مزایای بی نظیر روف گاردن متمرکز intensive

روف گاردن متمرکز intensive با عنوان متراکم نیست شناخته می شود و هدف از این مدل محوطه سازی بر روی سطح زمین است. در این روش نیمکت ها و زمین بازی و استخر و آبنما نیز به بام افزوده می شود. پوشش گیاهی به کار رفته در روف گاردن متمرکز intensive عمیق است و دارای فضای کاشت برای درختان و درختچه و بوته است. مشخص است که در این راستا می بایست اصول نگهداری به طور دقیق در نظر گرفته شود.

معرفی روف گاردن متمرکز intensive

اول از هر موضوعی بدانیم که روف گاردن متمرکز intensive وزن زیادی دارد و بام از نظر تحمل وزن در ابتدا و پیش از هر نوع اقدامی مورد بررسی قرار بگیرد به طوری که ظرفیت بار ساختمانی بر روی بام گاه بین 290 الی 370 کیلوگرم بیشتر خواهد شد. بام مورد نظر می بایست از نظر تطبیق بار اضافی شرایط خوبی داشته باشد.

از سوی دیگر عمق بستر کاشت در این روش بین 20 الی 60 اسنی متر بر اساس نوع کاشت و پوشش گیاهی مورد نظر بررسی می شود در صورتی که بام با آب اشباع شود در بیشترین وزن خود قرار می گیرد. هزینه روف گاردن متمرکز intensive گرانتر از مدل های دیگر است و نیاز است که تقسیم وزن بر روی بام به درستی صورت بگیرد.

روف گاردن متمرکز intensive دقیقاً مشابه با محوطه های سبز شهری طراحی می شود و در طراحی آن از عناصر مختلفی کمک گرفته می شود و محصول نهایی مانند پارک است. پوشش گیاهی به کار رفته در این مدل از بام سبز بسیار گسترده است و می تواند شامل درخت های مخصوصی نیز شود. عمیق کاشت نیز بیشتر است.

این مدل از روف گاردن ها برای ساختمان های جدید استفاده می شود به دلیلی تنوع کاشتی که دارد نیاز به نگهداری و آبیاری دقیق است. به طور کلی عمیق کاشت در آن تنوع بهتری دارد. برای طراحی روف گاردن متمرکز intensive باید نوع سازه ساختمان بررسی شود و کاربری ساختمان ارزیابی شود. ویژگی های اقلیمی محیط بررس یشود و در نهایت سلیقه افراد نیز وارد میدان شود. 

روف گاردن متمرکز

مزایای روف گاردن متمرکز intensive

روف گاردن متمرکز intensive سبب می شود که محیطی سبز و دلخواه داشته باشیم به طوری که در روف گاردن های گسترده تنوع بسیار کمتر است.

این سیستم به صورتی است که سبب بازسازی و احیای طبیعت در بام های ساختمانی مسکونی می شود و در نهایت برای ادارات نیز مناسب است. روف گاردن ها منبع خوبی برای تولیدات کشاورزی ساختمان محسوب می شوند و در مدل بندی های مخصوصی طراحی شده اند. این سبک در فضاهای اجتماعی مانند ساختمان های مسکونی سبب می شود که افزایش آرامش ایجاد شود.

روف گاردن متمرکز intensive در ابعاد بزرگ ساخته می شود اما به طور کلی بهتر است که ابعاد اولیه کوچکتر از روف گاردن گسترده باشد. از مزایای مهم روف گاردن متمرکز intensive تصفیه هوا و تولید اکسیژن است.

در زمان باران شدید می تواند کنترل راه آب مناسب داشته باشد تا از تخریب سقف ساختمان جلوگیری شود.

با توجه به گستردگی پوشش گیاهی روف گاردن متمرکز مشخص است که می تواند یک پناهگاه مخصوص برای پرندگان در نظر گرفته شود و شرایط زیست محیطی فراهم سازد.

روف گاردن متمرکز intensive به دلیلی لایه های متنوعی از گیاهان سبب می شود که انتقال حرارت کاهش یابد و به طور کلی سر و صدا و گرما به طبقات زیر نفوذ نداشته باشد.

در طراحی و ساخت روف گاردن ها باید ارزش همه طبقات حفظ شود و روف گاردن متمرکز به خوبی این کار را می کند به طوری که قیمت نهایی ساختمان بیشتر می شود و موقعیت خوبی خواهد داشت.

روف گاردن متمرکز

نکات طلایی در مورد روف گاردن متمرکز intensive

در اجرای روف گاردن متمرکز intensive زیرسازی اهمیت زیادی دارد و باید محاسبات لازم و اطلاعات مخصوص در خصوص میزان بارگذاری مجاز بر سقف اجرا شده مشخص شود از سوی دیگر می بایست محاسبات سازه ای ساختمان و نحوه شبکه بندی آهنی نیز بررسی شود. در این زمینه زیرسازی به صورت کروم بندی یا ایزولاسیون در نظر گرفته می شود. اجرای شیب مناسب بسیار مهم است به طوری که می بایست حرکت به سمت چاه خروج آب باشد و هدایت آب باران و برف به خوبی صورت بگیرد. از سوی دیگر نیاز است که از ورق های عایق بندی مناسب استفاده شود این موضوع بر اساس شرایط اجرا، نوع بام و محیط اقلیمی ارزیابی می شود.

پس از اجرای شیب بندی و ایزولاسیون باید شبکه بندی های آهنی در نظر گرفته شود و مشخص است که این رویکرد نیاز به جوشکاری دارد. ارتفاع شبکه از کف بام اغلب بین 15 الی 35 سانتی متر است. این ارتفاع در نظر گرفته می شود تا عبور موارد تاسیساتی مانند سیم برق و لوله های آب به خوبی انجام شود.

پس از اینکه تاسیسات به خوبی اجرا شد نیاز است که لوله های آب از فلکه اصلی به پشت بام بروند و این رویکرد بر اساس طراحی باکس های گل و گیاه و فضای باقی مانده برای لوله ها صورت می گیرد. گاه نیاز به سیستم مه پاش اس به طوری که باید از شلنگ های مخصوص مه پاشی استفاده شود اتصالات در این زمینه اهمیت زیادی دارند.

کابل های برق از نظر نورپردازی ارزیابی می شوند و به طور کلی بهتر است که این گزینه برای دیوارها و کف ها نیز استفاده شود. نورپردازی برای دیواره و کف ها به صورت مخصوص در نظر گرفته می شود.در طراحی روف گاردن متمرکز intensive فلاور باکس ها اهمیت زیادی دارند. بهتر است از فلاور باکس هایی استفاده شود که به شبکه آهنی سیستم آسیبی وارد نکند. فلاور باکس ها در مدل های زمینی و دیواری طراحی شده اند و سیستم کاشت به کار رفته در آنها نیاز به ارزیابی موقعیت تنفسی دارد. گاه نیاز به نصب چوب ترمو است و باید از منگنه های برقی مخصوص این کار استفاده شود همه این موارد در طراحی و اجرای روف گاردن متمرکز intensive اهمیت دارد و در صورتی که قرار است باربیکیو نصب شود باید نوع و نحوه اجرای آن به طور دقیق مشخص باشد. برای صرفه جویی در هزینه روف گاردن باید در نوع شبکه بندی دقت حاصل شود.

نظر بدهید