شهری شده و کربن موجود در دود موجود در هوا را گرفته و به جای آن اکسیژن به محیط تحویل می‌دهد و باعث خنک تر شدن محیط می‌شود. 

روف گاردن یا باغ بام

انواع روف گاردن یا باغ بام

در زیر سه نوع اصلی باغ بام یا روف گاردن طبقه بندی شده که بر اساس پوشش گیاهی و نگهداری از آن در پشت بام از یکدیگر متمایز می شوند.

 • روف گاردن پهناور

این نوع از باغ بام به حداقل لایه بستر خاک نیاز دارد و نگهداری از آن آسان است. باغ‌ بام های پهناور برای انبارها، گاراژها، سقف ‌ها و دیگر ساختمان ‌های اضافی در اطراف خانه مناسب می باشند. در عین حال ارزش زیبایی شناسی آن کم‌تر است زیرا انواع پوشش گیاهی که در این بستر رشد می‌کنند بسیار محدود هستند. گلها و خزه بهترین پوشش گیاهی برای این نوع باغ ها است. علاوه بر این گلسنگ ها نیز می‌توانند به راحتی روی سطوحی مثل پلاستیک، فلز و شیشه رشد کنند. از سوی دیگر خزه گیاه کوچکی است که به تغذیه کمتر و رطوبت بالای خاک برای رشد نیاز دارد. این نوع روف گاردن از نظر پوشش گیاهی و ساخت ‌و ساز  برای آب و هوای مرطوب ایده‌آل می باشد و هزینه کمتری برای راه اندازی نیاز دارد.

روف گاردن پهناور
 • روف گاردن فشرده

این نوع از باغ بام نیاز به یک لایه گیاهی عمیق‌تر دارد که تنوع گونه‌‌های گیاهی را بتوان در آن افزایش داد. این نوع باغ بام ساختار پایدار بیشتری نسبت به انواع دیگر روف گاردن دارد که با توجه به نوع پوشش گیاهی مورد استفاده در آن، بار بیشتری از خاک و آب را نگهداری می کند. پوشش گیاهی که می‌توان در آن پیاده سازی کرد شامل گونه ‌های نایاب و کمیاب از جمله سدوم گل ناز می باشد. از آنجایی که این گونه‌ها بالقوه پرطراوت و شاداب هستند به آبیاری مکرر نیاز ندارند. با این حال انواع پوشش های گیاهی در طول دوره‌های خشک و طولانی به آبیاری بیشتری نیاز دارد. گلهای وحشی که نیازی به نگهداری مداوم ندارند می‌توانند به راحتی در این باغ بام رشد کنند.

روف گاردن پهناور
 • روف گاردن متمرکز

پوشش گیاهی به کار رفته در این روف گاردن مشابه باغ حیاط پشتی می باشد که در آن گیاهانی مانند گل، بوته‌ها، درختان و چندین گیاه پارکی می‌توان کاشت. با این حال این باغ بام به سازه ‌های بزرگ و پایدار نیاز دارد و از این رو بیشتر ساختمان‌ها برای پیاده سازی باغ‌ های متمرکز سقف مناسبی نیستند. این باغ بام علاوه بر نیاز به تعمیرات اساسی به توجه ویژه‌ و آبیاری مداوم نیاز دارد.

طراحی روف گاردن یا باغ بام

سطح یک باغ بام معمولا با بکارگیری یک لایه عایق در کف، یک غشا ضد آب برای جلوگیری از نشت مواد به ساختمان و مانع ریشه‌ای برای جلوگیری از نفوذ ریشه‌ها از طریق غشا ضد آب طراحی و پیاده سازی می‌شود. غشا ضد آب بکار رفته در روف گاردن باید بتواند در برابر اثرات اسیدهای آزاد شده از برخی از ریشه‌های گیاه از خود مقاومت نشان دهد.

طراحی روف گاردن یا باغ بام

لایه زهکشی بکاررفته در روف گاردن از جنس پلاستیک سبک ساخته می شود که می توان خاک هایی از قبیل خاک رس یا سنگ ماسه سبک را نگهداری کند. یکی از مزایای این لایه علاوه  بر حفظ سطح آب، گیاهان رو به رشد را به خوبی هوادهی می کند. نقاط زهکشی باید از بالا قابل دسترسی باشد زیرا این سیستم کل سقف را پوشش می دهد. در برخی از طرح های خاص لایه زهکشی می تواند آب را برای استفاده های بعدی گیاهان ذخیره کند. در بالای لایه زهکشی یک ژئوتکستایل یا فیلتر تشک وجود دارد که اجازه می دهد تا آب درون آن خیس شود و از فرسایش ذرات خاک جلوگیری کند.

