نماپوش ساختمان چیست؟

یک نماپوش معمولاً به نمای یک ساختمان اشاره دارد، در واقع یک جزء جدایی ناپذیر در طراحی کلی یک ساختمان است. نماپوش این امکان را به شما می‌دهد تا نمایی زیبا برای یک ساختمان ایجاد کنید. نماپوش‌ها می‌توانند در انواع، اشکال و اندازه‌های مختلفی طراحی شوند و فرصتی تازه برای معماران به وجود می‌آورند تا با استفاده از آنها، استعداد خود را به نمایش بگذارد. هر ساختمان می‌تواند با استفاده از نماپوش یک نمای قابل قبول داشته باشد. بسیاری از ساختمان‌ها در اطراف محل زندگی شما ممکن است محدودیتی در تغییر نمای ساختمان شما داشته باشند. این نشان دهنده میزان اهمیت نمای آنها نه تنها برای ساختمان بلکه برای طراحی‌های محلی است. در واقع نماپوش نوعی از نما است که هیچ گونه اثر ساختاری ندارد. این سازه به صورت جداگانه به ساختمان اضافه می‌شود. استفاده از نماپوش بطور ویژه در معماری مدرن رایج است كه از آن به سادگی در پیاده سازی یك طرح استفاده می‌شود.

نماپوش ترموود و چوب پلاست

انواع نماپوش

هیچ قاعده یا فرآیندی هنگام طراحی و ساخت نماپوش وجود ندارد. این کاملاً به نظر شما و طراح بستگی دارد و یک فرصت برای نشان دادن ارزش یک ساختمان ایجاد می‌کند. نماپوش و دیوارهای تزئینی از ویژگی‌هایی هستند که هم خانه‌ها و هم ساختمان‌های تجاری می‌توانند از آنها بهره ببرند. اکثر مردم از طراحی‌های خسته کننده و سازه‌های استاندارد ساختمانی خسته شده و به طراحی‌های مدرن روی آورده‌اند، این در حالی است که نمای ساختمان تبدیل به بخش لاینفک در طراحی ساختمان شده است. نماپوش‌ها امروز در انواع مختلف با تنوعی از طرح و رنگ طراحی می‌شوند. از جمله نماپوش‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها و طراحی آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چوب پلاست
  • ترموود

نماپوش چوب پلاست

نماپوش چوب پلاست با طرحی کاملاً مشابه چوب، ضد آب بوده و می‌تواند باعث زیبایی نمای ساختمان شود. چوب پلاست علاوه بر اینکه می‌تواند ضد آب باشد، می‌تواند یک انتخاب مناسب برای ساختمان شما باشد. در ساخت چوب پلاست، تخته و الوار چوب را به مواد بازیافت تبدیل می‌کنند و با ترکیب آن با پلاستیک، یک محصول ضد آب تولید می‌کنند که می‌تواند جایگزین چوب باشد. نماپوش چوب پلاست خیلی راحت و سریع نصب می‌شود و نیاز به نگهداری کمتری دارد، بنابراین کاملاً به لحاظ اقتصادی به صرفه است.

از آنجا که نماپوش چوب پلاست ضد آب است، می‌تواند به تثبیت رنگ نیز کمک کند و به طور موثرتر از تغییر رنگ جلوگیری کند. عایق کاری استفاده شده در ساخت آن با ترکیب ضد باکتری به طور موثر مانع از رشد باکتری‌ها در آن می‌شود، در عین حال ظاهر ساختمان زیبا باقی می‌ماند. عملکرد نماپوش چوب پلاست با چگالی پنج برابر چگالی صفحات چوبی، ثبات و ماندگاری را تامین می‌کند. سطح نماپوش چوب پلاست بدون درز بوده و گرد و غبار نمی‌تواند به درون آن رفته یا به آن بچسبد.

