برای ساخت روف گاردن اولین چیزی که باید دقت شود محدودیت وزن است. در واقع مهمترین عاملی که سبب می شود انتخاب مصالح و همینطور نحوه اجرای روف گاردن سخت به نظر برسد محدودیت وزن است. دقت کنید که روف گاردن قرار است بر روی بام شما سوار شود و می بایست موارد مربوط به وزن به طور دقیق مشخص شود. عوامل زیادی در تعیین تقسیم وزن در بام باغ اهمیت دارد.

اهمیت تقسیم وزن در بام باغ

تقسیم وزن در بام باغ یعنی بام پس از مدتی دچار نشتی نشود و مهمترین هدف از تقسیم وزن در بام باغ نیز یک دست بودن فضای حاصل است. موضوع از این قرار است که در فصل زمستان وقتی برف می بارد وزنی به بام اضافه می شود که اغلب به صورت یک دست به همه می نشیند این در حالی است که مصالح به کار رفته در طراحی روف گاردن به صورتی است که گاه بخشی وزن سنگین تر داشته و بخش دیگر دارای وزن سبک تر است.

اجزای مختلف روف گاردن ها هر یک بر اساس مکانی که در آن قرار می گیرد وزن گرفته و گاه توازن وزن بهم می خورد. فرض کنید در بخشی از روف گاردن از سنگ ریزه استفاده شده است به این ترتیب سبب می شود که بخشی از روف گاردن وزن بیشتری به نسبت بخش دیگری داشته باشد و تقسیم وزن در بام باغ سبب می شود که یک سطح همگون ایجاد شود. برخی از افراد دوست دارند که از فواره و چشمه های آبشاری استفاده کنند تا حس آرامش مشخص ایجاد شود مشخص است که در این زمینه بسیار مهم است که سطح همگون و درستی فراهم شود.

طراحی روف گاردن بر روی سقف با وزن اضافی همراه است به طوری که سبب می شود بر روی وزن ساختمان تحت تاثیر قرار بگیرد مشخص است که این موضوع از هر نظر نیاز به بررسی دارد.

طراحی روف گاردن بر روی سقف

قوانین تقسیم وزن در بام باغ

اولین قانون برای تقسیم وزن در بام باغ جداسازی مواد سنگین با وزن زیاد است. در صورتی که قرار است از المان های سنگین برای طراحی روف گاردن استفاده شود نیاز است که هر یک از موارد بر حسب وزن مشخص و بررسی شوند. از سوی دیگر نیاز است که المان های سبک و تعداد آنها نیز مشخص شود. المان های سبک و سنگین نباید در یک بخش تمرکز داشته باشند و باید در همه بخش ها تقسیم شوند. موضوع دیگر اینکه نیاز است هر یک از موارد سنگین می بایست در نقاط محکم سقف قرار بگیرد.

سپس می بایست میزان نشست ساختمان بررسی شود نشست ساختمان به موارد مختلفی بستگی دارد از سوی دیگر نوع بام در طراحی و تقسیم وزن در بام باغ بسیار مهم است. از یاد نبرید که تقسیم وزن و المان های مخصوص وزن بسیار حائز اهمیت است.

قوانین تقسیم وزن در بام باغ وابسته به نوع گیاهان نیز بررسی می شود. برخی از گیاهان پس از رشد دچار بار سنگینی می شوند و این موضوع سبب وزن سنگین شده و مشکل ساز می شود مشخص است که نوع بار به کار رفته برای گیاهان از اهمیت زیادی برخوردار است. یک موضوع مهم دیگر این است که در بررسی قوانین تقسیم وزن در بام باغ بهتر است سطحی که قرار است نصب مجسمه صورت بگیرد بررسی شود. تمرکز در این راستا بسیار پر اهمیت است.

تقسیم وزن در بام باغ

فاکتورهای کلیدی طراحی تقسیم وزن در بام باغ

در ارزیابی های صورت گرفته در خصوص فاکتورهای طراحی تقسیم وزن در بام باغ یک موضوع اغلب از دید پنهان می شود. موضوع از این قرار است که می بایست اثرات گرمایی نیز می بایست بررسی شود. گاه اثرات گرمایی بر روی بام به صورتی است که وزن کاذب ایجاد می کند این موضوع برای مناطقی که دمای شهری بالایی دارند مورد بررسی قرار می گیرد.

همینطور آلودگی هوا در کلان شهرها نیز باعث نشست بام می شود به طوری که از طول عمر مفید روف گاردن می کاهد. تقسیم وزن در بام باغ سبب می شود که بخش هایی که در شرف آسیب هستند کمتر دچار مشکل شوند.