در نهایت لایه‌ های بالایی از یک پوشش گیاهی و گیاهان در حال رشد تشکیل شده‌اند. گیاهان رو به رشد رفته رفته افزایش پیدا می کنند و به زهکشی و تامین مواد غذایی برای دیگر گیاهان کمک می‌کند. برای نگهداری از گیاهان در حال رشد، قسمتی که ریشه‌ها شکل می‌گیرند از بستر باد استفاده می‌شود.

طراحی روف گاردن یا باغ بام

تعمیر و نگهداری از روف گاردن

نگهداری باغ بام یکی از مهمترین موانع نصب آنها تلقی می شود. با این حال در نظر گرفتن یک برنامه نگهداری در طول فرآیند طراحی آن بسیار ضروری است زیرا همه انواع باغ بام ها نیاز به نگهداری دارند. کلیه ساختمان های تجاری با باغ بام مستلزم بررسی دوبار در سال که شامل بررسی بام و دیگر قسمت های ساختمان می شود، می باشد. تعمیر و نگهداری بیشتر به نتیجه دلخواه مشتری بستگی دارد که در صورت وجود روف گاردن متمرکز و یا روف گاردن گسترده به بررسی های سه ماهه یا حتی دو بار در سال در صورت نیاز دارد.

باغ بام های با تنوع زیستی از جمله باغ هایی که به گونه ای طراحی شده اند که نیاز به نگهداری کمتری داشته باشند. در کل سالی یک یا دو بار برای تمیز کردن، بررسی زهکشی ها، مسیرهای آب و از بین بردن زباله های ناخواسته، نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. باغ بام های گسترده نیاز به یک سیستم نگهداری فشرده تر با استفاده از کود یک بار در سال یا سه بار دفع علفهای هرز در سال دارند. برای باغ بام های گسترده  لازم است که یک علفزار گل وحشی تهیه شود. بسترهای کم بارور به نوبه خود باعث ایجاد پوشش گیاهی کوتاه می شوند که نیازی به برش سالانه ندارد.

تعمیر و نگهداری از روف گاردن

موارد زیر از جمله مهمترین فاکتورهایی هستند که باید در طول نگهداری مورد توجه قرار گیرند:

 • تلاش برای جلوگیری از انسداد زهکشی و رشد گیاهان نامطلوب مانند علف های هرز
 • استفاده از کود باید به حداقل برسد زیرا استفاده از آن به میزان زیاد ممکن است منجر به افزایش سطح مواد مغذی شود که ممکن است بر کیفیت آب و گیاه تأثیر منفی بگذارد.
 • موانع پوشش گیاهی از آن جهت که مانع از گسترش گیاهان به دیگر قسمت ها می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
 • داشتن سیستم های محافظت در برابر از بین رفتن گیاهان و رشد بیش از حد آنها، ضروری است زیرا پرورش و نگهداری تا لبه 2 متر در پشت بام امکان پذیر است. این سیستم ها لازم است سالی یک بار بررسی شوند.
تعمیر و نگهداری از روف گاردن

مزایای روف گاردن یا باغ بام

از جمله مزایای کلیدی یک روف گاردن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتشار و تبادل اکسیژن
 • تولید اکسیژن
 • باغ بام می تواند گرمای ساختمان ها و هزینه های انرژی را کاهش دهد.
 • این زیستگاه می تواند را برای پرندگان و حیات وحش مورد استفاده قرار  گیرد.
 • باعث کاهش دمای محیط می شود.
 • آب باران را نگهداری و استفاده می کند.
 • آن کاهش رواناب و تخلیه آب را کاهش می‌دهد.
 • این پروژه مناطق آبریز بزرگی را ایجاد می‌کند.

قیمت ساخت روف گاردن

هزینه ساخت اجرای روف گاردن بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان‌ها و تجهیزات, نوع کف دارد و در کل المان‌ها و کیفیت آنها متغیر است. تیم آرنی ‌لند باتوجه به سلیقه و بودجه شما و با مشاوره رایگان از ابتدای کار شما را در در ساخت و اجرای روف گاردن همراهی می‌کند.

روف گاردن آرنی ‌لند

شرکت معماری سبز و پایدار آرنی ‌لند با همفکری و همکاری تیمی مجرب در حوزه‌های تحقیق و توسعه، طراحی سه بعدی، بهترین متریال ساخت فضاسازی و ساخت روف گاردن و باغ بام به عنوان با کیفیت‌ترین مجری روف گاردن آن را برای شما انجام می‌دهد. ضمناً در برخی حوزه‌ها به عنوان مسئولیت اجتماعی در نظر دارد تا برای مدارس و بیمارستان‌ها تنها با دریافت هزینه مواد اولیه و بدون اجرت اجرا فعالیت‌های خود را انجام دهد تا ضمن کمک به حفظ سلامت جامعه جوان و پیر نقشی هر چند کوچک در بهبود حال انسان‌ها و حرکت به سمت سبک زندگی سالم در حوزه معماری بتواند نظر مخاطب خاص خود را جلب نماید.

منابع: azocleantech

نظر بدهید