معماری سبز با طراحی تراس سبز

معماری سبز یکی از ایده‌های جدید است که در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شود. واحدهای آپارتمانی به دلیل محدودیت در استفاده از فضای باز و باغ کسل کننده هستند، از این رو مهندسان و طراحان ساختمان به فکر ترکیب فضای باز با فضاهای مختلف آپارتمانی افتادند. داشتن یک تراس سبز یا تراس گاردن در کنار یک آپارتمان کوچک یا بزرگ می‌تواند بهشت کوچکی را در خانه شما ایجاد کند که توجه همه را به خود جلب می‌کند.

برای اینکه معماری سبز یا معماری پایدار به شهر و آیندگان برسد و یک خانه معمولی به یک ساختمان سبز یا شهرک مرتفع تبدیل شود، کافی است فقط از یک راهکار ساده، در عین حال یک راهکار شگفت‌آور ساده استفاده کنید. این راهکار به شما اجازه می‌دهد تا ساختمان‌هایی با ایده‌های آینده نگرانه با تراس گاردن داشته باشید که از دور از دید چشم همسایگان و دارای ارتفاع سقف دو برابر باشد. با اینکه همه آپارتمان‌ها در یک طبقه قرار دارند، اما تراس سبز ساختمان می‌تواند به اندازه کافی جادار و مرتفع باشد. با توجه به اینکه اندازه تراس گاردن تقریباً بزرگ است، سطح روشنایی طبیعی در آن نیز بالا است. در صورتی که به ارتفاع بیشتری برای رشد گیاهان و روشنایی خانه خود نیاز دارید، می‌توانید با تغییر موقعیت واحد خود در آپارتمان مرتفع، نیاز خود به نور و گیاهان خود به مکان مناسب برای رشد بیشتر به این هدف دست یابید.

معماری سبز با طراحی تراس سبز

مزایای داشتن تراس سبز

ساختمان‌هایی با تراس گاردن در شهرک‌های بلند بالا دارای برخی ویژگی‌های مهم هستند که شامل ساختمان‌های سبز، شهر سبز و اکولوژی آن و ایجاد مزیت‌های واضح برای آسایش روحی و روانی ساکنان آن است. ساخت چنین ساختمان‌هایی بیشتر برای توسعه‌دهندگان تجاری کاربرد دارد. علاوه بر این قیمت آپارتمان‌های دارای باغ و تراس سبز که با بهره گیری معماری سبز یا معماری پایدار و یا ساختمان سازگار با محیط زیست ارائه می‌شود، می‌تواند با قیمت آپارتمان‌های معمولی قابل مقایسه و حتی بیش از آن باشد.

جذابیت منحصر به فرد آپارتمان‌های با تراس گاردن و استقبال مصرف‌کنندگان از این ساختمان‌ها همراه با قیمت‌های مطلوب، تقاضای زیادی را برای توسعه‌دهندگان تضمین می‌کند که نقدینگی حاصل از فروش این واحدهای آپارتمانی قادر است سود مورد نیاز را برای توسعه‌دهندگان فراهم کند. به این ترتیب تنها موانع معماری سبز و ساختمان سبز، محافظه کاری و برخی از اقدامات کلیشه‌ای افراد است.

مزایای داشتن تراس سبز

مزایای داشتن تراس گاردن

باغ‌های تراس سبز یا تراس گاردن از تنوع زیستی بهره می‌برند، به برداشت آب باران کمک می‌کنند و اثرات گرمای زمین را کاهش می‌دهند.

در سه دهه گذشته، تراس گاردن به یک مؤلفه مهم برای توسعه پایدار شهری تبدیل شده است. مزایای چشمگیر اقتصادی و اکولوژیکی آنها همراه با افزایش آگاهی‌های زیست محیطی، باعث محبوبیت آنها نزد مردم شده است. در حال حاضر تراس گاردن و باغ‌های پشت بام (روف گاردن) در اکثر شهرهای بزرگ دیده می‌شوند که در آن ساکنان از فضای سبز طبیعی در کنار زندگی شهری بهره می‌برند.

مفهوم تراس گاردن در دنیا

مفهوم ساختمان‌ها و تراس گاردن با توجه به سبز بودن، در شهرهای بزرگ دنیا و ایران تهران و تبریز پذیرفته شده‌اند. به طور معمول تراس گاردن و روف گاردن‌ها باید در ساختمان‌ها پیاده سازی شوند. سایر کشورها در این زمینه اقداماتی انجام مبنی بر تهیه کد ساختمان سبز داده‌اند که اجرای کارهایی مانند برداشت آب باران، داشتن پوشش گیاهی و غیره را الزامی می‌کند. تراس سبز و روف گاردن راهکاری است که می‌تواند به محیط زیست خدمت بزرگی را ارائه دهد. با افزایش توجه به بهره‌وری انرژی، روند ساخت ساختمان‌هایی با تراس گاردن رو به افزایش است. تمرکز روی راندمان انرژی نیز بر صنعت بام و تراس گاردن نیز تأثیر گذاشته است. از سویی دیگر روف گاردن‌ها نقش مهمی در ساخت یک ساختمان سبز دارد، با توجه به اینکه در عصر افزایش بهره‌وری از انرژی، شرکت‌های ساختمانی از تکنولوژی‌های پیشرفته و پایدار استفاده می‌کنند.

