حیاط‌، باغ و آلاچیق یا پرگولای شما ممکن است فضای آزاد به اندازه کافی داشته باشد و به صورت یک فضای بی روح در آمده است که با استفاده از برخی گیاهان سرسبز، درختان مثمر و درختان فضای باز زنده می‌شود. گیاهان می‌توانند تأثیر مثبتی در محیط اطراف داشته باشند، زیرا آنها در کنار یکدیگر واقعا زیبا هستند و می‌توانند فضای سرسبز بسیار زیبایی را خلق کنند. گیاهان برای تصفیه و ساخت اکسیژن و بهبود آب و هوا مناسب هستند و زهکشی طبیعی را در باغ شما فراهم می‌کنند. علاوه بر اینکه در طول شب نیز با اضافه کردن روشنایی در فضای بیرون، می‌توان نمای آنها را زیباتر نشن داد. در کنار درختان فضای باز می توان از بوته‌ها، درختچه‌های گل و گیاه و درختان مثمر استفاده کرد، با این کار شما گوشه‌ای از بهشت را می‌توانید در بتغ و حیاط خانه خود پیاده سازی کنید.

کاربرد درختان فضای باز

راهکارهایی برای ایجاد نورپردازی برای درختان در فضای باز

یک طرح روشنایی خوب در کنار درختان فضای باز به دلایل زیادی بسیار حائز اهمیت است. این کار موجب افزایش ایمنی در خانه باغ می‌شود که باعث می‌شود ساعاتی که در خارج از خانه هستید، طولانی‌تر شود و منظره زیبایی در شب ایجاد کنید. بیش از اضافه کردن چند چراغ در مسیر باغ، می‌توان کارهای دیگری را برای نورپردازی انجام داد. برای این منظور شما باید برنامه‌ای را تهیه کنید که از حداقل انرژی به مناسب‌ترین شکل ممکن و به صرفه استفاده کنید. در مورد سایر موارد مانند انتخاب چراغ‌ها و موقعیت قرارگیری آنها با یک متخصص بحث و گفتگو کنید. البته بهترین گزینه برای این کار این است که شما کار را به یک شرکت طراحی داخلی و خارجی خانه و ساختمان بسپارید، چرا که آنها ابعاد دیگری مانند زیباسازی ساختمان و باغ را در نظر می‌گیرند. در اینجا قصد داریم به روش‌های مختلف برای زیباسازی نمای درختان فضای باز، گیاهان و درختچه ها با نورپردازی بپردازیم.

راهکارهایی برای ایجاد نورپردازی برای درختان فضای باز

روشنایی بالا برای درختان فضای باز

استفاده از روشنایی بالا در اطراف و کنار درختان فضای باز یکی از رایج‌ترین روش‌‌های نورپردازی برای درخت است. هنگامی که از نورپردازی استفاده می کنید، تأثیر چشمگیری را در ان مشاهده خواهید کرد که تقریباً روی هر یک از ویژگی‌های باغ شما می‌تواند تاثیر بگذارد. شما می‌توانید برای برجسته نشان دادن شاخه‌ها، برگ‌ها یا تنه درختان فضای باز، نورهای لامپ را روی زمین قرار می‌دهید. برای شروع کار می‌توانید از نورهای لامپ یا چراغ‌های روشن استفاده کنید. اگر از نورهای لامپ با پرتو باریک استفاده می‌کنید، می‌توانید آنها را درست در پایه درختان فضای باز قرار دهید. اگر می‌خواهید درختان فضای باز بزرگتر به نظر برسند، توصیه می‌شود از چندین نورافکن در اطراف درختان فضای باز استفاده کنید. برای درختان بزرگتر، چراغ‌ها را در پایه قرار ندهید، بلکه در فاصله کمی از درخت قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آنها با زاویه‌ای در حدود 45 درجه طراحی شده‌اند تا به بهترین شکل بافت را برجسته نشان می‌دهند. علاوه بر این می‌توانید با تعداد چراغ‌های مخصوص نورپردازی و فاصله بازی کنید تا اینکه از نتیجه راضی باشید. در نظر گرفتن هر یک از این نکان در نورپردازی درختان فضای باز می‌تواند باغ و حیاط شما را به فضایی آرامش بخش و مطمئن تبدیل کند.

