تفاوت پرگولا با آلاچیق و سایر سازه‌های مشابه

آنچه که قبلاً از آن به عنوان روف پاسیو می‌شناختید، امروزه معمولاً به عنوان یک پرگولا از آن استفاده می‌شود. پرگولا در حالی که فضای زندگی خانه شما را گسترش می‌دهد، یک مکان مسقف است که شما را از قرار گرفتن در معرض آفتاب، باران و باد حفظ می‌کند. یک سازه بزرگ معماری مانند پرگولا شامل قایق، تیرهای شیبدار و ستون است و می‌تواند به یک خانه متصل یا جدای از آن باشد. معمولاً این سازه از یک تخته سنگی از سنگ فرش آزاد تشکیل شده و دارای یک سقف استوانه‌ای است. این در حالی است که نظرات بسیاری در مورد آن وجود دارد که آن را نسبت به یک عمارت تابستانی متمایز می‌سازد. معمولا یک عمارت تابستانه ساده تر است و یک سقف کوتاه دارد، در حالی که سقف پرگولا صاف است. این دو اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما یک آلاچیق بیشتر از یک ساختار مناسب برای حمایت از تاک‌ها و یا تردد مستقیم افراد در باغ استفاده می‌کند.

 تفاوت پرگولا با آلاچیق و سایر سازه‌های مشابه

پرگولا چیست؟

آلاچیق یا پرگولا یک سازه برای فضای باز است. این سازه متشکل از ستون‌هایی است که از یک شبکه مسقف و تیره‌ای سقفی پشتیبانی می‌کنند. شبکه مسقف ممکن است باز یا پوشیده باشد تا یک ناحیه سرپوشیده و محافظت ‌شده از باران و برف را برای افراد ایجاد کند. آلاچیق و پرگولا ممکن است آزاد یا متصل به خانه یا ساختمان باشند. برای داشتن درکی بهتر از پرگولا می‌توان آن را با سایر سازه‌های مشابه مقایسه کرد. از جمله این سازه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلاچیق
 • عمارت تابستانه
 • داربست
 • کار مشبک
 • سایبان اتومبیل
پرگولا چیست؟

تفاوت پرگولا با سایر سازه‌های مشابه

تفاوت آلاچیق و پرگولا

آلاچیق سازه‌ای برای محوطه‌سازی است که بسیار شبیه به یک درخت فرنگی است، اما بین این دو تفاوت‌هایی وجود دارد.کافی است شما بسیار در مورد آن دقیق شوید تا این تفاوت‌های ظریف را متوجه شوید. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلاچیق‌ها سازه‌های نسبتاً ساده‌ای هستند و فاقد معماری‌هایی مانند ستون‌های سنگ تراشی هستند.
 • آلاچیق‌ها نسبت به پرگولا‌ها ساختار نسبتاً کوچکی دارند.
 • آلاچیق‌ها غالباً قوس‌هایی خمیده در قسمت بالای خود دارند.
 • آلاچیق‌ها به طور معمول با استفاده از وینیل ساخته می‌شوند تا با استفاده از مصالح و مواد سنتی.

آلاچیق آزاد است، این بدان معنا است که آنها به خانه‌ها متصل نیستند. اگر چه ممکن است با استفاده از  یک حصار وصل شوند که با استفاده از یک دروازه می‌توان در آن تردد کرد.

تفاوت آلاچیق و پرگولا

در مقابل پروگولا ساختار بزرگ‌تری دارد که غالباً در هر اندازه‌ای از ارتفاع‌، عرض و طول طراحی و ساخته می‌شود. بعضاً با توجه به طراحی و معماری بکار رفته در ساخت پرگولا، ممکن است ستون‌های سنگ تراشی شده را به نمایش بگذارند. علاوه بر این سقف آنها بیشتر صاف است.

طراحی فرورفته قسمت بالایی پرگولا دارای قدمتی تاریخی است که به برج‌های بزرگ سنگ تراشی رنسانس ایتالیا باز می‌گردد. اصطلاح پرگولا در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل سازه‌های چوبی است. پرگولا غالباً به خانه‌ها متصل است، به گونه‌ای که یک فضای زندگی را در فضای باز تشکیل می‌دهد که اساساً به عنوان یک فضای اضافه تر علاوه بر اتاق‌های داخلی منزل به حساب می‌آید.

بسیاری از متخصصان و معماران پاسخ‌های بسیاری به تفاوت اصلی میان آلاچیق و پرگولا داشته اند. درنهایت تفاوت اصلی میان این دو را  در این بیان کردند كه آلاچیق یک ساختار آزاد ایستاده است كه از آن برای محافظت از تاك‌ها و گیاهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی كه یك پرگولا یك ساختار خطی بلند است که بیشتر شبیه مسیر یک باغ است.

تفاوت آلاچیق و پرگولا

تفاوت عمارت تابستانه و پرگولا

پرگولا یک ساختمان چوبی در فضای باز است که ممکن است در مجاورت یک اتاق قرار داشته باشد، اما یک عمارت تابستانه همیشه دارای یک سقف بسته هستند که این مسئله در مورد آلاچیق صدق نمی‌کند. بسیاری از عمارت‌های تابستانه به طور معمول و نه همیشه، دارای شرایط زیرند:

 • یک طبقه بلند
 • یک شکل گرد

تفاوت سایبان اتومبیل و پرگولا

سایبان اتومبیل غالباً دارای ساختاری است که بیشتر از اینکه متناسب با نحوه ساخت تعریف شود، با هدف آن تعریف می‌شود. سایبان اتومبیل سازه‌ای است که به جای گزینه‌های گران‌تر مانند گاراژ یا یک پناهگاه برای اتومبیل شخصی در خانه استفاده می شود. در مقابل پرگولا دارای ساختار وسیع تر و کاربردی تری می باش که در اصل برای نگهداری اتومبیل طرحی شده است.

تفاوت سایبان اتومبیل و پرگولا

رشد مناسب گیاهان در پرگولا

داربست، آلاچیق و پرگولا همه به طور سنتی و به گونه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند که می‌تواند برای رشد تاک و انگور استفاده می‌شوند. داربست یک چارچوب قابل حمل است که به منظور پشتیبانی از گیاهانی مانند تاک ها و بالا رفتن برخی از بوته های گل رز استفاده شود. داربست می‌تواند از چوب، فلز یا وینیل ساخته شود. شاخه‌های انگور می‌توانند سایبان یک گلخانه را  تشکیل دهند و در تابستان سایه خود را حفظ می‌کند. در صورتی که به دنبال یک سایبان با استفاده از شاخه های گیاه هستید، می توانید هر یک از تاک های زیر را انتخاب کنید:

 • نای های هلندی
 • گیاه ویرجینیا
 • کیوی هاردی
 • گیاه هیرانتا
 • ویستریا
 • بوگنویل

استفاده از هر یک از این تاک ها می تواند یک سایه کامل برای شم ایجاد کند. در برخی موارد افراد ترجیح می دهند از یک پوشش قایبرگلاس در قسمت بالایی یا سقف آن استفاده کنند تا علاوه بر ظاهری مجلل، آنها را در مقابل باران و خیس شدن محافظت کند. البته ممکن است صاحبان خانه های مرتفع تر به سایبانهای تاشو و قابل جمع شدن علاقه مند بیشتری نشان دهند.

منابع: thespruce

نظر بدهید