سبک های مختلف بازسازی ساختمان و ابنیه

در مرمت معماری سه بخش مهم با عنوان نوسازی، بهسازی و بازسازی وجود دارد. نوسازی ساختمان به کارهایی گفته می شود که بافت نو را جایگزین بافت قدیمی می کند. در روند بهسازی ساختمان اقداماتی در مدت کوتاه صورت می گیرد تا شکل ظاهری ساختمان بهبود داشته باشد. بازسازی ساختمان در واقع به عملیات ترمیمی و مرمت کفته می شود به طوری که ساختمان زیباتر به نظر برسد البته که این موضوع در دو سبک اساسی بررسی می شود که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

سبک های مختلف بازسازی ساختمان

در ابتدای مقاله در خصوص سبک های بازسازی ساختمان صحبت شد و دو سبک کلی برای این بخش در نظر گرفته می شود که سبک اول علمی و سبک دوم هنری است.

در سبک علی که نام دیگر آن آرکئولوژیک است همه مراحل بازسازی ساختمان بر اساس شیوه های دقیق علمی صورت می گیرد و نیاز است که مقاوم سازی ساختمان به شکل دقیق فراهم شود. برای پی ساختمان حفاری هی مناسبی در نظر گرفته شود و نماهای سبکی ساختمان نوسازی شود و همینطور سفت کاری برای بخش های ترک خورده صورت بگیرد. نیاز است که المان هایی از ساختمان جدا شود و همه چیز در جای مناسب قرار بگیرد.

سبک دوم مربوط به مرمت هنری است که در این روش بازسازی ساختمان به صورت نوآوری و ابداع صورت می گیرد به شکلی که شخص می تواند در همه مراحل بازسازی نوآوری دقیقی داشته باشد و بر اساس یلقه و تجربه خود فرد شرایط در نظر گرفته شود به طور کلی این نوع بازسازی تاریخچه ای در سبک رنسانس دارد.

بازسازی ساختمان و ابنیه توسط تیم معماری آرنی لند
روش های بازسازی ساختمان

انواع روش های بازسازی ساختمان و ابنیه

روش های بازسازی ساختمان و ابنیه به 4 دسته کلی تقسیم می شود که اطلاعات لازم در مورد هر یک از روش ها می تواند بسیار ارزشمند به نظر برسد.

روش اول بازسازی ساختمان از نوع حفاظتی است که در این روش پیش از انجام هر کار می بایست به طور دقیق بر روی ساختمان مطالعه صورت بگیرد به شکلی که مصالح ساختمانی به کار رفته در آن به طور دقیق مشخص شود در این راستا فقط می توان گفت که بازسازی ساختمان به درستی صورت می گیرد و سپس از مطالعه دقیق بر روی کلیت ساختمان رویکرد حفاظتی اعمال می شود.

روش دوم بازسازی ساختمان به سبک آناستیلوز است. این روش به صورتی است که قسمت های جدید جایگزین قسمت های فرسوده قبلی می شود و روند کاری به صورتی است که در نهایت شکل جدید با شکل قبلی ساختمان تفاوتی نداشته باشد و به طور کلی شکل جدیدی خلق نمی شود. این روش بازسازی برای ابنیه ها بسیار مناسب است و بافت های فرسوده تاریخی را با حفظ شرایط تاریخی به مرحله جدیدی می رساند. در این روش سبک های هارمونی مناسبی استفاده می شود و باید از تغییرات زیاد جلوگیری شود.

روش سوم بازسازی ساختمان از طریق پاک کردن سبک است. نام دیگر آن پاکسازی سبکی است به صورتی که هر عاملی که سبب ضرر به ساختمان شود می بایست حذف شود. در این روش اتصالاتی که برای ساختمان مناسب نیست می بایست از بنا کنار گذاشته شود. در صورتی که شخص بخواهد روند بازسازی وی سریعتر باشد و با هزینه کمتری نیز همراه باشد می تواند از این مدل استفاده نماید.

بازسازی ساختمان و ابنیه توسط تیم معماری آرنی لند
بازسازی ساختمان و ابنیه

هزینه بازسازی ساختمان

برای بررسی هزینه های لازم بازسازی ساختمان باید دو مورد مهم بررسی شود. اول اینکه شما چه میزان پول برای بازسازی ساختمان دارید و مورد بعدی اینکه برای بازسازی طبق سلیقه شما نیاز به چه میزان پول است. فرض کنید یک ساختمان یازده سال پیش ساخته شده است و سن زیادی ندارد از سوی دیگر این ساختمان مشکلی از قبیل استحکام سازی ندارد اما کاربر به دنبال مدرن کردن ساختمان است مثلاً قصد دارد شیرآلات را تعویض کند، درب اتاق ها را تغییر دهد و یا متریال لازم را تعویض نماید به این ترتیب می تواند به میزان سرمایه خود اقدام به بازسازی ساختمان نماید.

عوامل موثر بر قیمت نهایی بازسازی ساختمان از قرار زیر است:

نیاز است که طراحی نقش سه بعدی پیش از اجرای کار صورت بگیرد. نیاز است که موارد مربوط به خراب کردن بنا و حمل نخاله ها به طور دقیق انجام شود. همینطور می بایست هزینه مربوط به استاد کار و کارگران نیز بررسی شود.

تاثیر متریال در بازسازی ساختمان

آنچه در بازسازی ابنیه بسیار مهم است انتخاب متریال و یا نما است. مشخص است که هدف از بازسازی استفاده مجدد از ساختمان طبق سلیقه خودمان است به این ترتیب نیاز است که جذابیت ساختمان به درستی ارزیابی شود و مزایای زیست محیطی و روند صرفه جویی در نظر گرفته شود.

ساختمان های قدیمی و تاریخی در واقع نگاهی همیشگی به گذشته ما دارند و یک هدف عملی ایده آل در جوامع مدرن را فراهم می سازد از سوی دیگر کارخانه های قدیمی نیز در نهایت با بازسازی به یک مجتمع مسکونی تبدیل می شوند و این موضوع سبب می شود که متریال بازسازی ابنیه بسیار اهمیت داشته باشد.

مقاوم سازی ساختمان ها در بازسازی ساختمان بسیار مهم است و در قوانین این بخش در اولویت قرار می گیرد به طوری که نیاز است نکات و ضوابط به صورت دقیق رعایت شود و از مصالح بسیار خوب و با کیفیت استفاده شود و همینطور ساختمان از نظر فضای امنیتی نیز بررسی شود.

در بازسازی ساختمان های قدیمی نیاز است که تعمیرات، تغییرات در دکوراسیون داخلی و همینطور مصالح ساختمانی با کیفیت به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. مشخص است که آیتم های زیادی برای بازسازی خانه ها در نظر گرفته می شود و کارشناسان خبره در این زمینه وجود دارند که می تواند هزینه ها را به صورت به صرفه تر پیش ببرند.

متریال های استفاده شده برای بازسازی سبب می شود که نقش فعال برای ساختمان حفظ شود به طوری که در طول سالیان دراز دچار مشکل نشود و همینطور طاق های ضربی فرسوده در بناهای قدیمی با حفظ ظاهر بازسازی شود.

در بازسازی ساختمان به نورپردازی دقت زیادی می شود به طوری که ساختمان بتواند از نور طبیعی بیشترین استفاده را ببرد و سطح یکنواختی در آپارتمان ایجاد شود و البته که نیاز است طراحی پنجره های آپارتمانی نیز به صورت دقیق صورت بگیرد و وضعیت نورپردازی بسیار ایده آل شود.

نظر بدهید