انتقال حرارت از طریق ذخیره انرژی ساختمان نیز سبب می شود که بخشی ا بام دچار نشست شود. مشخص است که رعایت همه موارد یاد شده سبب می شود که صرفه جویی اقتصادی نیز صورت بگیرد.

وزن وارده بر ساختمان که ناشی از وزن گیاهان، آلاچیق، مجسمه ها و فلاورباکس ها است می تواند یکی از موارد مهم تقسیم وزن در بام باغ محسوب شود به طوری که در یک وزن ثابت با بارش بارندگی سبب می شود که آب در خاک جذب و ذخیره شود و به این صورت بام دچار سنگینی شود. روف گاردن ها یک فشار سنگین بر روی هزینه تامین آب ساختمان می گذارند و بهتر است که از شیر آب در پشت بام استفاده شود به طوری که میزان وزن آب از حد مجاز بیشتر نباشد این موضوع بسیار مهم است و می بایست به صورت دقیق بررسی شود.

برای تقسیم وزن در بام باغ جنس خاک و موقعیت ایزولاسیون بررسی شود از سوی دیگر نیاز است که نوع عایق به کار رفته نیز بررسی شود. البته که ایمنی روف گاردن اهمیت زیادی دارد. روف گاردن ها باید به صورتی طراحی شوند که سطحی از آن دارای موقعیت دو بخشی باشد تا بتواند توازن خوبی در فضای ذخیره وزن ایجاد نماید. در تقسیم وزن در بام باغ شرایط متمرکز و نیمه متمرکز باید بررس شود و حجم و ارتفاع وزن نیز می بایست بررسی شود. اینطور که مشخص اس حجم ریشه و عمق بستر کاشت نیز می بایست واقعی به نظر برسد. در بهترین شرایط روف گاردن ها می توانند موقعیت تقسیم بندی بهتری داشته باشند. البته که سطح ایمنی این فضا وابسته به نوع عایق است. در صورتی که تقسیم وزن در بام باغ به درستی صورت نگیرد عملیات عایق سازی بی فایده است و قطعاً با نشست همراه است مشخص است که طراحی سازه و وزن مشخص در این زمینه می تواند قابل ارزیابی باشد و در هر صورت وضعیت پوشش سطحی در این زمینه می تواند بررسی شود.

نگهداری روف گاردن به همه عوامل بالا بستگی دارد و در صورتی که رعایت لازم صورت نگیرد قطعاً مشکلات زیادی صورت می گیرد و بهتر است دقت بالا در این زمینه صورت بگیرد.

جدیدترین سبک اجرای روف گاردن کوچک در پشت بام

نظم در اجرای روف گاردن کوچک حرف اول را می زند. بهتر است هر المان در جای مخصوص خود قرار بگیرد و سبک مینیمال سازی به طور دقیق رعایت شود. از سوی دیگر اجرای روف گاردن در بهترین شرایط باید با فضای باز همراه باشد به طوری که سطح تردد رعایت شود.

اجرای روف گاردن کوچک مانند اجرای آن در یک فضای بزرگ دارای قوانین مخصوص به خود است و نیاز است که نکات کلیدی مشخصی در آن رعایت شود در هر صورت بسیار مهم است که از یک فضای بی روح و خشک خلاص شویم و جایگزین بی نظیری برای آن داشته باشیم.

قوانین رنگ در اجرای روف گاردن کوچک

یکی از از اولین ترفندهایی که برای اجرای روف گاردن کوچک در پشت بام می توان از آن استفاده کرد استفاده از رنگ های مناسب است به طوری که خطای دید ایجاد نماید و فضا را بزرگتر نشان دهد به این ترتیب برای بزرگنمایی اجرای روف گاردن کوچک می بایست از بهترین رنگ ها استفاده کرد به طوری که رنگ های روشن و ملایم در این راستا اهمیت بهتری دارد. از سوی دیگر بهتر است که دیوارها با چوب پلاست پوشیده شود و رنگ های روشن استفاده شود به طوری که در مورد آلاچیق چوب پلاست نیز از قوانین مخصوصی استفاده شود. بهتر است که برای فلاور باکس ها نیز ز رنگ های شاد مانند یاسی و آبی روشن و سفید استفاده شود به طوری که در همه اجزای روف گاردن یک هارمونی رنگ خوب ایجاد شود این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. 

