دیوار جداکننده گابیونی چیست؟

کلمه gabion از یک کلمه قدیمی ایتالیایی gabbione آمده است که به معنای قفس بزرگ است. حدود 7000 سال پیش، سازه‌های اولیه گابیونی از ساحل رودخانه نیل محافظت می‌کردند. در قرون وسطی، گابیون‌ها به عنوان قلعه‌های نظامی استفاده می‌شدند. در تاريخ اوليه مهندسان عمران به طور گسترده‌ای از گابيون‌ها برای فضاسازی در بانک‌ها، سواحل، بزرگراه‌ها و كنترل فرسايش شيب‌ها استفاده می‌كردند. دیوار جداکننده گابیونی زمینه گسترده‌ای از کاربردهای محیطی را در معماری و دکوراسیون معاصر فراهم می‌کند. امروزه می‌توان از آنها برای نما‌سازی و ایجاد بخش‌های متعدد در  باغ‌ها یا طرح‌های شهری استفاده کرد. بسیاری از پروژه‌های عمرانی هستند که سیستم ساختاری آنها را با استفاده از دیوار جداکننده گابیونی با سنگ طبیعی طراحی می‌کنند. در واقع دیوار جداکننده گابیونی باکس‌هایی پر از سنگ، آجر یا بقایای بتنی هستند که غالباً از مش فولادی یا سیم گالوانیزه ساخته می‌شوند. دیوار جداکننده گابیونی در ابتدا برای اهداف نظامی و ساختاری مورد استفاده قرار گرفتند، اما پس از آن به دلیل حس  زیبایی شناسی که می‌آفرینند و عملکردی که دارند، برای انواع پروژه‌های محوطه‌سازی و فضای سبز مورد استفاده قرار گرفتند.

دیوار گابیونی آرنی لند

مزایای استفاده از دیوار جداکننده گابیونی چیست؟

  • زیبایی شناسی: گابیون‌ها طبیعی هستند و قدمتی معاصر دارند. شما می‌توانید با استفاده از دیوار جداکننده گابیونی از سنگ‌های طبیعی برای ساخت چشم انداز استفاده کنید.
  • حفاظت از محیط زیست: در آنها معمولاً از مواد طبیعی و محلی برای پر کردن سازه‌ها استفاده می‌شود.
  • پایداری: دیوار جداکننده گابیونی باعث خنک شدن منفعل محیط می‌شوند، زیرا اجازه می‌دهند هوا از طریق سنگ‌ها حرکت کند و تهویه را تشدید می‌کنند.
  • نصب آسان: آنها به پیاده‌سازی خاصی احتیاج ندارند و می‌توانند در هر اندازه برای نیازهای خاص پروژه ساخته شوند.
  • ماندگاری بالا: قدرت و اثربخشی دیوار جداکننده گابیونی با گذشت زمان افزایش پیدا می کند.

چرا از سنگ‌های طبیعی برای پر کردن دیوار جداکننده گابیونی استفاده می‌کنند؟

سنگ طبیعی به دلیل دوام، مقاومت و پایداری بالا، پرکاربردترین ماده برای پر کردن دیوار جداکننده گابیونی است. برخی از سنگ‌های سخت مانند بازالت، گرانیت، تخته سنگ یا گنیس معمولی به دلیل داشتن تراکم کافی برای حمایت از سازه مناسب هستند. خصوصیات اصلی سنگ‌های مورد استفاده در دیوار جداکننده گابیونی مقاومت در برابر یخبندان است، درست در مناطقی که دارای شرایط جوی یخبندان شدید هستند، سنگ طبیعی می‌تواند در برابر یخ و شوک حرارتی مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

چرا از سنگ‌های طبیعی برای پر کردن دیوار جداکننده گابیونی استفاده می‌کنند؟

پروژه‌های استفاده از دیوار جداکننده گابیونی پر شده با سنگ طبیعی

در معماری معاصر از دیوار گابیونی ساخته شده از روکش فلزی استفاده می‌کردند. در چنین پروژه‌هایی از گیاهان برای نمایان کردن سنگ طبیعی در دیوارهای گابیونی استفاده می‌کردند. ساختار بیرونی آنها به ساخت یک چشم انداز زیبا و در هم آمیخته با طبیعت کمک می‌کند، در عین حال بخش زیادی از گرمای دریافت شده توسط ساختمان را در تابستان از بین می‌برد.