مزایای داشتن تراس گاردن

تاثیر تراس گاردن بر ظاهر ساختمان

تراس گاردن یا روف گاردن به زیبایی شناسی یک ساختمان می‌افزاید و در عین حال می‌تواند دارای یک سیستم با کارآیی بالا برای برداشت آب باران همراه باشد که در پی آن سفره آب زیرزمینی را دوباره شارژ خواهد کرد. تراس سبز از تنوع زیستی، مدیریت آب، طوفان و کاهش اثر جزیره گرما بهره می‌برد.

اکنون مردم به دلیل افزایش رقابت و افزایش بودجه سازندگان، خواستار باغ تراس در آپارتمان‌های خود هستند. تراس‌های فوق‌العاده با فضاهای نیمه باز بزرگ که می‌توانند به عنوان محل استراحت، فضای سبز خصوصی یا فضای مهمانی استفاده شوند، جدیدترین سبک زندگی فانتزی هستند. داشتن یک تراس با موارد اضافی مانند خزنده‌های آویزان، باغ آبیاری قطره‌ای یا حتی فقط یک سقف شیب‌دار با گیاهان حلق آویز بسیار مطلوب مس توان تراس سبز را برای شما مهیا کند.

تاثیر تراس گاردن بر ظاهر ساختمان

امروزه مشتریان از محیط خود آگاه هستند که به راحتی در یک آپارتمان لوکس می‌توانند تراس سبز را مهیا کنند تا بتوانند میهمانان را سرگرم کنند، نفس بکشند و ورزش کنند. تراس سبز به خصوص در آپارتمان‌های بزرگ تبدیل به یک ویژگی معمولی شده است. در کنار روف گاردن، طول عمر تراس گاردن کمتر از 3 تا 5 دهه نیست و گاهی اوقات، حتی به بیش از این نیز می‌رسد. به خصوص در کشورهای گرم‌تر مانند هند، یک روف گاردن یا تراس گاردن که به خوبی آبیاری می‌شود، می‌تواند صرفه‌جویی بیشتری در مصرف انرژی در مقایسه با سقف خنک یا حتی یک سقف عایق بندی را به همراه داشته باشد.

نگهداری از تراس سبز

یک سیستم تراس گاردن و روف گاردن معمولی شامل دو اینچ خاک شنی است که در قسمت بلوکی فرورفتگی قرار می گیرد و با یک اضافه کردن یکنواخت چمن پوشانده می‌شود. با این وجود هیچ تراس سبزی عاری از تعمیر و نگهداری نیست و نیاز به آبیاری منظم و رسیدگی‌های دوره‌ای، دفع علف های هرز، کوددهی، چک موریانه و غیره دارند.
آبیاری منظم در حقیقت به خنک سازی عمومی محیط اطراف و ساختمان می‌افزاید. از این رو شناسایی یک منبع آب پایدار مانند فاضلاب تصفیه شده یا آب باران برداشت شده از اهمیت بسیاری برخوردار است تا سقف و تراس گاردن بدون آسیب به ساختمان مرطوب شود. در کل سقف‌ها و تراس‌های سبز یک سرمایه گذاری مناسب برای آیندگان است و اگرچه اکنون آنها بسیار گران هستند، اما به احتمال زیاد عملی و رایج خواهند شد.

قیمت ساخت تراس سبز

هزینه ساخت اجرای تراس گاردن بسته به نوع پروژه، طبقه پروژه، محل پروژه و همچنین نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان‌ها و تجهیزات, نوع کف دارد و در کل المان‌ها و کیفیت آنها متغیر است. تیم آرنی ‌لند باتوجه به سلیقه و بودجه شما و با مشاوره رایگان از ابتدای کار شما را در در ساخت و اجرای روف گاردن همراهی می‌کند. شما می‌توانید نمونه‌های پروژه‌های تراس گاردن اجرا شده توسط آرنی ‌لند را در همین وب‌سایت مشاهده فرمایید.

شرکت معماری سبز و پایدار آرنی ‌لند با همفکری و همکاری تیمی مجرب در حوزه‌های تحقیق و توسعه، طراحی سه بعدی، بهترین متریال ساخت فضاسازی با تراس سبز و روف گاردن، به عنوان با کیفیت‌ترین مجری تراس گاردن آن را برای شما انجام می‌دهد. ضمناً در برخی حوزه‌ها به عنوان مسئولیت اجتماعی در نظر دارد تا برای مدارس و بیمارستان‌ها تنها با دریافت هزینه مواد اولیه و بدون اجرت اجرا فعالیت‌های خود را انجام دهد تا ضمن کمک به حفظ سلامت جامعه جوان و پیر نقشی هر چند کوچک در بهبود حال انسان‌ها و حرکت به سمت سبک زندگی سالم در حوزه معماری بتواند نظر مخاطب خاص خود را جلب نماید.

نظر بدهید