اجرای روف گاردن کوچک

قوانین دیوارپوش در اجرای روف گاردن کوچک

دقت شود که برای اجرای روف گاردن کوچک در پشت بام نباید از دیوارهایی که در فضای بزرگ استفاده شده است، کمک گرفته شود. قوانین مهم برای فضاهای کوچک باید به طور دقیق مشخص شود به طوری که می بایست از فضای کف زمین به طور دقیق استفاده شود و از دیوارها و سقف نیز استفاده شود. در این راستا بهتر است به جای گلدان های بزرگ که بر روی زمین قرار می گیرد از فلاورباکس هایی زیبایی استفاده شود که به صورت دیواری طراحی شده اند و این روند سبب می شود که فضای روی زمین خالی بماند و در نهایت فضا بزرگتر نشان داده شود. 

اهمیت نظم در اجرای روف گاردن کوچک بسیار مهم است. در صورتی که قصد دارید روف گاردن شما بزرگتر به نظر برسد بهتر است از شلوغ کردن آن خودداری کنید به طوری که وسایل زیاد از جمله آبنما و گلدان و صندلی فضا را اشغال کرده و مشکلاتی از قبیل بی نظمی بصری ایجاد می کند. بزرگترین فضاها در این راستا کوچک نشان داده می شود و فضا به صورت خود به خود کوچک نشان می دهد. بهتر است که اجرای روف گاردن کوچک در پشت بام منظم باشد و محیط آرامش بخش باشد و شرایط دلنشین تری ایجاد شود. 

بهترین روش ایجاد تعادل بین ابعاد محیط و حجم اشیا است. پر کردن محیط روف گاردن ها بر اساس اشکال هندسی منظم بسیار جذاب است و می تواند سیاست های مخصوصی ارزیابی می شود. 

اجرای روف گاردن کوچک

سبک مینیمال اجرای روف گاردن کوچک

در صورتی که قصد دارید آلاچیق برای اجرای روف گاردن کوچک در پشت بام خود داشته باشید می بایست از سبک مینیمالیسم استفاده شود. در این راستا نیاز است که وسایل کوچک و کاربردی به صورتی استفاده شود که تزئینات زیادی را در بر نگیرد در هر صورت این موضوع به سادگی ختم می شود و سادگی می بایست وضعیت خوبی داشته باشد. استفاده از نیمکت هایی که رنگ ملایمی دارند می تواند انتخاب بهتری باشد مشخص است که روف گاردن های پر نقش و نگار در این راستا اهمیت کمتری دارد و نمی تواند از فضا به درستی استفاده نماید. 

قوانین انعکاس در اجرای روف گاردن کوچک بر روی پشت بام بسیار نتیجه بخش است به طوری که می بایست از متریال مربوط به انعکاس اشیا استفاده شود و آینه های کوچک و بزرگ به کار گرفته شود و شیشه های آنتی رفلکس نیز استفاده شود به طوری که آینه های قدی نیز در نظر گرفته شود. از سوی دیگر استفاده از اینه سبب می شود که فضا دو برابر شود و مشخص است که موقعیت استفاده از آینه ها باید در معرض تغییرات آب و هوا صورت بگیرد. 

نورپردازی در اجرای روف گاردن کوچک

روند نورپردازی برای اجرای روف گاردن کوچک اهمیت زیادی دارد به طوری که سبب می شود محیط دنج و کوچک فراهم شود و به طور کلی یک فضای کوچک به یک محیط بزرگ تبدیل شود. معجزه نورپردازی بسیار پر اهمیت است و مشخص است که شرایط بودجه ای برای نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است. تخصص حرفه ای برای ایجاد محیط دلباز در نظر گرفته می شود. تخصص نورپردازی سبب می شود که بهترین نقاط پشت بام مشخص شود و در نهایت چراغ ها در موقعیت مناسبی جایگذاری می شود. نور می بایست در زاویه پردازی مشخصی استفاده شود و این موضوع به عمق و شرایط محیطی پشت بام ها نیز بستگی دارد. رضایت مشتری در این زمینه اهمیت زیادی دارد. استفاده از لامپ های ریسه ای و خورشیدی در این زمینه اهمیت زیادی دارد به طوری که می تواند در بین سنگ ها عبور نماید و در نهایت مشخص است که اجرای روف گاردن کوچک می بایست اصول مشخصی داشته باشد ایده های مناسب در این زمینه می بایست واقعی و قابل درک باشد. 

