فضایی که نیاز به محوطه‌سازی دارد متشکل از المان‌هایی است که باید در مکان خود قرار داده شود. بعضی به این حرفه هنر چیدمان نیز می‌گویند. اما، هنر چیدمان بیشتر در فضاهای داخلی به کار برده می‌شود. مراحل محوطه ‌سازی بسیار زیاد و به شدت سخت و البته حساس است. تیم ما در آرنی لند با خدمات هنری و ساخت و سازهای مربوط به دکوراسیون‌های کاملاً مدرن و بی نقص، آمادۀ ارائۀ خدمات به شما است.

محوطه‌‌سازی، در حیطۀ زیبای هنر

محوطه‌ سازی در واقع همان دکوراسیون است، با این تفاوت که در این نوع دکوراسیون، فضایی که نیاز به محوطه سازی دارد متشکل از المان‌هایی است که باید در مکان خود قرار داده شود. بعضی به این حرفه، هنر چیدمان نیز می‌گویند. اما، هنر چیدمان بیشتر در فضاهای داخلی به کار برده می شود، در حالی که در محوطه سازی، کارشناسان و متخصصین آرنی لند(www.ArniLand.com) از مهارت و هنر خود در چیدمان اجزای یک کل در مکان خود، نمایی زیبا را در یک فضای خارجی به کار می گیرند. سال هاست تیم ما در آرنی لند پروژه های محوطه سازی فراوانی را به انجام رسانیده اند. بنابراین، تجربه همراه با هنر و علم هنر چیدمان، در مجموعۀ آرنی گرد هم آمده اند و بستر فضاسازی در هر مکان و با هر تم و سلیقه ای از سوی هم شهریان عزیز را فراهم کرده است تا با محوطه سازی متفاوت و حرفه ای، و در عین حال مدرن و امروزی، محوطۀ مد نظر شما را طوری تغییر می دهد که به نظر می رسد در مکان دیگری حضور دارید.

 قواعد بین المللی

یکی از نکات مهم در زمینۀ محوطه سازی، تطابق اصول و قواعد اجرا و اصول ایمنی پروژه های محوطه سازی با استانداردهای بین المللی است. به عنوان مثال، وقتی که می خواهید یک استخر در محوطۀ ویلای خود بسازید، تمامی اصول و قواعد ایمنی و استاندارد آن باید لحاظ گردد.

از محوطه سازی که صحبت می شود، برخی از افراد ذهنشان به سمت ویلا یا حیاط منزل و محوطه های مسکونی معطوف می شود. در حالی که فضاسازی خیلی گسترده تر از این مثال هاست. مثلاً محوطه سازی، ایجاد فضای سبز در کنار یک دبستان یا طراحی پیاده رو و نیز سیستم های جمع آوری فاضلاب و جوی های خیابانی و … را شامل می شود. با این که مواردی که ذکر شد نیز محوطه سازی نامیده می شود، ولی از حیطۀ وظایف کاری ما خارج است و طراحان و پیمانکار های پروژه های مربوط به ساخت و ساز، چنین پروژه هایی را طی یک محدودۀ زمانی تعیین شده اجرا می کنند.

محوطه سازی ساختمان

مراحل اجرای محوطه سازی

محوطه سازی هم چون دیگر پروژه های طراحی، مانند نورپردازی، پیاده سازی دیوار سبز و … دارای مراحلی است که به اختصار آن ها توضیح می دهیم.

 1. ابتدا در محل خود پروژه باید با کارفرما ملاقات کرده و در مورد کل پروژه مشاوره می دهیم
 2. سپس هر آن چه که توسط کار فرما خواسته می شود مورد بررسی کارشناسان ما قرار می گیرد
 3. در همان راستای بررسی خواسته های کارفرما، در مورد هماهنگ کردن بودجه و المان هایی که در محوطه سازی دارای تأثیر گذاری هستند، اقدام می شود
 4. سپس طراحی اولیه و بعد از آن طراحی نهایی محوطه سازی مشخص می شود
 5. بعد از طراحی فرآیند اجرا، باید با متخصصین و کارشناسان ما، اجرای محوطه سازی شروع شود:
 6. ابتدا محوطۀ پروژه مسطح می شود و آمادۀ مراحل بعد می شود
 7. سپس باید سیستم های ارتباطی مانند خیابان کشی، طراحی پیاده رو و …بررسی شود
 8. نوبت به اجرای پیاده رو سازی می رسد و پیاده روها اجرا می شوند
 9. شبکه های مربوط به آب و فاضلاب اجرا می شود
 10. اجرای آب رسانی