 روشنایی بالا برای درختان در فضای باز

نورپردازی ماه برای درختان فضای باز

این نوع نورپردازی در واقع یک تکنیک برجسته است که باعث ایجاد تابش نور مهتاب در باغ شما می‌شود. چراغ‌ها را به صورت بلند در یک یا چند درخت از درختان فضای باز قرار دهید و آنها را به سمت پایین هدف بگیرید. نور تشکیل شده، طبیعی خواهد بود و فضایی گرم را فراهم می کند. شما می‌توانید با انواع مختلف نور و با میزان چراغ‌های موردنظر، این روش ار در باغ و ویلای خود آزمایش کنید. همچنین یک روش عالی برای گرفتن نور بیشتر در پاسیو، تراس، آلاچیق و پرگولا خواهد بود. برخی از چراغ‌ها را در بالای درختان فضای باز قرار دهید و آنها را در پاسیو یا مکان تفریحی دیگری قرار دهید. بگذارید نورپردازی در کل شعاع فضای باز را در برگیرد، از جمله درختان، مرزهای میان درختان و درختچه‌های شما را باید احاطه کند.

ایجاد روشنایی متقابل با استفاده از درختان فضای باز

اگر به دنبال عمق و سایه کمتر هستید، راه حل روشنایی متقابل می‌تواند ایده مناسبی باشد. برای نورپردازی متقابل، چراغ‌ها را در فاصله دو طرف یک درخت یا درختچه قرار می‌دهید، آنها را مستقیماً در شاخ و برگ قرار دهید. به این ترتیب شما با این کار جذاب‌ترین قسمت‌های باغ خود را برجسته می‌کنید. نورپردازی متقابل برای برجسته‌تر ساختن درختان فضای باز از جمله درختان بزرگ در شب‌های تاریک مناسب است.

 ایجاد روشنایی متقابل

ساخت شبح با استفاده از درختان فضای باز

شما با نورپردازی می‌تواند یک شبح را با درختان فضای باز یا درختچه‌های خود ایجاد کنید. این بهترین کار با درختان می‌تواند منظره‌های جالبی را شکل دهد. برای این کار کافی است یک منبع نور خوب را در پشت درخت قرار دهید تا یک شبح چشمگیر ایجاد کنید. با تست فاصله و زاویه و بررسی جوانب مختلف می‌توانید به نتیجه دلخواه خود دست یابید و از نتیجه نهایی نیز راضی باشید. برای افزودن یک بعد اضافه‌تر و طبیعی‌تر، مطمئن شوید که منبع نور از دید افراد پنهان است، این امر جذابیت کار شما را بالاتر می‌برد.

ایجاد کنتراست با نورپردازی درختان فضای باز

با استفاده از چندین جهت روشنایی سایه‌های متحرک و کنتراست منحصر به فرد را در مرز درختان فضای باز باغ خود ایجاد کنید. علاوه بر این می‌توانید درختچه یا چمن زینتی را در حاشیه باغ با یک زاویه سازی از پایین درختان روشن کنید و یا برای تهیه نورپردازی محیطی چند جهته، نصب محفظه‌هایی را در نظر بگیرید که فضای باغ شما را زنده‌تر می‌کند. اگر درختان فضای باز باغ شما نزدیک یک حصار یا دیوار است، می‌توانید با استفاده از تجهیزات دیواری مانند چراغ‌های روشنایی در فضای باز استفاده کنید که برای فضاهای کوچک باید آن را از بالا روشن کنید. همیشه هنگام ایجاد برنامه روشنایی تعادل نور در حیاط را حتماً در نظر بگیرید.

ایجاد کنتراست با نورپردازی درختان

ایجاد سایه با استفاده از درختان فضای باز

تکنیک سایه شبیه به تکنیک ساخت شبح است، اما روش آن کمی متفاوت‌تر است. برای این کار به جای پنهان‌سازی و قرار دادن چراغ‌ها در پشت درختان یک چراغ جلوی درخت قرار دهید. فاصله و زاویه نور را به اشکال مختلف امتحان کنید تا بهترین سایه ممکن را  که مد نظرتان است بدست آورید. حقیقت جالب و بامزه‌ای که می‌توان از این کار گرفت، زمان وزش باد در شب هنگام است که به نظر می‌رسد سایه در حال رقصیدن است.

منابع: in-lite و outdoorlighting24