امروزه برای طراحی دکوراسیون باغ و برای بسیاری از مصارف فضای باز وسیع، گابیون‌ها به اشکال مختلفی مورد استفاده قرار گرفتند. علاوه بر استفاده از آنها به عنوان دیوار جداکننده گابیونی‌، از آنها به عنوان نیمکت، باربیکیو در فضای باز، پایه‌های حصار یا حتی ستون‌ها نیز استفاده می‌شود. استفاده از آنها در کنار یکدیگر می‌تواند فضایی کاملاً طبیعی و زیبا و ساخته از سنگ‌های طبیعی ایجاد کند. استفاده از دیوار جداکننده گابیونی در کنار دیگر سازه‌ها و پر شده با سنگ طبیعی می‌تواند فضاهای مختلفی را در باغ ایجاد می‌کند. گابيون‌های سنگی طبيعی می‌توانند در ساخت طرح مبلمان شهری از قبيل ميز، ستون يا ديوارهای نگهدارنده استفاده شوند. آنها را برای ایجاد ظاهری منحصر به فرد و زیبا برای طراحی شهری و بیشتر زمین‌های خارجی و سایر فضاهای باز ارائه می‌دهند.

گابیون آرنی لند

هدف استفاده از دیوار جداکننده گابیونی

 دیوار جداکننده گابیونی عمدتاً به منظور تثبیت خاک در پشت دیوار اجرا می‌شوند، همچنین می‌توان آن را به عنوان دیوار پوش در پروژه‌ها اجرا کرد. دیوار جداکننده از سبدهای گابیونی که بسته به ارتفاع دیوار مورد نیاز در یک یا چند ردیف انباشته شده‌اند، ساخته می‌شود. این سبدها شکل قفس دارند و از هر طرف بسته هستند. علاوه بر این آنها از توری شش ضلعی گالوانیزه و سنگ بریک که در سبد‌ها قرار می‌گیرند، ساخته شده‌اند. سازه‌های گابیونی با انباشت سبدهای سنگی می‌توانند در یک پروژه ساختمانی عمرانی استفاده شوند و یک راهکار جایگزین برای سازه‌های بتنی در مناطق تثبیت خاک باشند.

 هدف استفاده از دیوار گابیونی

کاربردهای دیوار جداکننده گابیونی

دیوار گابیونی کاربردهای متعددی دارد که بیشتر در مهندسی راه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال ساخت جاده‌ها، خاکریزها، دیوارهای نگهدارنده، محافظت از شیب، موانع آب و غیره از این جمله کاربردهای آن هستند. دیگر کاربردهای این سازه به ترتیب زیر است:

  • ایجاد سدی که مانع از فرسایش خاک در سواحل و تثبیت خاکریزی می‌شود.
  • کاهش سرعت آب برای جلوگیری از فرسایش خاک
  • عایق صوتی و محافظت از سر و صدا
  • سازه‌هایی مشابه حصار برای زیباسازی ظاهر باغ

مزایا و معایب دیوار گابیونی در باغ

طراحی دیوار جداکننده گابیونی در باغ می‌تواند یک منظره را برای حفظ حریم خصوصی تقویت کرده و مانع بزرگی در برابر سر و صدا و باد باشد. این ایده یک راهکار ارزان است که یک طراح می‌تواند برای طراحی باغ از آنها به شکل‌های مختلف برای پیاده‌سازی آنها در باغ استفاده کند. با استفاده از آنها نه تنها شکاف بین سنگ‌ها باعث زهکشی می‌شود، بلکه آنها را می‌توان با پوشش گیاهی و گل و گیاه که دیوار را تقویت می‌کند، پر کرد.

مواد مناسب برای پر کردن دیوار گابیونی

سنگ‌ها و ریگ‌ها متداول‌ترین مورد برای پر کردن سبد‌های دیوار جداکننده گابیونی هستند. می‌توانید انواع مختلفی از سنگ و ریگ را به صورت جداگانه استفاده کنید یا آنها را ترکیب کنید و در نهایت نمایی زیبا در این سبدها ایجاد کنید. پیشنهاد می‌شود سنگ‌هایی را انتخاب کنید که ضد یخ و در برابر رطوبت مقاوم باشند. این کار استحکام و قابلیت اطمینان دیوار را تضمین می‌کند.

نظر بدهید