آخرین مرحله دکوراسیون بام سبز می بایست یک پروسه حساس را دنبال کند به طوری که به میزان مشخصی از ظرفیت سقف سنجش صورت بگیرد و در نهایت متریال های مناسبی برای آلاچیق نیز در نظر گرفته می شود و مشخص است که انرژی و هزینه زیادی در این راستا در نظر گرفته می شود و می بایست توسط مهندسان خبره صورتبگیرد. 

یک نکته مهم برای اجرای روف گاردن کوچک این است که از درختچه های کوچک و باریک استفاده شود به طوری که هر بخش از بخش دیگر جداگانه باشد مشخص است که رشد اجرای روف گاردن می بایست دسته بندی مخصوصی داشته باشد گیاهان در ابعاد کوچک می تواند انتخاب خوبی محسوب شود و سطح دقیق هر بخش از بخش دیگر مجزا باشد و فضای تنفس به خوبی وجود داشته باشد. گیاهان بزرگ در روف گاردن های کوچک می بایست به حداقل برسد این موضوع در طول سالیان دراز جواب داده است و باید رضایت افراد زیادی همراه است. مشخص است که رویکرد رشد برای اجرای روف گاردن کوچک بررسی های دقیق تری دارد و می تواند ابعاد کوچکتری را در نظر بگیرد. مشخص است که درختچه ها می بایست در بهترین شرایط مورد استفاده قرار بگیرد و در نهایت می بایست شرایط مخصوصی در بررسی های لازم ارزیابی شده باشد و سیاست های لازم در این بستر بررسی شده است. 

مقایسه روش های زیرسازی روف گاردن

برای اجرای زیرسازی روف گاردن به صورت استاندارد باید بستر خاک به درستی انتخاب شود مشخص است که متریال های به کار رفته در این زمینه اهمیت زیادی دارد و تخصص و موقعیت اجرای روف گاردن مهم است. از سوی دیگر قطعات و تجهیزات توسط افراد متخصص در نظر گرفته می شود و در هر اندازه ای موقعیت زیرسازی صورت می گیرد.

زیرسازی روف گاردن و اجرای عایق از موارد مهم در افزایش طول عمر فضای سبز شما است به طوری که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. شما در انتخاب روش های زیرسازی روف گاردن و اجرای آن باید دقت زیادی داشته باشید. استفاده از پروفیل های چوب پلاستیک از متریال های خوب در زیرسازی روف گاردن محسوب می شود. همینطور عایق کاری مناسب محل مورد نظر نیز بسیار مهم است و باید به دقت بررسی شود.

لایه ضد آب مربوط به زیرسازی روف گاردن

اولین لایه برای زیرسازی روف گاردن مربوط به لایه ضد آب است. این لایه از اصلی ترین بخش های روف گاردن محسوب می شود. به طور کلی این لایه در پایین ترین سطح پس از سقف قرار می گیرد و برای طراحی آن نیاز است که دو اصل رعایت شود. اصل اول مربوط به وزن اضافه خاک است که باید با ساختار ساختمان هماهنگی های لازم را داشته باشد و مورد دوم یکپارچگی بین ساختار ساختمان و لایه ضد آب است. مشخص است که هزینه تعمیر لایه ضد آب بسیار بالا بوده و باید از بهترین متریال استفاده شود. وقتی در پروسه زیرسازی روف گاردن لایه ضد آب در دو بخش مجزا نصب شود سبب دوام بیشتر شده و همینطور انعطاف پذیری آن نیز بیشتر می شود و از سوی دیگر قطعات زیادی روی این لایه نصب می شود. مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی و حشرات نیز زیاد می شود. همینطور در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی دارد. لایه محافظتی که در بالای لایه ضد آب قرار می گیرد از لایه ضد آب محافظت می کند.

زیرسازی روف گاردن

زیرسازی روف گاردن از نقطه نظر عایق بندی سقف

عایق بندی سقف یکی از روش های زیرسازی روف گاردن محسوب می شود. در این روش هزینه روف گاردن کاهش می یاد و به طور کلی نیازی به سیستم های خنک سازی قوی و یا سیستم های گرمایشی نخواهد بود. این روش سبب می شود که در فصل زمستان از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری می شود. در فصل تابستان نیز سبب می شود که از ورود گرما به روف گاردن جلوگیری شود. همینطور لایه عایق بندی باید با دقت زیادی بر روی سقف قرار بگیرد. این لایه در زیر سازی جای مخصوص دارد و نیروهای متخصص طراحی و اجرا باید آن را به درستی در جای خود قرار دهند.

