محوطه‌سازی مرداب چیست؟

ایجاد فضای سبز در خانه‌ها و ویلاها می‌تواند محیطی استثنایی را در محل زندگی شما طراحی کند. اکثر افراد باغبانی را با محوطه‌سازی اشتباه می گیرند، اگرچه هر دو مفهوم به هم نزدیک هستند اما محوطه‌سازی فراتر از مراقبت و نگهداری از باغ‌ها است. محوطه‌سازی مرداب یکی از کارهایی است که نیاز به طراحی و پیاده سازی دارد که باید توسط یک متخصص انجام شود. این متخصص حرفه‌ای مراقبت از هرس و آبیاری گیاهان، کاشت گونه‌های جدید و مراقبت از آب و فضای مرداب است. همچنین خاک را برای کاشت و اقدامات لازم آماده می‌کند و البته مسئولیت کاشت چمن و از بین بردن علف‌های هرز را که باعث از بین رفتن حیاط گیاهان و تخریب فضای زیبای باغ می‌شود به عهده دارد.

محوطه‌سازی مرداب چیست؟

محوطه‌سازی مرداب کاری است که با هدف اصلاح ویژگی‌های ظاهری و ذاتی یک فضای سبز، اعم از روستایی و شهری صورت می‌گیرد. شما می‌توانید در این فضاها گیاهان را با هدف ایجاد یک محیط زیبا و منظره رشد دهید. عناصر طبیعی مانند زمین، ارتفاعات یا آبراه ها، عناصر انسانی مانند سازه‌ها یا اشیاء مادی دیگری که توسط انسان ایجاد می‌شوند از جمله عناصر موثر در محوطه‌سازی مرداب هستند.

محوطه سازی مرداب هم یک هنر است و هم یک دانش که نیاز به مهارت های مشاهده خوب و مهارت های طراحی و برنامه ریزی، خلاقیت، سازماندهی و تخیل دارد. همچنین محوطه سازی مرداب می تواند به عنوان یک فرآیند منطقی تعریف شود که در آن انسان از طبیعت به عنوان ابزاری برای بیان خلاقیت خود استفاده می کند، ضمن اینکه مزایای مختلفی نیز به دست می دهد. محوطه سازی مرداب مفهومی از بخش های چند رشته مختلف مانند زراعت، معماری، جامعه شناسی، اکولوژی و هنر را در بر می گیرد.

محوطه سازی مرداب و طراحی باغ

محوطه سازی مرداب و طراحی باغ می تواند به طور همزمان بر روی زیبایی شناسی، مدیریت آب، کیفیت هوا، تغییر وضعیت آب و هوا، تنوع زیستی، ایجاد زیستگاه و تولید غذاهای محلی برای پرندگان تاثیر بگذارد. علاوه بر این می تواند به گرم و خنک کردن خانه شما کمک کند. برنامه ریزی و طراحی فضای بیرون و محوطه سازی مرداب باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طراحی پایدار خانه شما در نظر گرفته شود.

محوطه سازی مرداب پایدار

محوطه سازی مرداب  و باغ به صورت پایدار یک رویکرد برای طراحی و ساخت مناظر مصنوعی است که ساختمان های ما را احاطه کرده و منظره های طبیعی موجود را که قبلاً وجود داشته، بهبود می بخشید. در حالت ایده آل این مناظر باید بخشی از چرخه های طبیعی محیط محلی را حفظ کرده و زنده بمانند، بنابراین نیاز به توجه و رسیدگی دارند. این محوطه سازی مرداب و باغ که با گیاهان تالاب محلی کاشته شده است، قورباغه ها، سنجاقک ها و پرندگان محلی را به خود جلب می کند.

دامنه طراحی و محوطه سازی مرداب

دامنه طراحی و محوطه سازی مرداب ممکن است شامل بازپروری یک بوته بزرگ تا طراحی دقیق فضاهای حیاط کوچک که با یک خانه ویلایی در ارتباط هستند، باشد. وسعت و نوع پوشش گیاهی آشکارا مهم است اما چشم انداز ماندگار حاصل از محوطه سازی مرداب و طراحی باغ می تواند کارهای بسیاری از جمله ارائه راهکارهای عملی برای کاهش مصرف آب به عنوان بخشی از یک سیستم تصفیه فاضلاب انجام می دهد. علاوه بر این محوطه سازی مرداب به صورت پایدار به معنای پس گرفتن بخش عمده ای از آنچه ممکن است قبل از توسعه وجود داشته باشد، است. این باعث افزایش تنوع زیستی می شود. همچنین ممکن است به معنای معرفی مواردی باشد که در گذشته وجود نداشت ، تا اطمینان حاصل شود که در آینده چشم انداز می تواند از نظر اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی پایدار باشد.

گیاهان در محوطه سازی مرداب

در محوطه سازی مرداب  و مناظر پایدار از گیاهانی استفاده می کنند که در منطقه محلی عملکرد خوبی دارند. گیاهان مناسب ممکن است شامل گیاهان بومی و گیاهان مناسب مناطق آب و هوایی باشد. گیاهان باید به طور ایده آل پس از محوطه سازی مرداب، در خاک و با الگوهای بارندگی موجود، بدون نیاز به آبیاری بیش از حد، اصلاح خاک و نگهداری فشرده، به خوبی رشد کنند. از حیوانات بومی نیز می توان با نگه داشتن آنها در داخل خانه یا در محوطه های ساخته شده از آن مراقبت کرد. چمن ها از ویژگی های متداول در ایجاد مناظر طبیعی هستند اما برای حفظ ظاهر خود به طور کلی به میزان زیادی آب، کود و انرژی نیاز دارند. با استفاده از این اثرات می توان به حداقل رسید:

احیای زیستگاه با محوطه سازی مرداب

اگر محوطه سازی مرداب و باغها برای بازگرداندن پوشش گیاهی اصلی طراحی شده باشند، ممکن است چالش برانگیز باشد. محوطه سازی مرداب به صورت پایدار می تواند به محافظت و احیای تنوع زیستی کمک کند که این شامل تنوع در گیاهان مختلف، حیوانات و میکروارگانیسم ها، ژن های موجود در آنها و اکوسیستم هایی است که بخشی از آن را تشکیل می دهند. جالب است بدانید هر یک از این موارد در محوطه سازی مرداب و باغ می تواند در ایجاد یک مرداب و یا باغ در فضای خانه  به شما کمک کند.

مشکلات محوطه سازی مرداب

شاید یک محوطه سازی مرداب  در ابتدا ایده ای جالب و خاص به نظر برسد که می تواند برای شما گوشه ای آرامش بخش را ایجاد کند اما بد نیست به مشکلات پس از محوطه سازی مرداب بپردازیم، این مشکلات شامل تخریب گیاهان با اثر آفت، فرار پرندگان به دلیل بکارگیری گربه و سایر حیوانات و ساختمان ها می باشد که الگوهای زهکشی و ساختار خاک را تغییر می دهند. علاوه بر این پاکسازی زمین، بازپروری کامل مجموعه گونه های بومی و بازیابی فرآیندهای اکولوژیکی تقریبا غیرممکن است اما طراحی منظره ماندگار می تواند مسیری را برای تنوع زیستی فراهم کند. شما در پیاده سازی و محوطه سازی مرداب باید هر یک از این موارد را در نظر بگیرید، چرا که می تواند در ماندگاری و طول عمر مرداب و باغ شما تاثیر خود را نشان دهد. یک طراح محوطه سازی مرداب می تواند تمامی این نکات را به صورت اصولی و گام به گام در اختیار شما قرار دهد.