چوب پلاست به دلیل اعتبار محیطی، هزینه کمتر، سهولت نصب و استفاده، پارامتری مناسب برای نماپوش ساختمان به حساب می‌آید. چوب پلاست به شما این امکان را می‌دهد که نماهایی ایجاد کنید که به یک ساختمان ارزش می‌بخشد و همچنین زیبایی شناسی خیره کننده‌ای را خلق می‌کند. نماپوش چوب پلاست به یک معمار این امکان را می‌دهد تا یک طراحی با جزئیات کامل ایجاد کند، در حالی که این کار با سایر مواد امکان پذیر نیست. استفاده از چوب پلاست برای طراحی نمای ساختمان، باعث ایجاد نمایی تمیز و مرتب برای یک ساختمان می‌شود که به ایجاد یک پایان بسیار حرفه‌ای و چشمگیر کمک می‌کند. همچنین چوب پلاست می‌تواند نقش مهمی در شکل دادن به ظاهر یک ساختمان داشته باشد. انواع و طرح و رنگ‌های مختلف آن بر رنگ و ظاهر ساختمان بسیار تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این فرصتی را برای ایجاد تضاد و طراحی‌های هوشمندانه فراهم می‌کند که از ویژگی‌های طبیعی چوب بهره می‌برد.

نماپوش ترموود و چوب پلاست

نماپوش ترمووود

ترمووود یک ماده چوبی است که با استفاده از روش‌های طبیعی، گرما و بخار تولید می‌شود. اصلاح حرارتی در این ماده خصوصیات فنی چوب را بهبود می‌بخشد. در واقع نماپوش ترموود  با ابعاد پایدار در برابر پوسیدگی مقاوم است و می‌توان از آن در داخل یا خارج از ساختمان و در هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد. ترموود، نفیس و محکم است و در طراحی نمای ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای زیبای ترموود باعث اضافه شدن ظرافت طبیعی به هر فضایی، چه در داخل و چه در خارج ساختمان‌های تجاری و مسکونی می‌شود. نماپوش ترمووود دارای ثبات در ابعاد است و این بدان معنا است که به مرور زمان و با قرار گرفتن در معرض گرما و باد و باران، تغییری در اندازه‌های آن صورت نمی‌گیرد. ترموودها مشابه چوب پلاست از مقاومت خوبی برخودار هستند، عمری طولانی‌تری دارند و می‌توانند برای طولانی مدت نمای ساختمان شما را زیبا و کلاسیک نشان دهند. علاوه بر این در ساخت نماهایی خمیده نیز از استحکام خوبی برخوردارند و به راحتی نمی‌شکنند.

نماپوش ترموود و چوب پلاست

مزایای استفاده از نماپوش ترمووود

با استفاده از نماپوش ترمووود می‌توان روند مدرن‌سازی ساختمان‌ها را توسعه داد. علاوه بر این با ترموود می‌توان پوشش‌های تزئینی را با تلفیقی از مدرن‌سازی نمای ساختمان به شکل سنتی چوب در سه بعد، دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان را تزئین کرد. فضای داخلی و خارجی و طراحی دیوارهای سه بعدی اعم از تقلید از منظره یا طبیعت، زمینه طراحی ساختمان‌های سه بعدی را با استفاده از ترموود فراهم می‌کند. مواد بکار رفته در ساخت نماپوش ترمووود، پیشرفتی پویا، تاکتیکی و عایق صوتی را به نمای ساختمان شما می‌بخشد. طراحان و معماران می‌توانند با استفاده از ترموود مرغوب و با کیفیت، طراحی و ظاهری منحصر به فرد به خانه شما ببخشند. در صورتی که ترمووود را به صورت افقی نصب کنید، می‌تواند عرض نما را برجسته نشان دهد. برخی از آنها برای ایجاد سایه به خوبی طراحی شده‌اند و می‌توانند به شما حس یک نماپوش با چوب واقعی را ببخشند.

نظر بدهید