زیرسازی روف گاردن

زیرسازی روف گاردن به صورت تکمیلی

در هر صورت نیاز است که برخی از قطعات به طور دقیق مونتاژ شوند تا ساختار کلی روف گاردن ها معلوم شود. لایه زهکشی باید در مکان دقیق خود قرار بگیرد از سوی دیگر می بایست دقت نصب آنقدر بالا باشد که این لایه بتواند آب ساختمان را جمع کند و آبی که اضافی است از سیستم حذف شود.

همینطور پارچه فیلتر وجود دارد به طوری که آب به وسیله سیستم تخلیه آب تخلیه شود و در نهایت روش زیرسازی به خوبی اجرا شود و هدف اصلی این است که از تخریب گیاهان جلوگیری شود.

برای اجرای زیرسازی روف گاردن به صورت استاندارد باید بستر خاک به درستی انتخاب شود مشخص است که متریال های به کار رفته در این زمینه اهمیت زیادی دارد و تخصص و موقعیت اجرای روف گاردن مهم است. از سوی دیگر قطعات و تجهیزات توسط افراد متخصص در نظر گرفته می شود و در هر اندازه ای موقعیت زیرسازی صورت می گیرد.

زیرسازی روف گاردن مربوط به مرحله ساخت روف گاردن است و در واقع مرحله پایه محسوب می شود که در گروه عمرانی قرار می گیرد و به لایه های ایزولاسیون و زهکشی و … بسیار مربوط است و می تواند سطح مشخصی از اجرا را شامل شود. از سوی دیگر این مرحله می تواند بر اساس فضای سبز ایجاد شده خود به چندین بخش تنظیم شود. محیط کشت و … مربوط به مرحله دوم ساخت روف گاردن است.

نکات مربوط به زیرسازی روف گاردن

پس از اینکه محاسبات سازه ای بر روی ساختمان اجرا شد نوبت به نحوه شبکه بندی آهنی است که به صورت مربعی در نظر گرفته می شود و اغلب در سبک های خاصی بررسی می شود. در این زمینه زیرسازی کروم بندی و ایزولاسیون ارزیابی می شود. اجرای شیب به سمت چاه خروج آب خود یکی از بخش های مهم است به طوری که شیب بندی با استانداردهای روز طراحی همراه باشد. ایزوگام و ورق های عایق بندی نیز مهم هستند .

تعیین و تنظیم زیرسازی به نوبه خود نمی تواند گزینه کافی باشد و نیاز به محاسباتی است تا شبکه های تاسیسات برقی و مکانیکی نیز اجرا شوند. مسیر خروج آب توسط این شبکه ها مشخص می شود. اجرای شبکه های اهن به صورت مربعی و رعایت ارتفاع آنها می تواند به صورتی باشد که سطح مشخصی از بنا را در نظر بگیرد.

زیرسازی در صورتی که نیاز به عمق زیاد برای پوشش گیاهی است از موارد پر اهمیت است. ورق های گالوانیزه در این زمینه برای خم کاری استفاده می شوند. فضا برای تنفس لایه های زیری بسیار مهم است و البته که عمق دقیقی دارد.

در اجرای قوانین زیرسازی روف گاردن می بایست شرایط را به صورتی دنبال کرد که بتواند قابلیت نصب و اجرای خوبی داشته باشد. شبکه های آهنی که برای روف گاردن ها در نظر گرفته می شود اغلب با چمن های مصنوعی ترکیب می شوند و مدت زمان اجرای این بخش بر اساس محیط روف گاردن مشخص می شود.

در مناطقی که بارندگی زیاد است باید شیب بندی اولیه و ثانویه به درستی صورت بگیرد شیب مناسب به زاویه کفشور انتخاب شود و در نهایت موقعیت دقیق کف شور لحاظ شود. از یاد نبرید که شیب بندی های روف گاردن می بایست به صورتی باشد که بر روی سطوح زیرین ورود نداشته باشد این موضوع گاه یک سری دردسر نیز ایجاد می کند که بهتر است به صورت دقیق توسط مهندس بررسی شود.

همینطور اگر نیاز به ژئوبام است باید هدایت مازاد آب صورت بگیرد و در نهایت پنل های زهکشی مخصوص استفاده شود که کمک می کند میزان رطوبت لازم برای لایه ژئو تکستایل بررسی شود. میزان آب اضافه از طریق شیب یک درصد بر روی سطح پشت بام خارج می شود و الباقی آب به صورت دقیق اجرا می شود.

نظر بدهید