توجه کنید، ابتدا تعریف کامل محوطه سازی، جدول بندی و اجرای مسیر ها و فضاهای سبز تصور می شود. در صورتی که این طور نیست و تمام این مراحل اجزای ساخت محوطه هستند و مفهوم محوطه سازی نیستند. اجزای محوطه سازی به معنای المان های چشم انداز ساخت محوطه نیست. المان های چشم انداز محوطه سازی هستند که مفهوم محوطه سازی را می سازند. المان های چشم انداز ساخت محوطه شامل درک زمین، مقیاس، نور، رنگ، تعادل، بافت، فرم، وحدت و سادگی می باشد که هر کدام به تفصیل قابل بحث هستند.

خلق فضایی مناسب

خلق یک فضای مناسب توسط محوطه سازی به آسانی حاصل نمی شود. بلکه به اطلاعاتی نیاز داریم که دربارۀ محوطۀ باز است. این اطلاعات در اختیار تیم فنی ما قرار می گیرد. این مرحله، مرحله ای است که نیاز به تخصص و مهارت و تجربه دارد که خوشبختانه آرنی از سال ها پیش به فکر همۀ این مراحل، من جمله پردازش اطلاعات در زمینۀ محوطۀ باز، بوده است. به همین دلیل است که همیشه در ساخت محوطه مدعی بهترین و تخصصی ترین محوطه سازی شناخته شده است.

نورپردازی مکمل محوطه سازی

حال چگونه محوطه سازی، به سوی یک فضای چشم گیر و زیبا حرکت می کند؟ ما با داشتن تیمی قوی، کارآمد، و مجرب بهترین محوطه سازی را به شما وعده خواهد داد. اطلاعات اولیه ای که به دست آمده شامل موارد زیر است:

 • نقشه های توپوگرافی
 • سایت
 • شرایط اقلیمی
 • آزمایش خاک

این اطلاعات اولیه، محاسبه می شوند و به سرعت در اختیار تیم طراحی ما در آرنی قرار می گیرد. تیم طراحی ما شامل طراحان ناظر، معماری و مهندسین عمران می باشد. همان طور که ملاحظه می کنید. تمام اعضای تیم ما به اندازۀ کافی به المان های ساخت محوطه اشراف دارند. تیم طراحی نیز بلافاصله فضای شما

را به زیباترین شکل ممکن، با طراحی کاملاً تخصصی، تبدیل به یک فضای بی نظیر می کند.

نکات پایانی یک محوطه سازی کامل

حال که محوطه ای که به دنبالش بودید را دقیقاً منطبق با آن چه در ذهن داشتید دریافت کردید، بهتر است تأکید کنیم که برخی نکات هستند که در این عملیات منحصربفرد باید مورد بررسی قرار گیرند. بعضی از آن ها می توانند تأثیر مثبت و بعضی ممکن است تأثیرات منفی بر پروژه داشته باشند. بهترین کار، این است که ابتدا یک شناخت از این موارد داشته باشید.

 • تخریب ساختمان های قدیمی فرسوده که در محوطه قرار دارند
 • پاک سازی سطوح محوطه از گیاهان و درخت ها
 • پر کردن چاه ها واقع در محوطه
 • کنترل آب هایی که ممکن است به محوطه وارد شوند یا نفوذ کنند
 • تأمین آب کشاورزی و شهری مربوط به پروژه های ساخت و ساز شهری
 • اجرای ایده های خلاقانۀ نورپردازی که به تنهایی می تواند تم تمام محوطۀ پروژه را زیر و رو کند

حال نوبت اجرای خواسته شماست. چرا که تیم ما در آرنی لند آمادۀ اجرای تمامی مراحل یک پروژۀ محوطه سازی شیک، با هزینه های بسیار مناسب، در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.

محوطه سازی باغ